Zadania rekrutacyjne - jak stawić im czoło?
Najtrudniejszym etapem na drodze do zdobycia wymarzonej pracy jest dla wielu osób rozmowa kwalifikacyjna. To właśnie ona zazwyczaj sprawia problemy, i stresuje kandydatów, którzy w wirze emocji nie potrafią znaleźć odpowiedzi nawet na najprostsze pytania, a dodatkowo pracodawcy nierzadko lubią zalewać potencjalnych pracowników nietypowymi pytaniami i zadaniami wymagającymi specyficznych umiejętności. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie pytania mogą się pojawić, lub jakie pytanie zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, w tym tekście znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
Zadania na rozmowie kwalifikacyjnej
Zadania rekrutacyjne służą oczywiście znalezieniu odpowiedniego pracownika na dane stanowisko. Są one zbudowane w taki sposób, by sprawdzały czy kandydat posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, a nawet cechy osobowości. Podczas rekrutacji na wiele stanowisk, poza podstawowymi informacjami zawartymi w CV, jak doświadczenie i posiadane umiejętności, pracodawcy testują na przykład przystosowanie do pracy pod presją, kreatywność i szybkość czasu reakcji.
Przykładowe zadania na rozmowie kwalifikacyjnej
Podczas rozmowy rekrutacyjnej można napotkać przeróżne rodzaje pytań i zadań, mających na celu odsianie kandydatów, którzy nie spełniają wymogów do pełnienia danego stanowiska. To, czego można się spodziewać jest zależne przede wszystkim od rodzaju stanowiska oraz firmy, do której chce się dołączyć, jednak można wyróżnić kilka podstawowych typów zadań, z jakimi często przychodzi się mierzyć przyszłym pracownikom.
Pytania rekrutacyjne
Podstawowym sposobem na sprawdzenie czy kandydat nadaje się do wykonywania pracy są pytania rekrutacyjne. Pytania te bardzo często się powtarzają, dlatego można się do nich wcześniej przygotować, zdobywając przewagę nad innymi osobami aspirującymi na to samo stanowisko. Najbardziej popularne pytania, które padają na większości rozmów kwalifikacyjnych to przede wszystkim:
- dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?
- jakie są twoje wady i zalety?
- dlaczego akurat nasza firma?
- do jakich innych prac złożyłeś cv?
- co nowego wniesiesz do naszej firmy?
Testy rekrutacyjne
Rekruter może także poprosić o udowodnienie posiadania przez kandydata wymaganych umiejętności w praktyce. Odbywa się to zazwyczaj poprzez testy rekrutacyjne . Mogą być to zarówno testy pisemne, jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, ale także zadania do wykonania, podobne do tych, z którymi na co dzień trzeba mierzyć się w tej branży. Na takie zadanie zawsze będzie jakiś limit czasowy, możliwe, że trzeba będzie je wykonać w obecności rekrutera, na przykład w ciągu godziny, ale w przypadku bardziej skomplikowanych zadań, mogą być one w formie "zadań domowych" do odesłania na przykład w ciągu kilku dni. Podczas sporządzania swojego CV warto mieć też na uwadze, że pracodawca może chcieć potwierdzić posiadanie wpisanych umiejętności. Jeżeli kandydat w liście motywacyjnym wpisał, że posługuje się płynnie obcym językiem, to może się okazać, że będzie musiał zaprezentować swoje językowe zdolności w rozmowie z native speakerem lub na specjalnie przygotowanym egzaminie.
Inne zadania rekrutacyjne
Istnieje także cały szereg bardziej nietypowych zadań na rekrutacji, które nie mają za zadanie sprawdzić wiedzy technicznej lub umiejętności praktycznych związanych z wykonywanym zawodem. Służą one rozpoznaniu pewnych cech osobowości pracownika, które są niezbędne na danym stanowisku. Te cechy to między innymi kreatywność, umiejętność pracy pod presją czasu, błyskotliwość, czy dar przekonywania. Chyba wszyscy kojarzą słynny długopis z Wlika z Wall Street. We wspomnianym filmie, rekruter prosi kandydata, aby ten sprzedał mu długopis. Kandydat wówczas musi wykazać się myśleniem kreatywnym oraz wysoką perswazją. Choć od premiery Wilka z Wall Street minęło już pare ładnych lat, to niektórzy rekruterzy wciąż inspirują się tą metodą, zadając takie samo lub podobne zadanie na rozmowie rekrutacyjnej. Z innym wariantem tego testu można się spotkać, kiedy osoba rekrutująca poprosi o wymienienie jak najwięcej funkcji długopisu innych niż pisanie (może to także być dowolny inny przedmiot). Tego rodzaju zadanie sprawdza umiejętność nieszablonowego myślenia, szybkiego wymyślania nowych pomysłów, a także po prostu innowacyjność, czyli cechy kluczowe dla niektórych branży, jak chociażby marketing.
Tego typu nieszablonowe pytania są coraz popularniejsze, szczególnie wśród gigantów takich jak Microsoft, Google, czy Apple. W trakcie rekrutacji do tych firm nierzadko padają pytania, które na pozór nie mają żadnego związku z obowiązkami, które czekają na kandydata po otrzymaniu posady. Przykładowe zadanie na rozmowie rekrutacyjnej do jednej z tych korporacji to "Jak wydostałbyś się z pracującego na pełnych obrotach blendera, będąc pięciozłotówką". W branży technologicznej i marketingowej bardzo ceni się pracowników potrafiących stosować "thinking outside the box", czyli myślenie nieszablonowe, wychodzące poza sztywne, narzucone z góry ramy. Inne ciekawe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej stosowali przedstawiciele sklepu internetowego zajmującego się sprzedażą odzieży i obuwia Zappos. Sklep ten preferuje nietypowych członków zespołu, dlatego przed zatrudnieniem zwykli prosić o ocenę swojej dziwności od 1 do 10. Zdaniem zarządu sklepu, osoby oceniające swoją nietypowość na wyższym poziomie, zdają się być bardziej nieprzeciętne i lepiej nadawać się do składu.
Pytania rekrutacyjne mogą się też odnosić do znanych nam obiektów o których jednak nie myślimy na co dzień zbyt dużo, albo nawet w ogóle. Przykładem takiego pytania jest "dlaczego studzienki są okrągłe". Większość osób oczywiście nie posiada takiej wiedzy, dlatego trzeba tu pokombinować. Oczywiście rekruter nie oczekuje tutaj wiedzy technicznej na temat studzienek, chodzi tu o umiejętność improwizacji i kreatywności. Odpowiedź może brzmieć następująco: Kamienne pokrywy studzienek są bardzo ciężkie, dlatego okrągły kształt pozwala bezproblemowo przetoczyć je na miejsce. W przypadku innego kształtu, konieczne byłoby przeniesienie pokrywy, co wymaga użycia dużych pokładów energii".
Ciekawym zadaniem na rozmowie kwalifikacyjnej jest też prośba o zaśpiewanie ulubionej piosenki. Jest to bardzo sprytny sposób na poznanie bliżej osobowości kandydata. Jeżeli bez skrępowania zgodzi się zaśpiewać, wiadomo, że jest to osoba otwarta i towarzyska. Jeżeli jednak stanowczo odmówi, wśród jej zalet z pewnością można wskazać asertywność.
Zagadki logiczne
Innym, nierzadko spotykanym rozwiązaniem jest wzbogacenie rozmów kwalifikacyjnych o rozwiązywanie łamigłówek. Sprawdzają się w szczególności w branżach związanych z naukami ścisłymi, które wymagają sprawnego, logicznego myślenia. Oto przykłady zagadek, na które można się natknąć aspirując do znalezienia pracy:
Ile razy dziennie wskazówki zegara się pokrywają
Zazwyczaj pierwsza myśl to "24 razy", i właśnie dlatego, że na pierwszy rzut oka ta odpowiedź wydaje się poprawna, pytanie to odsiewa ludzi, którzy nie wykazują się dostatecznie krytycznym myśleniem. Gdy się nad tym chwile zastanowić, to przecież wskazówka godzinowa nie stoi w miejscu, gdy minutowa się porusza, dlatego można policzyć, że w ciągu doby nachodzą one na siebie jedynie 22 razy.
Wspinający się ślimak
Ślimak próbuje wspiąć się na budynek o wysokości 30 metrów. Co godzinę wspina się o 3 metry wyżej, jednak następnie zsuwa się o 2 metry, ile godzin zajmie temu ślimakowi osiągnięcie szczytu budynku? Ta zagadka również ma w sobie coś podchwytliwego. Prawidłowa odpowiedź to 28, ponieważ przez pierwsze 27 godzin wspina się po jednym metrze, a w ostatniej godzinie osiągnie szczyt zanim zdąży się zsunąć w dół.
Nalewanie wody do dzbanków
Posiadasz dwa dzbanki, 5-litrowy i 3-litrowy. Czy potrafisz jedynie za ich pomocą odmierzyć dokładnie 4 litry? Ta łamigłówka wymaga myślenia przyszłościowego, rozumienia konsekwencji swoich działań i planowania do przodu. Po zastanowieniu i zrozumieniu jej w pełni, można ją rozwiązać w kilku prostych krokach.
Wszystkie te zadania mogą się pojawić na rekrutacji, dlatego warto mieć na uwadze, jednak najważniejsze jest, żeby przede wszystkim podejść do rozmowy kwalifikacyjnej na spokojnie i bez stresu, będąc szczerym i nie koloryzować nadmiernie swoich zalet.