Pytania na rozmowie o pracę - czego możesz się spodziewać?

pytania na rozmowie o pracę

Pytania na rozmowie o pracę

Każdy z nas będzie musiał w pewnym momencie wziąć udział w rozmowie o pracę. Nie da się ukryć, że szczególnie kiedy ma być ona naszą pierwszą w życiu, czujemy stres i napięcie. Nie da się bowiem ukryć, że zwykle rozmowy o pracę są ogromnym przeżyciem, dodatkowo mieszają się one z niepewnością. Rekruterzy stają się coraz bardziej kreatywni i nie da się już tak prosto przewidzieć tego, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zostaną zadane kandydatom. To staje się dodatkowo czynnikiem stresogennym. Jednocześnie warto pamiętać, że do rozmowy kwalifikacyjnej warto się odpowiednio przygotować. To właśnie ona jest pierwszym etapem naszej ścieżki zawodowej, która w rzeczywistości może być dla nas niezwykle owocna. Wobec tego jakie pytania są najczęściej zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej i jak się można do nich przygotować?

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kandydaci zwykle zastanawiają się jak odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę ? Każdy z nas chce bowiem zrobić to w sposób profesjonalny i maksymalnie rzetelny. Jednocześnie warto zauważyć, że kandydaci przede wszystkim powinni skupić się na tym, w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pod względem pytań. Warto zauważyć, że rekruterzy jednocześnie starają się być coraz to bardziej dociekliwi podczas przeprowadzanych procesów rekrutacyjnych. Wobec tego, ich pytania na rozmowie o pracę stają się bardziej kreatywne i również zaskakujące. Jak więc można się do nich przygotować i które z nich padają najczęściej? 

Co możesz wnieść do firmy?

Rozmowa kwalifikacyjna pytania, które na niej padają mają za zadanie przede wszystkim dać rekruterom ogólny obraz kandydata. Pytania na rozmowie rekrutacyjnej są więc zadawane w ten sposób, by uzyskać odpowiedzi, które mają rzeczywiście jakieś głębsze znaczenie. Wobec tego, wśród najczęstszych pytań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć kandydatom jest : "Co możesz wnieść do firmy?". Co takie pytanie ma na celu? Otóż:

 • zadający je rekruter chce poznać doświadczenie kandydata;
 • zadający je rekruter chce poznać jednocześnie kreatywność kandydata;
 • zadający je rekruter chce sprawdzić również podejście kandydata do pracy.

Jak można więc na to pytanie trafnie odpowiedzieć? Otóż nie ma w tym momencie jednej, prawidłowej odpowiedzi. Kandydaci muszą bowiem zastanowić się, w jaki sposób mogą oni "podpiąć" swoje doświadczenie i wartości do tych, których wymaga firma. Co więcej, kandydaci muszą pamiętać również o tym, by zachować w dalszym ciągu skromność, jednocześnie wyraźnie zaznaczając również swoje zalety.

Do jakiego pokoju weszliśmy?

Pytania na rekrutacji nie zawsze mogą być oczywiste i coś wnosić, jednocześnie jednak są one zadawane, głównie po to, by sprawdzić spostrzegawczość i zdolność do podziału uwagi przez kandydata. Od niedawna ciekawe pytania na rozmowę kwalifikacyjną obejmują również pytanie typu "do jakiego pokoju weszliśmy?". Tak naprawdę to pytanie nie odnosi się ani do doświadczenia kandydata, ani tym bardziej do jego umiejętności. Co więcej, kandydaci mają na nie tylko jedną odpowiedź i jest nią numer pokoju, do którego weszli razem z rekruterem. Co to pytanie ma sprawdzić? Otóż:

 • rekruter testuje w ten sposób podzielność uwagi kandydata;
 • rekruter testuje w ten sposób spostrzegawczość kandydata.

W jaki sposób możesz utożsamić się z wartościami firmy?

Pytania kwalifikacyjne nie zawsze muszą się odnosić do stricte do doświadczenia kandydatów czy do ich umiejętności. Niekiedy rekruterzy chcą po prostu sprawdzić, czy kandydaci przygotowali się po prostu do rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa o pracę pytania jakie są często zadawane to np. "W jaki sposób możesz utożsamić się z wartościami firmy?. Jak łatwo można zauważyć, pytanie to nie odnosi się do naszego doświadczenia, umiejętności czy wiedzy. Zadając go, rekruter chce po prostu sprawdzić, czy zebraliśmy niezbędne informacje o firmie jeszcze przed rozmową o pracę. Warto więc odpowiednio wcześnie uwzględnić możliwość pojawienia się takiego pytania, a następnie przeczytać najważniejsze informacje o firmie. Idealną odpowiedzią na to pytanie jest nic innego jak podanie dokładnie tych samych wartości, które zostały podkreślone przez firmy.

jakie pytania na rozmowie o pracę

Co możesz wnieść do nowego zespołu?

Pytania - rozmowa kwalifikacyjna są zwykle dobrane w taki sposób, by nieco odkryć również osobowość potencjalnego kandydata na dane stanowisko. Wobec tego jakie pytania na rozmowie o pracę są najczęściej spotykane? Otóż jednym z nich jest pytanie typu: "Co możesz wnieść do nowego zespołu?" Co w tym pytaniu chce sprawdzić rekruter? Otóż:

 • czy kandydat ma coś do zaoferowania poza wiedzą i doświadczeniem?
 • jaka jest osobowość kandydata?
 • czy jest on "graczem zespołowym"?
 • czy odnajdzie się on w nowym zespole?
 • czy wpasuje się w charakterystykę i mentalność nowego zespołu?

Okazuje się, że na to pytanie nie da się przygotować jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Otóż każdy zespół i każda firma ma inną "osobowość". W praktyce więc oznacza to, że nie da się udzielić odpowiedzi, która będzie w 100% poprawna lub w 100% całkowicie błędna. Najlepszym rozwiązaniem w tym momencie będzie przede wszystkim podkreślenie tego, że zaliczamy się do tzw. grona "team-player" i praca z zespołem nigdy nie sprawiała nam problemów. Warto również zachować pewną skromność i pokazać, że bardzo szybko adaptujemy się do nowych sytuacji i odnajdujemy się w grupie już zgranych ze sobą pracowników.

Co możesz nam o sobie powiedzieć?

Podstawowe pytania na rozmowie o pracę mają za zadanie poznać kandydata, a także przełamać pierwsze "lody". Wobec tego pierwszym z nich najczęściej jest pytanie typu: "Co możesz nam o sobie powiedzieć?". Co ma na celu to pytanie? Otóż nie jest ono związane bezpośrednio z danym stanowiskiem pracy, jednakże może mieć niebagatelny wpływ na dalszy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Celem rekrutera zadającego to pytanie jest:

 • poznanie podstawowych informacji o kandydacie;
 • poznanie podstawowych faktów z życia zawodowego kandydata;
 • poznanie podstawowych faktów o ścieżce edukacyjnej kandydata;
 • poznanie zainteresowań i motywacji danego kandydata;

Jak można odpowiedzieć na to pytanie, by wywrzeć wrażenie na rekruterze? Otóż z pozoru odpowiedź wydaje się niezwykle banalna, gdyż po prostu trzeba przedstawić się z jak najlepszej strony. Niemniej jednak odpowiedź musi być jednocześnie dobrze przygotowana i przemyślana. Nie powinna ona przyjmować charakteru chaotycznej opowieści. Powinna bazować na faktach i być poparta przykładami. Co więcej najlepiej ujawniać kolejne fakty w kolejności chronologicznej, czyli takiej jak po sobie następowały. Dodatkowo, warto się zastanowić się co wziąć na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego? Otóż podając konkretne i udokumentowane "na papierze" przykłady z dotychczasowych sukcesów, możemy jeszcze skuteczniej zdobyć zaufanie rekrutera i wzbudzić jego podziw. Warto więc zabrać ze sobą konkretne certyfikaty, pozytywne recenzje od poprzednich pracodawców czy też dyplomy.

Warto przeczytać: Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Czy wiesz jakie są obowiązki na danym stanowisku?

Jakie są pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Otóż nie zawsze muszą być one oczywiste! Okazuje się, że większość kandydatów słyszy pytanie typu: "Czy wiesz jakie są obowiązki na danym stanowisku?" Co to pytanie ma na celu? Otóż rekruterzy zadają je głównie w momencie, kiedy chcą sprawdzić, czy kandydat jest po prostu świadomy tego, na jakie stanowisko zaaplikował i czy jest on świadomy tego, jakie zadania czekają na niego w momencie kiedy zostanie on zatrudniony. To pytanie pozwala sprawdzić rekruterom przygotowanie i świadomość kandydata, a także wykluczyć ewentualność, że zaaplikował on na to stanowisko po prostu "z przypadku". Jaka jest idealna odpowiedź na to pytanie? Otóż nic innego jak podanie wyszczególnionych w ogłoszeniu o pracę obowiązków, a także pokazanie swojej gotowości do tego, by wiernie je wypełnić. Wówczas uda się nam zaskarbić sobie zaufanie rekrutera, a tym samym przybliży nas to do ewentualnego pomyślnego przejścia przez rozmowę kwalifikacyjną.


Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

Rozmowa kwalifikacyjna - jakie pytania? Otóż najpopularniejszym z nich jest pytanie typu "Gdzie widzisz siebie za pięć lat?". Takie pytanie pada praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, a odpowiedź na nie nie zawsze jest taka oczywista. Warto na początku zdać sobie sprawę z tego, co rekruter chciałby sprawdzić. Otóż:

 • pytanie to ma na celu sprawdzenie tego, czy kandydat wiąże swoje przyszłe plany z daną firmą;
 • pytanie to ma sprawdzić jakie są ambicje kandydata;
 • pytanie to ma sprawdzić, czy dany kandydat myśli przyszłościowo.

Jaka jest idealna odpowiedź na dane pytanie? Najlepiej podkreślić to, że naszą przyszłość widzimy właśnie w tej firmie ( nie zawsze musi być to prawdą), a także, że chcemy się skrupulatnie piąć w po drabinie awansu i osiągać kolejne sukcesy. Warto również zaznaczyć, że chcemy mieć wpływ i wkład do sukcesów, które są osiągane przez daną firmę. Dzięki temu już na samym początku podkreślimy fakt przywiązania do firmy, a także wyrazimy chęć rzetelnej pracy na rzecz firmy i osiąganych przez nią sukcesów.