testy rekrutacyjne

testy rekrutacyjne

Rozmowa kwalifikacyjna od zawsze wzbudzała i będzie wzbudzać mnóstwo emocji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie od jej przebiegu będą zależeć losy naszej dalszej kariery. Nie ma jednak się co dziwić, że potencjalny kandydat na dane stanowisko tuż przed taką rozmową jest niezwykle zestresowany, a niekiedy nawet spanikowany. Warto jednak przygotować się na to, że nawet zdalna rozmowa kwalifikacyjna może przebiegać z wykorzystaniem testów. Wobec tego kandydaci powinni przygotować się nie tylko na pytania na rozmowie o pracę , ale jednocześnie także na testy rekrutacyjne do pracy. Co więc warto o nich wiedzieć?


Testy na rozmowie kwalifikacyjnej - co jest ich celem?

Testy rekrutacyjne tak naprawdę od wielu już lat, były jednym z potężniejszych narzędzi, jakie zostały dane rekruterom. Warto zauważyć, że bardzo często są one odrębną częścią rozmowy kwalifikacyjnej. W praktyce wygląda to tak, że na samym wstępie przeprowadzany jest wywiad wstępny z pracownikiem, a także przedstawienie mu firmy, a następnie przeprowadzane są testy rekrutacyjne do pracy. Jednakże co jest ich celem i dlaczego się je przeprowadza? Otóż testy rekrutacyjne online, a także te, które przeprowadzane są na miejscu zwykle mają pomóc ocenić zdolność logicznego myślenia i kojarzenia faktów danego pracownika. Co więcej, testy na rozmowie kwalifikacyjnej są również często przeprowadzane w formie scenek. Wówczas to rekruter z pracownikiem mają odgrywać rolę np. niezadowolonego klienta lub klienta, który chce złożyć skargę. Celem takich "scenek" jest z kolei sprawdzenie zachowania pracownika w sytuacji stresującej i mocno napiętej. Testy na rozmowach kwalifikacyjnych, szczególnie w przypadku wielkich korporacji, stały się już prawdziwym standardem. Testy kwalifikacyjne do pracy pomagają bowiem rekruterom w podjęciu decyzji odnośnie tego, czy dany kandydat rzeczywiście będzie dobrym dopasowaniem na dane stanowisko, czy może to inny kandydat okaże się o wiele lepszym dopasowaniem. Nie da się również ukryć, że na niektóre pytania na testach nie da się udzielić dobrej lub złej odpowiedzi. To co napisze kandydat będzie bowiem poddane indywidualnej ocenie i interpretacji rekrutera. Testy kwalifikacyjne do pracy sprawdzają również samą kreatywność i zdolności poznawcze. Warto więc podejść do nich z odpowiednim zaangażowaniem. Często ich wynik jest bowiem decydujący odnośnie tego, czy kandydat zostanie zaproszony do dalszych rozmów, czy niestety będzie musiał zmierzyć się z odmową.

test rekrutacyjny

Przykładowe testy rekrutacyjne dla pracowników

Przykładowe testy rekrutacyjne dla pracowników można bardzo łatwo znaleźć w sieci. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie testy kwalifikacyjne do pracy będą odpowiednie na dane stanowisko. Okazuje się, że można spotkać się zarówno z testami w formie werbalnej, ale także testy na rozmowę kwalifikacyjną mogą być psychometryczne. Tak naprawdę testy na rozmowie kwalifikacyjnej- przykłady są możliwie jak najbardziej zróżnicowane, więc ze strony rektutera, muszą one zostać dobrane idealnie do danego stanowiska. Przykłady testów rekrutacyjnych mogą obejmować chociażby odgrywanie ról, bardzo często fachowo testy na rozmowach kwalifikacyjnych o takim charakterze nazywane są "role-play". Pomagają one rekruterom w ocenie tego, jak bardzo pracownik jest wstanie radzić sobie pod presją i w jaki sposób może sobie on poradzić np. podczas konfrontacji z niezadowolonym klientem. Przykładowe testy rekrutacyjne do pracy to również pisanie wyjaśnień i mailów, a także odpowiedzi na zapytania klientów w innym języku. Najczęściej takiej testy mają miejsce głównie w momencie, kiedy kandydat stara się o pracę na stanowisku customer service z innym językiem niż język ojczysty. Dodatkowo zdarzają się również przykładowe testy rekrutacyjne na zasadzie łączenia w pary czy dopasowywania faktów, które mają za zadanie pomóc w sprawdzeniu zdolności logicznego myślenia pracownika. Warto zauważyć, że przykłady testów rekrutacyjnych do działu finansowego zwykle przybierają jeszcze inną formę. Są to testy obliczeniowe, w których liczy się nie tylko logiczne myślenie i zdolności kalkulacyjne, ale także i szybkość, z jaką pracownik jest wstanie udzielić odpowiedzi. Finalne rezultaty są rozpatrywane zarówno pod kątem szybkości udzielanych odpowiedzi, a także pod kątem ich trafności. Przykładowe testy rekrutacyjne są również dostępne dla pracowników do wglądu, więc mogą oni się z nimi zapoznać i ewentualnie przygotować, gdyż podobne mogą pojawić się również na ich rozmowie o pracę.