Gdzie widzisz siebie za 5 lat - jakiej odpowiedzi udzielić rekruterowi?

Gdzie widzisz siebie za 5 lat

Gdzie widzisz siebie za 5 lat

Pytanie “ gdzie widzisz siebie za 5 lat” , lub bardzo podobne, pojawia się podczas niemalże każdej rozmowy o pracę. Wbrew pozorom, nie jest ono bezcelowe - rekruter chce bowiem upewnić się, że nasza wizja przyszłej kariery zgadza się z tym, jaką wizję dalszego rozwoju przewiduje dla siebie firma. Dlatego też, choć teoretycznie pytanie to nie jest specjalnie trudne, czy podchwytliwe, bardzo często okazuje się, że wiele od niego zależy, jeśli chodzi o ewentualne zatrudnienie nas w danej firmie. Jak więc na nie odpowiedzieć, by otrzymać pracę?

Gdzie widzisz siebie za 5 lat - czemu służy to pytanie?

Zacznijmy od tego, jakie informacje chce od nas uzyskać rekruter, zadając pytanie typu “ gdzie się widzisz za 5 lat ”. Należy bowiem podkreślić, że podstawowe  błędy podczas rozmowy o pracę , popełniane przez bardzo wiele osób, to zignorowanie tego pytania i udzielenie nieprzemyślanej odpowiedzi, czy też potraktowanie go jako pytania podchwytliwego. 

Rekruterzy zadają to pytanie nie dlatego, że chcą sprawdzić, czy jesteśmy w stanie wymyślić odpowiedź na poczekaniu. Przeciwnie - w dzisiejszych czasach większość firm ceni sobie pracowników, którzy mają na siebie gotowy plan i są w stanie przedstawić go w kogiczny sposób. Odpowiadając na to pytanie warto dać do zrozumienia, że mamy nakreślone w głowie choć podstawowe wytyczne dotyczące przebiegu naszej kariery. 

Pytanie typy “ gdzie widzisz siebie za 5 lat ” jest zadawane podczas rozmowy o pracę także dlatego, że rekruterzy muszą upewnić się, że będziemy pracownikami zaangażowanymi i lojalnymi, a nasza wizja zgadza się z wizją danego przedsiębiorstwa. Firmy, niezależnie od tego, w jakim sektorze operują, poświęcają naprawdę duże pieniądze, by znaleźć pracownika odpowiadającego swoim potrzebom. Pragną one dowiedzieć się zatem, czy po roku lub dwóch po prostu nie zapragniemy odejść do innej firmy lub na inne stanowisko, a przez to ponownie pozostawić spowodować wakat na potrzebnej dla przedsiębiorstwa pozycji.

Ponadto, zadając pytanie typu “ co chciałbyś robić za 5 lat”  rekruter chce poznać nasze ambicje i dalsze plany samorozwoju. Chęć zdobywania nowych kompetencji i rozwijania swoich umiejętności w zakresie powierzonego nam stanowiska będzie kluczowa w przypadku wielu stanowisk. Musimy jednak pamiętać, że zbytnia ambicja także potrafi być zgubna. Nie ma co bowiem ukrywać, że nie każda firma działa na tym samym poziomie. Jeśli więc ujawnimy, że w niedalekiej przyszłości zależeć nam będzie na stanowisku, czy płacy, której dana firma nie będzie w stanie nam zaoferować, rmoże ona uznać, że nasze zatrudnienie będzie dla niej zbyt ryzykowne - bo i tak przy pierwszej możliwej okazji szybko przejdziemy do konkurencji.

Gdzie widzisz siebie za pięć lat

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Odpowiedz.

Zastanówmy się zatem, jak odpowiedzieć na pytanie  gdzie widzisz się za 5 lat.   Przede wszystkim, kluczowe jest zachowanie konsekwencji - nie powinniśmy zaprzeczać temu, co napisaliśmy w CV, czy też liście motywacyjnym. Pamiętajmy, że rekruter z pewnością zapoznał się z oba tymi dokumentami i łatwo wyłapie wszelkie niejasności. 

Ze względu na to, jak ważne jest pytanie  gdzie widzisz siebie za 5 lat odpowiedzi,  jakie udzielimy rekrutującym nas osobom należy dobrze przemyśleć. Dobrym pomysłem będzie z pewnością stworzenie osi czasu oraz naniesienie na niej kilku najważniejszych celów zawodowych, jakie chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości. Oczywiście, skupić powinniśmy się tylko na realistycznych celach. Alternatywą może być wykonanie analizy SWOT, czy wykonanie kilku testów sprawdzających talenty. Pozwolą nam jasno określić, na jakich silnych stronach naszej osobowości warto skupić się w kontekście życia zawodowego. 

Co zaś powiedzieć podczas samej rozmowy o pracę? Gdy rekruter zada nam pytanie o to, gdzie widzimy się za 5 lat, bądźmy konkretni i profesjonalni. Często warto podkreślić, że nadal chcielibyśmy pracować w danej firmie, być może na nieco wyższym stanowisku - ale należy to zrobić bez zbędnej arogancji. Warto natomiast wskazać, jak wyobrażamy sobie naszą drogę do awansu.

Przykładowa poprawna odpowiedź na pytanie typu “ gdzie widzisz siebie za 5 lat ” wyglądać może tak:

Nie jestem do końca pewien. Mam nadzieję, że 5 najbliższych lat uda mi się wykorzystać na podniesienie kwalifikacji oraz zdobycie nowych umiejętności zawodowych dzięki pracy w Państwa firmie. Następnie chciałbym móc wykorzystać nabyte konsekwencje przy bardziej zaawansowanych wyzwaniach, jednocześnie nadal rozwijając moje umiejętności”.

Oczywiście, taka odpowiedź nie oznacza, że zostaniemy zatrudnieni. Okazuje jednak niezbędny szacunek firmie potencjalnego pracodawcy, a przy tym nakreśla wizję, jaką dla siebie mamy, dając jednocześnie do zrozumienia, że najbliższych kilka lat jesteśmy gotowi spędzić w danej firmie.