Jeśli przygotowujesz się do wejścia na rynek pracy po raz pierwszy, możesz zastanawiać się, jak zdobyć przychylność rekruterów. Nawet jeśli na Twoim dyplomie widnieją najwyższe stopnie i może wydawać Ci się, że zrobiłeś wszystko, co trzeba: realizowałeś dodatkowe projekty, odbyłeś letnie praktyki czy pracowałeś dorywczo, może okazać się, że znalezienie zatrudnienia nie jest takie proste.

Choć początkowo poszukiwania pierwszej pracy mogą być nieco przytłaczające i stresujące, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować spokój. 

Zacznij od przygotowań

Czasami najtrudniej jest po prostu zacząć. By szybko nie stracić entuzjazmu związanego z poszukiwaniami, skoncentruj na nich swój czas i energię. Przygotuj plan działania – będzie pomocny, kiedy będziesz musiał zmierzyć się z pierwszymi niepowodzeniami, które w procesie szukania pracy, są czymś normalnym. Nie zrażaj się nimi, wykaż się determinacją w dążeniu do celu.

Zastanów się, co chcesz robić

By Twoje poszukiwania były efektywne, musisz wiedzieć, czego szukasz. Podstawą jest więc ustalenie, co chcesz robić. Weź pod uwagę wykształcenie, zainteresowania i umiejętności. Zastanów się, jakie są Twoje ulubione zajęcia, jakie przedmioty interesowały Cię na studiach, w jakie projekty byłeś zaangażowany. Przypomnij sobie wszystko, co sprawiało Ci przyjemność w ciągu ostatnich kilku lat. To przybliży Cię do branży, do której zawęzisz poszukiwania. 

Bierz udział w wydarzeniach dla poszukujących pracy

Nie ma sensu zaczynać pracy, by zaraz z niej zrezygnować, jeśli nie będzie Cię ona angażować. Zmiana pracy na początku drogi zawodowej nie będzie mocnym punktem w CV. Ważne, by rozważnie budować karierę i wybrać kierunek, który jest interesujący.

Jeśli ustalisz obszar zawodowy, w którym mógłbyś się sprawdzić, warto byś dowiedział się więcej o specyfice pracy. By zdobyć informacje o branży, weź udział w targach pracy, konferencjach branżowych czy dniach otwartych w wybranych firmach. 

Buduj sieć kontaktów i pozyskuj referencje

Tworzenie sieci kontaktów nie tylko z przyjaciółmi czy rodziną, ale także z nowo poznanymi podczas wydarzeń branżowych osobami może znacznie pomóc w poszukiwaniach i ostatecznie doprowadzić do zatrudnienia. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, daj się więc poznać jako osoba godna zaufania i doskonale zorientowana w temacie. Podczas rozmowy wspomnij, że szukasz pracy. Później wyślij jeszcze e-maile z zaproszeniem do utrzymania kontaktu. Gdy Twoi nowi znajomi będą potrzebować kogoś do współpracy, zwiększysz szanse, że odezwą się do Ciebie lub polecą Cię innym. 

Pokaż się w sieci z dobrej strony

Gdy już wiesz, w jakiej branży chcesz się rozwijać, czas zacząć budować swoją obecność online. Nie jest tajemnicą, że rekruterzy, zanim zaproszą kandydata na rozmowę, sprawdzają go w sieci. Zadbaj więc o to, by to, co zobaczą, działało na Twoją korzyść.

Przygotuj swoje profile w social media tak, by wypaść wiarygodnie. Zadbaj szczególnie o LinkedIn. Nie możesz pochwalić się jeszcze bogatym doświadczeniem zawodowym, ale możesz podkreślić swoje osiągnięcia, umiejętności i zainteresowania. Zaplanuj też swoją aktywność na tej platformie: dyskutuj, dziel się interesującymi artykułami, dołącz do grup tematycznych. Rozważ także uruchomienie własnej strony internetowej w formie bloga czy portfolio. To kreatywny sposób na zaprezentowanie swojej osobowości, pokazanie, jak spędzasz czas, jakie masz hobby. Często zdarza się, że to mile widziany element aplikacji.

Promuj swoje umiejętności miękkie

Dokonaj dokładnej oceny tego, co masz do zaoferowania poza konkretnymi informacjami lub wiedzą. Umiejętności miękkie są często niedoceniane i mówienie o nich może wydawać Ci się banalne. Z drugiej strony, jeśli możesz określić się jako osobę punktualną, doskonale zorganizowaną, komunikatywną – zyskujesz punkty. 

Dowiedz się, które umiejętności miękkie są najbardziej cenione w Twojej branży. Jeśli Twoje cechy z nimi rezonują, pomogą Ci znaleźć pracę bez doświadczenia.

Rozważ staż lub praktykę

Każdy musi od czegoś zacząć, nie oczekuj więc, że od razu zostaniesz zatrudniony na wysokie stanowisko. Przygotuj się raczej na to, by wspinać się po kolejnych szczeblach kariery.

Zastanów się, czy na początek dobrym rozwiązaniem nie będzie staż lub praktyka. Często zamieniają się one w pracę na pełen etat, może warto wykorzystać okazję, by zaprezentować się z najlepszej strony? Nawet jeśli Twoja umowa nie zostanie przedłużona, pracodawca ma szansę Cię zapamiętać, a kiedy będzie miał wolny etat, zadzwoni do Ciebie.

Utwórz swoje CV

Znalazłeś pracę, o którą chcesz się ubiegać. Przyszedł więc czas na złożenie aplikacji. Jak napisać dobre CV

Przed stworzeniem życiorysu spisz wszystkie informacje o sobie w jednym miejscu: udział w konkursach, programach edukacyjnych, projektach non profit, wolontariatach, kursach i szkoleniach, a także znajomość języków obcych, profesjonalnych programów komputerowych, zainteresowania itd. Gdy wszystko to zbierzesz, przedstaw to profesjonalnie i estetycznie. Możesz skorzystać z kreatora CV i jednego z wielu dostępnych szablonów życiorysu.

Pamiętaj, że CV z jasnym przesłaniem, nawet bez rozbudowanej sekcji doświadczenia, będzie miało kluczowe znaczenie dla awansowania do kolejnego etapu rekrutacji. 

Napisz list motywacyjny

Twój list motywacyjny jest najlepszą okazją do udowodnienia, że nadajesz się na wybrane stanowisko. Spraw, by Twój list miał indywidualny charakter, przedstawiał Twoje atuty. Uwagę rekrutera możesz zwrócić, opisując także swoje zainteresowania. Dobrze jeśli będą korespondowały z zakresem obowiązków wymaganych na stanowisku, o które się ubiegasz.

Rynek pracy to świat szerokich możliwości i wyzwań. Nawet jeśli za pierwszym razem nie zdobędziesz pracy, na której Ci zależy, nie oznacza to, że Twoje wysiłki są bezwartościowe. Bądź cierpliwy i staraj się wyciągać wnioski z każdego doświadczenia.