Jak stworzyć profil na biznesowym portalu społecznościowym?

Jeśli szukasz pracy, nie możesz ignorować potencjału biznesowych portali społecznościowych. Profil na LinkedInie ma kluczowe znaczenie dla przyciągania kontaktów zawodowych i budowania marki osobistej. Jeśli go nie masz, tracisz szansę na dotarcie do potencjalnych pracodawców i partnerów biznesowych.

W przeciwieństwie do Facebooka i innych mediów społecznościowych, na których publikowane są głównie treści rozrywkowe i lifestylowe, LinkedIn jest skierowany wyłącznie do profesjonalistów. Choć wielu użytkowników używa go tylko jako internetowe CV (LinkedIn daje także możliwość stworzenia profilu oraz CV w języku angielskim i innych językach obcych), portal ma do zaoferowania znacznie więcej. Profil na LinkedInie to narzędzie marketingowe – opisz więc nie tylko to, kim jesteś, ale to, jakie korzyści możesz zapewnić innym.

Atrakcyjna prezentacja na LinkedInie obejmuje kilka głównych elementów:

Przedstawienie

Zdjęcie profilowe

Dodanie zdjęcia nie jest obowiązkowe, jednak profile, które je zawierają są wyświetlane częściej, uważane są za bardziej wiarygodne i lepiej zapamiętywane. Upewnij się, że Twoje jest aktualne i wyglądasz na nim profesjonalnie.

Zdjęcie w tle

Przyciąga uwagę i pozwala się wyróżnić. Pokazuje też nieco więcej na temat tego, co jest dla Ciebie ważne. 

Nagłówek

Pojawia się zawsze bezpośrednio pod Twoim imieniem i nazwiskiem. Nie musi on być tylko nazwą stanowiska lub wykonywanego zawodu. Skorzystaj z pola nagłówka, aby powiedzieć więcej o tym, jak widzisz swoją pracę, dlaczego robisz to, co robisz. Użyj charakterystycznych dla branży słów kluczowych, aby ułatwić potencjalnym kontaktom znalezienie Ciebie.

Podsumowanie

Pozwala stworzyć swobodny opis Twoich doświadczenia, wiedzy i celów. To Twoja szansa na opowiedzenie własnej historii. Nie wymieniaj więc tylko swoich osiągnięć i umiejętności, ale postaraj się wyjaśnić, dlaczego mają one znaczenie i co dzięki nim mogą zyskać inni. To najbardziej osobisty element profilu, w którym możesz zaprezentować swój indywidualny charakter.

Osiągnięcia zawodowe

Doświadczenie zawodowe

To Twoja historia zatrudnienia. Wypisz swoje kolejne stanowiska i osadź je w czasie. Wykorzystaj kluczowe frazy, wyszczególnij swoje doświadczenia i sukcesy. Zachowaj czytelność opisów, używając krótkich zdań lub za pomocą wypunktowanej listy.  

Wykształcenie

Wypisz kierunki, jakie ukończyłeś, i na jakich uczelniach studiowałeś. Stopień Twojej edukacji może być dla niektórych pracodawców imponujący, nie pomijaj więc tego elementu.

W tej sekcji możesz potwierdzić swoje doświadczenie zdobytymi licencjami i certyfikatami oraz pokazać że udzielasz się w ramach wolontariatów.

Umiejętności

To miejsce, by pokazać, jakie są Twoje mocne strony zawodowe. Przewiń listę umiejętności i znajdź te, które do Ciebie pasują, są aktualne i kluczowe dla tego, czym się zajmujesz. Później będziesz mógł uzyskać ich potwierdzenie od swoich kontaktów. Takie rekomendacje będą zwiększały Twoją wiarygodność. Jak je zdobyć? To proste – potwierdzaj umiejętności swoich kontaktów, a z pewnością odwdzięczą się tym samym. 

Poziom swoich umiejętności możesz pokazać, wyświetlając w profilu odznakę Zweryfikowane umiejętności, którą otrzymasz po pozytywnym wyniku testu umiejętności. 

Osiągnięcia

Ta sekcja to Twoja ściana chwały. Możesz tu opisać: projekty, w których brałeś udział; kursy i szkolenia, które ukończyłeś; wyróżnienia i nagrody, jakie zdobyłeś. Możesz pochwalić się wynikami egzaminów, a także językami, którymi władasz. Jeśli piszesz swój blog lub tworzysz artykuły prasowe, możesz wyróżnić się też, dodając informacje o tych publikacjach.

Sieć kontaktów

Im większa jest Twoja sieć, tym bardziej widoczny jest Twój profil. Jednym z najłatwiejszych sposobów na rozwój sieci jest synchronizacja profilu z książką adresową e-mail – LinkedIn będzie sugerować Ci osoby, z którymi możesz się połączyć. Wysyłając zaproszenie, dobrym zwyczajem jest napisanie kilku słów – skąd się znacie i dlaczego zależy Ci na nawiązaniu kontaktu.

Nie popełniaj błędu i nie szukaj kontaktów, zanim Twój profil nie będzie kompletny. 

Aktywność

Publikowanie

Im bardziej dzielisz się wiedzą na swoim profilu, tym bardziej kreujesz się na specjalistę. 

Publikowanie wartościowych postów to naturalny krok do budowania marki osobistej. Wybieraj ciekawe tematy i zachęcaj do dyskusji, niech Twoje treści będą zachęcały do wymiany doświadczeń ze swoją siecią. Jeśli publikujesz, obserwuj komentarze i bądź gotowy, by na nie odpowiedzieć. Możesz publikować też własne artykuły, które będą wspierały Twój wizerunek eksperta.

Udostępnianie

Posiadanie sieci kontaktów na LinkedIn to jedno, drugie – to aktywne jej wspieranie i nadawanie wartości. Udostępnianie odpowiednich treści w sieci jest jednym ze sposobów na pokazanie swojego zaangażowania. Możesz zacząć od uważnego obserwowania swojego kanału i udostępniania treści, które uważasz za naprawdę interesujące i zgodne z Twoim punktem widzenia.

Komentowanie

Komentując posty innych, angażujesz się i dajesz się poznać. Dobrze wyrażone komentarze, nawet jeśli nie zgadzasz się z czyimś stanowiskiem, budują Twój wizerunek i szacunek do Ciebie w środowisku, na którym Ci zależy.

Obserwowanie

Śledzeniem odpowiednich osób czy firm na LinkedIn pokazujesz swoje zainteresowania. Interesowanie się tym, co udostępniają inni, może zainspirować Cię do umieszczania ciekawych treści w swoim kanale i wnieść wartość dodaną do swojej sieci kontaktów, a także do nawiązywania interakcji z innymi. Osadza Cię też w pewnym kontekście branżowym, pokazując pasję do tego, co robisz.

Jeśli sprawisz, że Twój profil biznesowy będzie żywy i pełen profesjonalnych treści, każdy, kto go odwiedzi, odniesie dobre pierwsze wrażenie i będzie zachęcony do tego, by nawiązać z Tobą kontakt. Jeśli szukasz pracy, Twój profil będzie działał na rekrutera lepiej niż dobry list motywacyjny, a kiedy zostaniesz zaproszony na rozmowę, łatwiej będzie Ci nawiązać relację z rozmówcą i przekonać go do siebie – dlatego, że będzie miał już Twój profesjonalny obraz w głowie.