Pierwsze wrażenie jest kluczowe, czyli dlaczego warto skorzystać z kreatora CV?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Banały? Domyślasz się jednak, jaka jest różnica między kandydatem, który przygotował poprawny życiorys a kandydatem, który wysłał idealne CV? Różnica jest taka, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną dostał ten drugi.

W tym artykule przeczytasz o tym, jak przygotować swoje CV, by przykuło uwagę rekrutera i stało się przepustką do wymarzonej pracy. Podpowiemy także, w jaki sposób najszybciej stworzysz i pobierzesz CV idealne!

Ruszamy w drogę ku wymarzonej pracy

Proces zatrudniania przebiega zwykle według podobnego schematu. Najpierw wysyłasz swoje CV, potem masz pierwszą rozmowę z działem HR, a następnie drugą z potencjalnym przełożonym. Jak wyróżnić się wśród stosu kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu aplikacji na biurku rekrutera lub właściciela firmy? Jak skupić jego uwagę na dłużej, niż poddawane w statystykach 5-7 sekund średnio poświęcanych na jedno CV, i otrzymać przepustkę do kolejnego etapu?

Marketing jest tak samo ważny dla profesjonalistów poszukujących pracy, jak dla firm. Czy myślałeś kiedyś o sobie, jako o obiekcie reklamy? Posiadasz pewne cechy, umiejętności i doświadczenie – to obiektywny fakt. Przed Tobą stoi jednak wyzwanie właściwego zaprezentowania ich światu!

  • Z pomysłem, ale jednocześnie konkretnie
  • Nowocześnie, ale z zachowaniem wszystkich niezbędnych informacji
  • Oryginalnie, ale z zachowaniem czytelności
  • Zaskakująco, ale nie żenująco

CV odpowiada za wrażenie, jakie Twoja osoba wywiera na potencjalnym pracodawcy. Dlatego ma tak ogromne znaczenie w poszukiwaniu pracy. Nie pozwól, by było dziełem przypadku.

Dwie warstwy CV

Wszyscy jesteśmy stworzeniami wizualnymi. Nasze pierwsze wrażenia zawsze oparte są na estetyce, symetrii i obrazach. Starannie wybieramy nasze ubrania na rozmowę kwalifikacyjną, dlaczego nie powinniśmy wkładać takiego samego wysiłku w wygląd naszego CV? To nasz główny ambasador przed jakimkolwiek fizycznym spotkaniem.

Sam wygląd CV, czyli jego warstwa wizualna, mówi Twojemu pracodawcy wiele o Tobie, pokazuje Twoja osobowość. Czy jesteś dokładny, dbasz o szczegóły, masz umysł techniczny i precyzyjny, czy może kreatywność jest Twoją mocną stroną.

Czytelna i przemyślana warstwa wizualna zachęca do zapoznania się z treścią. Przeglądając dostępne w sieci przykładowe CV, sami doznajemy tego zjawiska, że niektóre z nich zatrzymują nasz wzrok. Nikogo jednak jeszcze nigdy nie zatrudniono za sam wygląd CV (może jedynie projektanta graficznego). Kluczowe jest zebranie i opracowanie informacji, które powinny znaleźć się w życiorysie zawodowym i tworzyć będą warstwę treści. Zaczynamy od podstawowych informacji i danych kontaktowych. Następnie prezentujemy doświadczenie zawodowe, w którym powinniśmy wyróżnić te elementy i momenty naszej kariery, które są istotne z puntu widzenia stanowiska na które aplikujemy, z mniejsza uwagą traktując stanowiska i obowiązki bezpośrednio z nim niepowiązane. Następnie prezentujemy znajomość języków obcych i stopień ich zaawansowania. Potem musimy uchwycić i opisać umiejętności, które udało się rozwinąć podczas naszej kariery. Tu zarówno umiejętność twarde, konkretną wiedzę z danej dziedziny, ukończone szkolenia i kursy, obsług programów, jak i umiejętności miękkie, np. organizacja pracy czy współpraca w zespole, czy profil kompetencyjny.

Frustracje rekrutera, czyli przestroga na początek

Rolą rekrutera jest znalezienie dobrego kandydata na dane stanowisko, a zatem także odkrycie i sprawdzenie kompetencji każdego kandydata, nie znaczy to jednak, że za wszelką cenę będzie przedzierał się przez źle przygotowane, niepełne i nieczytelne dokumenty. Jak napisać CV, by ułatwić rekruterowi mu pracę i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty pracy? Unikaj tych błędów:

CV niedopasowanie do konkretnej oferty pracy

W prezentacji życiorysu zawodowego nie wystarczy przytoczenie tylko nazwy firmy i stanowiska. Uwypuklenie doświadczenia i umiejętności, które mają znaczenie z punktu widzenia pracy na tym konkretnym stanowisku, to nie tylko zaoszczędzenie pracy rekruterowi, ale prawdziwa trampolina w drodze na kolejny etap rekrutacji. Warto napisać, czym konkretnie zajmowaliśmy się w każdym poprzednim miejscu pracy, a co będzie przydatne na nowym stanowisku. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli aplikujemy na inne stanowisko, niż to, które do tej pory zajmowaliśmy.

Niedostateczne umiejętności edycji vs. zbytnia kreatywność

Używanie tradycyjnych edytorów tekstu, tj. MS Word i podobne programy, niesie za sobą wiele potencjalnych problemów, które mogą ci przeszkodzić, zanim jeszcze zaczniesz. Trudny i czasochłonny proces formatowania, nijakie projekty wizualne, które giną wśród innych CV, fakt, ze formatowanie wygląda inaczej w innych programach (i ich wersjach) – to tylko niektóre ryzyka.

Z drugiej strony, coraz częściej obserwowaną praktyką jest wzbogacanie CV o szeroko pojęte elementy kreatywne. CV w formie ulotki reklamowej, komiksu, czy filmu wideo? Brzmi świetnie, ale pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z formą, i by nadal pierwsze skrzypce grały treść i konkretne informacje o Twoich kwalifikacjach.

Co gorsze – uboga lub nieudolna forma czy przerost formy nad treścią? Tak źle i tak niedobrze.

Poprawność językowa to mus

O zgrozo, często zdarza się, że w dokumentach aplikacyjnych roi się od błędów językowych – stylistycznych, ortograficznych, czy też literówek. To dość istotny powód, by na Twoje CV spojrzeć nieprzychylnym okiem. Po pierwsze dlatego, ze w ogóle popełniasz takie błędy, po drugie, że nie zadałeś sobie trudu, by je poprawić.

Dlatego pamiętaj, by gotowe CV dać do sprawdzenia znajomemu, a może nawet kilku. Zasada drugiej para oczu, jak w księgowości, albo gdy w dzieciństwie niosło się wypracowanie do sprawdzenia rodzicom.

Codziennie wielu dobrych kandydatów traci część swoich możliwości zawodowych i szansę zaprezentowania się na dalszych etapach procesu rekrutacji z powodu tych podstawowych błędów w CV.

Istotny punkt wyjścia: sposób budowania Twojego CV!

Jeśli do tej pory na samą myśl o tym, że masz usiąść do pisania swojego życiorysu zawodowego, odczuwałeś niechęć i nagle do głowy przychodziło Ci co najmniej 5 rzeczy, które musisz zrobić pilniej, a najlepiej natychmiast, zdajemy sobie sprawę, że to, co przeczytałeś do tej pory raczej nie podniosło Cię na duchu. Przygotowanie CV jawi się jako proces trudny, żmudny i pełen pułapek.

Znaczną część z opisanych w tym artykule problemów może rozwiązać skorzystanie z kreatora CV online, czyli z systemu który automatycznie generuje Twoje CV na podstawie wprowadzanych do niego danych.

  1. Ogrom pracy przy przygotowaniu danych do CV może przytłaczać. Co prawda kreator CV Cię w tym nie wyręczy, ale sprawi, że w ogóle zaczniesz je opracowywać! Wprowadzanie danych w małych dawkach, sprawia, że proces jest przyjazny i z satysfakcją będziesz patrzeć, jak Twoje CV wypełnia się treścią.
  2. O niczym nie zapomnisz, ponieważ odpowiadając na pytania, krok po kroku wypełniasz szablon CV przygotowany przez specjalistów. Zawiera on wszystkie niezbędne elementy i pola, które powinieneś uzupełnić. Jednocześnie będzie sygnalizował, gdy Twoje opisy będą zbyt długie, co w efekcie sprawi, ze końcowy dokument będzie miał akceptowalną i strawną do zapoznania się objętość.
  3. Wybierając jeden z projektów dostępnych w darmowym kreatorze CV masz pewność, że wygląd Twojego CV spełnia wszelkie standardy. Kreator jest narzędziem do tworzenia wizualnie efektownych, funkcjonalnych technicznie i zoptymalizowanych pod kątem treści dokumentów.
  4. Jeśli oczekujesz czegoś więcej niż dają darmowe szablony, masz do wyboru katalog ponad 30 wzorów CV odpowiednich dla różnych zawodów i branż oraz poziomu doświadczenia na rynku pracy. Szablony są zaprojektowane tak, by pokazać charakter aplikującego – mogą kłaść nacisk na kreatywność, niezawodność, dyscyplinę i inne cechy.
  5. Masz możliwość ciągłego doskonalenia i uzupełniania swojego CV, gdyż pozostaje ono zapisane na naszej platformie i jest dostępne do ciągłej edycji. Przechodzisz z refleksjami po rozmowie? Możesz natychmiast wprowadzić zmiany w dokumencie przed wysyłką do kolejnego potencjalnego pracodawcy. Oszczędzasz dużo czasu i unikasz ryzyka związanego z utraceniem lub uszkodzeniem plików przechowywanych na komputerze.
  6. Efektem Twojej pracy będzie plik w formacie PDF, który jest akceptowanym standardem przesyłania CV. Korzyścią jest uniwersalne formatowanie, które nie zmienia się bez względu na to, gdzie ogląda do rekruter, i czytelność w większości systemów oprogramowania.

Korzystanie z kreatora online przybliży Cię do idealnego CV.

Chcesz od razu napisać życiorys zawodowy w odpowiedzi na ofertę pracy?

Skorzystaj z naszego kreatora CV, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do wypełnienia, praktyczne przykłady i wskazówki.