W naturalny sposób jesteśmy przystosowani do unikania zmian, nawet jeśli jesteśmy zdecydowanie niezadowoleni z sytuacji, w której się znaleźliśmy. W związku z tym często pozostajemy w miejscu pracy pomimo negatywnego nastawienia.

Skąd wiadomo, kiedy nadszedł już czas na zmianę? I skąd wiadomo, czy naprawdę potrzebujemy tej zmiany? Czy wątpliwości to tylko gorsze momenty, czy już raczej ostrzegawcze flagi, na które trzeba zwrócić uwagę? 

Poznaj 15 oznak, które mogą świadczyć o tym, że zmiana pracy może wyjść Ci na dobre:

Nie uczysz się nowych rzeczy

Praca nie będzie ekscytująca, jeśli będziesz się w niej nudzić. Niezależnie od dziedziny, w której pracujesz, jeśli nie uczysz się czegoś nowego, nadszedł czas, aby przemyśleć zmianę. Pozostawanie w sytuacji stagnacji zawodowej może ograniczać Twój potencjał, a w konsekwencji także prowadzić do poczucia niezadowolenia lub frustracji. 

Nie masz możliwości rozwoju

Szanse na rozwój nie ograniczają się jedynie do awansów. Okazje do rozwoju mogą również przychodzić w postaci pracy nad nowym projektem, szkoleń, nauki języka obcego czy wyjazdów służbowych. Jeśli firma nie jest otwarta na jakiekolwiek działania wspomagające rozwój pracowników, może to być znak, że należy z niej odejść.

Nie pracujesz z pasją

Kiedy lubisz to, co robisz, i wkładasz serce w wykonywane zadania, masz większe poczucie celu i spełnienia. Często skutkuje to również wyższą produktywnością i lepszymi wynikami, które przychodzą naturalnie. Jeśli marnujesz swój potencjał, nie wykorzystując swoich umiejętności do czegoś, co Cię interesuje, nie czujesz się podekscytowany swoją pracą, rozważ wysłanie swojego CV do innych firm. 

Czujesz się niedoceniany

Nigdy nie będziesz w pełni usatysfakcjonowany z pracy, jeśli Twoi przełożeni nie będą zauważać i doceniać tego, co robisz. A osoby niedoceniane, są bardziej narażone na wypalenie zawodowe. Jeśli więc Twoje wyniki nie są wzmacniane pozytywnymi recenzjami, albo w ogóle nie otrzymujesz informacji zwrotnych, to może warto poszukać bardziej empatycznego pracodawcy?

Czujesz strach przed następnym dniem

Myśl o kolejnych ośmiu godzinach w pracy sprawia, że masz dość? Rosnące poczucie lęku, gdy weekend dobiega końca, nie pozwala Ci się zrelaksować? Nie toleruj tego dłużej. Jeśli Twój umysł nieustannie skupia się na pracy w negatywnym aspekcie, to prawdopodobnie najwyższy czas, by zacząć go słuchać.

Jesteś zrezygnowany 

Nie przejmujesz się projektami, nad którymi pracujesz. Nie interesuje Cię polityka biurowa. Nie obchodzi Cię, czy dobrze sobie radzisz, czy nie. Nie angażujesz się w relacje ze współpracownikami. Wyłączasz się na spotkaniach zespołu. Jesteś apatyczny. Jeśli okazuje się, że nic nie jest już dla Ciebie ważne, osiągnąłeś punkt, w którym zasadniczo się poddałeś, to czas, aby odkurzyć swoje CV.

Narzekasz na pracę

Kiedyś mówiłeś o swojej pracy w bardzo pozytywny sposób i byłeś pełen entuzjazmu, teraz ciągle narzekasz, głównie obmawiasz szefa, godziny pracy lub klienta, który naprawdę zaszedł Ci za skórę? Trudno Ci mówić o swojej karierze? Boisz się pytania: „Co robisz zawodowo?”. Sam widzisz... poszukaj stanowiska, o którym będziesz mówił z dumą.

Nie identyfikujesz się z firmą

Jeśli Twoje osobiste wartości nie są zbieżne z wartościami Twojej organizacji, co więcej, jeśli różnice poglądów i odmienne priorytety stawiają Cię w sytuacjach, w których musisz narazić na szwank swoją etykę, sprawa wydaje się przesądzona. Podejmij decyzję, zanim to niedopasowanie spowoduje poważny konflikt.

Otrzymujesz niedostateczne wynagrodzenie

Niskie wynagrodzenie poniżej Twoich oczekiwań może świadczyć o rozdźwięku między tym, co Ty i firma postrzegacie jako Twoją wartość. Taka rozbieżność może mieć poważne konsekwencje dla Twojego samopoczucia w pracy, co – prędzej czy później – doprowadzi Cię do frustracji. Może warto zacząć rozglądać się za lepiej płatnym zajęciem? Co masz do stracenia?

Pracujesz tylko dla pieniędzy

Chociaż ludzie zwykle znoszą pracę, której nie lubią, głównie ze względów finansowych, pozostawanie w niej tylko dla pieniędzy jest demotywujące, to droga donikąd. Oczywiście, zrozumiałe jest, że możesz mieć ku temu mnóstwo powodów: obowiązki, kredyt, rodzinę i jej przyszłość. Ale wystarczy tylko się odważyć, skorzystać z darmowego kreatora CV, złożyć dokumenty aplikacyjne, by znaleźć dobrze płatną pracę, która wreszcie stanie się źródłem satysfakcji.

Nie dbasz o work-life balance

Codzienne nadgodziny i ciągłe działanie bez odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, dobrego samopoczucia, a także produktywności i jakości pracy. Jeśli nie wiesz już, jak zarządzać czasem pracy, nie jesteś w stanie ustalić granic lub uzgodnić bardziej realistycznych warunków ze swoim przełożonym, jesteś przepracowany, przeciążony zadaniami i chronicznie zestresowany, poszukaj lepszych ofert pracy.

Zacząłeś częściej chorować

Zmęczenie, osłabienie, brak energii, a nawet ból – fizyczne oznaki zawodowego rozczarowania są podstępne. Pojawiają się powoli, prawie niezauważalnie, początkowo trudno skojarzyć, co jest ich powodem. Ale ciało jest zwierciadłem duszy. Jeśli od dłuższego czasu żyjesz w stresie związanym z obecnym zatrudnieniem, odbija się to na Twoim zdrowiu. 

Środowisko pracy jest toksyczne

Represyjne i kontrolujące praktyki zarządzania, nieufność i nieuczciwość wśród współpracowników, publiczne zawstydzanie lub nękanie pracowników, nieefektywna komunikacja, duża rotacja pracowników – jeśli takie warunki pracy są Ci znane, nie ma się nad czym zastanawiać – czas na zmianę.

Przyszłość firmy jest niepewna

Zwolnienia pracowników, redukcja bazy klientów, zamrożenie wynagrodzeń i zamknięcie wybranych oddziałów to oznaki, że przyszłość finansowa Twojej firmy może być zagrożona. Do tego, jeśli firma osiąga znacznie gorsze wyniki lub istnieje uzasadnione ryzyko jej zamknięcia, powinieneś uprzedzić bieg wydarzeń i rozważyć odejście. 

Jeśli masz wrażenie, że czytałeś o sobie, w głębi serca wiesz, że jesteś na złej drodze, nadszedł więc czas, aby to ponownie przemyśleć – choć może wydawać się to przerażające. Zmiana pracy może być stresująca, ale na dłuższą metę udane poszukiwanie pracy da Ci stanowisko, które będzie dla Ciebie wyzwaniem, pozwoli na rozwój i przeniesie Cię na kolejny poziom kariery.