Jakie są etapy rekrutacji

Jakie są etapy rekrutacji

Głównym celem działu personalnego każdego przedsiębiorstwa jest zapewnienie firmie wysokiej jakości specjalistów. Poszukiwanie i zatrudnienie personelu istotne jest przede wszystkim dla firm i organizacji, które rozszerzają lub opanowują nowe obszary działalności. Rekrutacja jest zatem niezbędnym procesem w zarządzaniu zasobami ludzkimi firmy. Aby znaleźć najbardziej odpowiedniego kandydata na stanowisko do obsadzenia, konieczne jest opanowanie różnych etapów przebiegu całego procesu rekrutacyjnego. Od identyfikacji potrzeb po integrację nowego pracownika poprzez rozmowy kwalifikacyjne, oto kroki, które należy wykonać, aby odnieść sukces w rekrutacji.

Proces zatrudnienia pracownika – jak się rozpoczyna?

Każde przedsiębiorstwo ma swoje własne cechy w zakresie zatrudniania i doboru personelu, które zależą od dziedziny działalności, organizacji strukturalnej, strategii rozwoju, stylu zarządzania itp. Pierwszym etapem poszukiwań personelu jest jednak zawsze określenie odpowiedniego zapotrzebowania na pracownika.

Co to oznacza? Oznacza to, że przedsiębiorstwo powinno jasno zrozumieć, ilu pracowników lub specjalistów jest obecnie potrzebnych, jakie cechy powinni mieć. Klient, który w tym przypadku jest kierownikiem przedsiębiorstwa lub oddziału, musi jasno postawić zadanie, określając wymagania dla potencjalnych kandydatów. Ponadto wymagania te muszą być zgodne z opisem wymagań dotyczących pracownika na wakującym stanowisku.

Przebieg procesu rekrutacji – co należy wyróżnić?

Odpowiednia metodologia jest niezbędna do ustrukturyzowania odpowiedniego procesu rekrutacji. Proces zatrudnienia pracownika nie polega, jakkolwiek może się to wydawać, tylko na tym, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej. Przyjrzyjmy się zatem, jakie etapy procesu rekrutacji muszą zostać ujęte, jeśli oczekujemy wyboru możliwie najlepszych kandydatów na dane stanowisko.

Elementy rekrutacji – 7 wskaźników, które pomogą w całym procesie

Proces rekrutacji do pracy składa się z kilku odrębnych etapów lub też elementów. Wyszczególnia się takie etapy rekrutacji jak:

  • Zdefiniowanie potrzeb rekrutacyjnych;
  • Staranne przygotowanie ogłoszenia o pracę;
  • Rozpowszechnianie oferty rekrutacyjnej;
  • Analiza aplikacji;
  • Rozmowy kwalifikacyjne;
  • Wybór idealnego kandydata;
  • Integracja nowego pracownika.

Następnie, warto przyjrzeć się, jak prezentują się z bliska dane zadania rekrutacyjne.

Zdefiniuj potrzeby rekrutacyjne firmy

Zatrudnienie nowego pracownika może być kluczowe w różnorodnych scenariuszach, takich jak odejście współpracownika, wzrost aktywności, optymalizacja organizacji itp. Ten krok pozwoli jasno wyjaśnić i sprecyzować profil, który jest poszukiwany.

W tym etapie rekrutacji należy stworzyć profil pracy, aby znaleźć najbardziej odpowiedniego kandydata. Dokument taki zawiera w szczególności kilka informacji, takich jak tytuł stanowiska, misje i różne zadania przyszłego pracownika, rodzaj umowy, powiązania hierarchiczne, podstawowe umiejętności, poziom kwalifikacji, wymagane doświadczenie. Należy pomyśleć także o oszacowaniu rozpiętości wynagrodzenia i obliczeniu wydatków.

Etapy rekrutacji

Staranne przygotowanie ogłoszenia o pracę

Poprzedni krok umożliwił precyzyjne zdefiniowanie profilu przyszłego pracownika. Następnie należy zadbać o prezentację stanowiska poprzez napisanie odpowiedniej oferty pracy, aby przyciągnąć kandydata. Reklama pozwala m.in. odzwierciedlić wizerunek marki, pokazać DNA firmy. Oferta pracy to nie tylko prosty opis stanowiska, ale także element pozwalający wyróżnić się na tle konkurencji.

Jakie elementy pozwolą na skuteczne odnalezienie potencjalnego kandydata?

  • Tytuł pracy, który jest jasny i zwięzły;
  • Krótka prezentacja firmy i jej wartości;
  • Konkretne misje związane ze stanowiskiem;
  • Dokumenty, które kandydat musi dostarczyć: CV, list motywacyjny, portfolio itp.

Ton powinien być zgodny z osobowością firmy. Celem jest wyróżnienie się na tle konkurencji i przyciągnięcie uwagi kandydatów.

Warto przeczytać również: https://bananacv.com/blog/bledy-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej

Rozpowszechnianie oferty rekrutacyjnej

Do dystrybucji oferty pracy niezbędny jest dobór odpowiednich kanałów rekrutacyjnych oraz mediów zgodnie z oczekiwaniami. Chociaż widoczność oferty jest ważna, celem jest przyciągnięcie najciekawszych kandydatów. Ten etap rekrutacji stawia na kilka opcji: portale pracy, sieci społecznościowe, podejście bezpośrednie. Dodatkowo można powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej agencji w celu oszczędzenia czasu.

Analiza aplikacji

Do analizy otrzymanych aplikacji należy oprzeć się na CV oraz iście motywacyjnym i ewentualnie innych dokumentach, które podkreślają motywacje i osiągnięcia kandydatów. W tej fazie wstępnej selekcji przydatny może okazać się przegląd profili. Warto wymienić najważniejsze kryteria rekrutacyjne w trakcie pozyskiwania.

Czy priorytetem powinny być lata doświadczenia na podobnym stanowisku, dyplom wymieniony w opisie? Kryteria takie jak umiejętności miękkie mogą zajmować ważne miejsce w zależności od stanowiska i oczekiwań menadżera.

Przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych – decydujący krok

Proces zatrudnienia pracownika jest ściśle związany z rozmowami kwalifikacyjnymi. Z tego względu, wiele osób rekrutujących zastanawia się nad tym, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Zależą one od określenia warunków samego procesu. Czy będą to wywiady grupowe, indywidualne, a może mieszane? Należy pamiętać, że rozmowy grupowe mogą ujawnić pewne umiejętności kandydatów, których nie doświadczy się w ramach indywidualnej rozmowy.

W trakcie rozmów przydatne jest korzystanie z innych narzędzi, takich jak testy umiejętności. Organizacja rozmów kwalifikacyjnych musi się odbywać poprzez określenie elementów pozwalających na identyfikację osobowości przyszłego rekruta oraz uzyskanie kluczowych informacji o kandydatach.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych należy zacząć od przedstawienia swojej osoby, aktywności podejmowanych w firmie, a także wyzwań. Kolejny etap wyjaśnia ważne punkty związane ze stanowiskiem oraz potrzebami i oczekiwaniami firmy. Kandydat powinien wypowiedzieć się na temat swoich cech i kierującej nim motywacji.

Wybór idealnego kandydata

Na tym etapie rekrutacji powinniśmy mieć wszelkie informacje, które pozwolą wybrać odpowiednią osobę na dane stanowisko. Rozmowy kwalifikacyjne dały możliwość zdobycia informacji na temat osobowości, umiejętności i motywacji potencjalnych rekrutów. Wszystkie te informacje pozwolą wybrać spośród najlepszych tego, który zostanie nowym pracownikiem. Dobrym sposobem jest oparcie tego elementu na siatce ocen, a także na zrobionych wcześniej notatkach.

Następnie należy zrobić bilans z menadżerem i zainteresowanym zespołem, weryfikując wybrany profil i wspólnie podjąć ostateczną decyzję. Kolejny krok to ogłoszenie wiadomości swojemu nowemu pracownikowi, a także podziękowanie kandydatom, którzy nie zostali wybrani. Jest to działanie ważne zarówno dla nich, jak i marki pracodawcy oraz wizerunku firmy.

Przywitanie na pokładzie nowego pracownika – końcowe procesy rekrutacji

Proces rekrutacji pracownika nie dobiegł końca. Integracja nowego pracownika to ważny krok w procedurze, którego nie należy przeoczyć. Niezbędne jest wtedy podjęcie działań, które poprawnie zintegrują nową osobę z zespołem i firmą.

Zorganizowanie przyjęcia powitalnego nie jest obowiązkowe, często może przytłamsić nowego rekruta. Jednakże miłe wejście do nowego miejsca pracy jest wskazane, aby utrzymać nowego pracownika przy jednoczesnym wzmocnieniu marki pracodawcy. Warto pamiętać, że to pracownicy przyczyniają się do przekazywania prawdziwego wizerunku firmy światu poza miejscem pracy.