Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?

Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić

Rozmowa kwalifikacyjna wywołuje w nas zwykle mocno skrajne emocje. Najczęściej bowiem czujemy ogromne przerażenie i panikę i co więcej, stan ten dotyka nas nie zależnie od naszego wieku. Nie ma również znaczenia, czy jest to nasza pierwsza rozmowa kwalifikacyjna w życiu, czy być może jest to nasza rozmowa numer piętnaście. Za każdym razem bowiem popełniamy te same błędy i co gorsza godzimy się na to, by stres i paraliż całkowicie przejęły nad nami kontrolę. Warto jednak mieć świadomość tego, że to właśnie od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej zależy to czy uda się nam w wyjątkowo sukcesywny sposób wkroczyć na rynek pracy, czy być może taka rozmowa kwalifikacyjna, nie zakończy się dla nas powodzeniem. Najwięcej przerażenia i obaw zwykle wzbudzają pytania zadawane przez rekruterów. Jednym z nich jest chociażby pytanie typu: gdzie widzisz siebie za 5 lat? lub dlaczego chcesz zmienić pracę? Jednocześnie na te pytania możemy się świetnie przygotować. Niemniej jednak rekruterzy mają także jedno ze swoich ulubionych pytań, które pojawia się praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Jest nim pytanie typu: dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? lub dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?. Pytania te skutecznie podnoszą nam tętno na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Wobec tego jak należy na takie pytanie odpowiedzieć?

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? przykłady odpowiedzi

Nie da się ukryć, że chyba każdy z nas w momencie, kiedy otrzymuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, jest niezwykle szczęśliwy. Jednak szczęście to trwa jedynie przez kilka minut. Chwilę później pojawia się bowiem panika, a także zdanie sobie sprawy z tego, że rekruterzy z pewnością dołożą wszelkich starań do tego, by wyciągnąć z nas jak najwięcej informacji i by dokładnie nas przepytać. Jednym z pytań, które bez wątpienia pojawiają się najczęściej jest zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej jest: dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Okazuje się, że na pytanie dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić przykłady odpowiedzi są dość oczywiste. W tym pytaniu rekruter chce przede wszystkim poznać nasze motywacje i wartości, a także sprawdzić, czy po prostu dowiedzieliśmy się o firmie czegoś więcej i wykonaliśmy research. Wobec tego: dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić- odpowiedź, powinna bazować głównie na informacjach o firmie. Dlaczego? Otóż w swojej odpowiedzi warto podkreślić, że firma i my wyznajemy te same wartości. Warto się jednak samodzielnie zastanowić również, dlaczego chcę pracować w danej firmie? Co w niej nas przekonało i jakie daje nam ona możliwości? W tym pytaniu najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie odwołanie się również do tego, co firma może nam zaoferować. Jeśli rekruter pyta: dlaczego akurat Ciebie mamy wybrać lub dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie? Liczy on również na to, że w odpowiedzi pokreślić i pokażesz, jak wiele możesz wnieść do już istniejącego zespołu pracowników, a także jaki będzie Twój wkład w ogólny sukces firmy. Warto jednak pamiętać, że w odpowiedzi na pytanie dlaczego mamy panią zatrudnić? lub dlaczego mamy pana zatrudnić?, warto jest popierać swoje wypowiedzi konkretnymi przykładami np. z poprzedniej pracy. Pamiętajmy więc o tym, że twarde dowody i dane, przekonają rekrutera o wiele lepiej niż wypowiadane przez nas słowa. Zadbajmy więc o to, by mieć w rękawie przysłowiowego asa i wyciągnąć go w odpowiednim momencie.

Dlaczego aplikujesz na to stanowisko - jak odpowiedzieć?

Kolejnym pytaniem, które niezwykle często pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej jest pytanie: dlaczego aplikujesz na to stanowisko? Jak odpowiedzieć na to pytanie? Otóż można powiedzieć, że jest ono bliźniacze do pytań typu: dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie lub dlaczego akurat Ciebie mamy wybrać? Warto jednak sobie uświadomić, że w tym pytaniu rekruter nie sprawdza naszych motywacji czy też sprawdza jednocześnie naszych kompetencji na dane stanowisko. Wobec tego pytanie: dlaczego aplikuje na to stanowisko- odpowiedzi mogą być różnorodne, jednak muszą być one poparte wykonaniem konkretnego researchu. Rekruter chce bowiem sprawdzić, czy jesteśmy świadomi obowiązków i zadań, które będą czekały na nas na tym stanowisku pracy. Chce on również sprawdzić, czy lubimy się uczyć i poszerzać swoją wiedzę oraz zdobywać nowe umiejętności. Tak więc podobnie jak w przypadku odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta firma- rozmowa kwalifikacyjna zakończy się sukcesem, jeśli pokażemy rekruterowi naszą gotowość do podjęcia działania i udowodnimy mu, że nie boimy się wyzwań. Na pytanie: dlaczego aplikujesz na to stanowisko? najlepiej wykorzystać swoje największe atuty i wyjaśnić konkretnie, dlaczego uważamy, że poradzimy sobie z obowiązkami na tym stanowisku oraz, że będziemy właściwą osobą, na właściwym miejscu. Warto podkreślić znajomość obowiązków, a także nieco poprzeć swoją odpowiedź przykładami z dotychczasowego życia zawodowego. W ten sposób o wiele skuteczniej przekonamy rekrutera, że to właśnie my powinniśmy zasilić szeregi przedsiębiorstwa.