Błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Wielu kandydatów pomimo bogatego doświadczenia, doskonałych studiów oraz dobrze napisanego CV nie otrzymuje propozycji pracy po rozmowie kwalifikacyjnej. Być może najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawiły, że pracodawca nie zdecydował się podjąć współpracy z danym kandydatem. Jednak wielu kandydatów nie przygotowuje się odpowiednio do rozmowy o pracę, choć jest to tak samo ważne jak na pisanie dokumentów aplikacyjnych. Niezbędne są również referencje od pracodawcy oraz wiedza o tym  jak się ubrać na rozmowę o pracę . Dodatkowo wiele osób po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną uważa, że jest to wstępne zaakceptowanie kwalifikacji, a także sygnał, że prawdopodobnie pracodawca podejmie współpracę i zatrudni daną osobę. Niestety najczęściej pojawiające się  błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą przekreślić marzenie o idealnej pracy. Dlatego osoby, które starają się o zatrudnienie w nowej firmie muszą zdać sobie sprawę z faktu, że rekruterzy wyrabiają opinię o nich w ciągu pierwszych kilku sekund od rozpoczęcia spotkania. Dlatego każdy najmniejszy szczegół wpływa na to jak dana osoba zostanie odebrana przez potencjalnego pracodawcy. Warto poznać zatem najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które mogą wywołać negatywny obraz kandydata w oczach pracodawcy. Główne błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej to:


Spóźnienie na rozmowę

Nawet kilka minut spóźnienia może wywrzeć bardzo negatywną opinię w oczach rekrutera. Nie należy spóźniać się zatem na żadne spotkanie, a zwłaszcza na rozmowę kwalifikacyjną. Może zostać to bardzo źle odebrane w odniesieniu do obowiązków zawodowych. Obniża to także profesjonalizm kandydata oraz wskazuje na jego lekceważące podejście do pracy. Dlatego w przypadku braku naprawdę istotnego powodu od razu można przekreślić własne szanse na zatrudnienie. W takich sytuacjach lepiej jest postarać się o przełożenie terminu spotkania, aniżeli spóźnienie.


Niewłaściwy strój na rozmowę

Dla wielu kandydatów miejsce oczywista sprawa, choć jest to element niezwykle istotny. To właśnie strój w dużej mierze określa kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdyż rekruterzy w dużym stopniu oceniają potencjalnych pracowników po wyglądzie. Należy zatem ubrać się elegancko, czysto i schludnie. Nie wypada natomiast zakładać stroju sportowego, ani wzywającego. Dlatego elegancki strój obowiązuje nawet w sytuacji, kiedy w firmie nie ma obowiązkowego dress kodu. Należy zadbać zatem o wyprasowaną koszulę, spódnicę o odpowiedniej długości lub spodnie we właściwym kolorze. Oczywiście istnieją wyjątki, kiedy rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w niestandardowych okolicznościach, albo dotyczy branży kreatywnej.

błędy podczas rozmowy o pracę


Brak przygotowania do rozmowy

Wielu kandydatów nie trudzi się przygotowaniem do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Jest to z kolei bardzo istotny czynnik, gdyż osoba dobrze przygotowana do rozmowy może otrzymać stanowisko nawet w sytuacji, kiedy nie posiada bogatego CV. Przede wszystkim w czasie rozmowy można udowodnić swój profesjonalizm, odpowiednie podejście, a także znajomość branży czy też znajomość firmy. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną należy dokładnie zapoznać się ze stroną internetową firmy, dobrze jest zapamiętać kilka dat dotyczących jej działalności, profil działalności, sektory klientów. Wszystkie te szczegóły mogą wywrzeć pozytywne wrażenie w czasie rozmowy. Dobrą praktyką jest także przygotowanie notatnika oraz kopii cv.doc czas pracodawca zauważy, że kandydat podchodzi poważnie do pracy, a także jest bardzo rzetelny.


Brak panowania nad stresem

Rozmowa kwalifikacyjna wiąże się oczywiście z dużym poziomem stresu, na który każdy człowiek reaguje inaczej. Natomiast warto zrobić wszystko, aby jak najmocniej opanować stres, aby nie przejął on kontroli nad mową ciała. W wyniku stresu kandydaci popełniają największe błędy w czasie rozmowy. Warto zatem zastosować przynajmniej jedną technikę relaksacyjną przed przystąpieniem do rozmowy. Może być to na przykład wiadomo oddychanie przez kilka minut. Wielu kandydatów w związku z dużym poziomem stresu zaczyna wykonywać niekontrolowane ruchy nogami, rękoma, lub po prostu mówić nieodpowiednie rzeczy, co negatywnie wpływa na jego ocenę w oczach pracodawcy.


Opowiadanie o wadach byłego pracodawcy

Nawet jeżeli poprzedni pracodawca nie należał do najlepszych, błędem jest mówienie o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zatem w sytuacji, kiedy pracodawca zapyta jakie są przyczyny odejścia z dotychczasowej pracy nie należy przedstawiać siebie jako osoby konfliktowej oraz mającej zły wpływ na atmosferę w firmie. Natomiast jest to okazją do przedstawienia siebie jako kogoś, kto poszukuje szansy na rozwój, a także posiada dobre opinie na temat firmy, do której aplikuje. Nie należy także podczas rozmowy kwalifikacyjnej udzielać wymijających odpowiedzi, lub mówić że się czegoś nie wie. Może to świadczyć o braku kompetencji oraz profesjonalizm. Na każde pytanie warto odpowiedzieć wyczerpująco, a przede wszystkim zgodnie z prawdą. Wówczas z pewnością zwiększą się szanse na atrakcyjne stanowisko.