cv do pracy w sklepie

CV sprzedawca

O czym warto pamiętać, tworząc CV do pracy w sklepie?

Ofert pracy w sklepach nie brakuje, co można zauważyć szczególnie na przykładzie dużych miast. Pracodawcy wystawiają ogłoszenia o poszukiwaniu kandydatów na stanowisko sprzedawcy, a następnie - spośród nadesłanych życiorysów - wybierają takie, które zainteresują ich w największym stopniu. Pozostaje pytanie, jak napisać CV do pracy w sklepie? Zacznijmy od tego, co powinno zawierać profesjonalne CV, a czego należy unikać, tworząc je.


Przede wszystkim trzeba trzymać się konkretnego szablonu CV - w pierwszej kolejności podajemy dane osobowe, następnie wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a na samym końcu dodatkowe umiejętności i atuty. Warto pamiętać także o klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych. Najwięcej problemów pojawia się w kontekście tego, jak napisać pierwsze CV do pracy, gdy nie posiadamy jeszcze doświadczenia zawodowego. Wtedy też warto uwypuklić wykształcenie, ewentualnie także różnego rodzaju praktyki czy prace wolontariackie, które odbywaliśmy w czasie nauki w szkole. Zastanawiając się, jak napisać CV do pracy w sklepie, należy rozważyć, czego tak naprawdę oczekują pracodawcy? W praktyce nie zależy im na wykształceniu wyższym, jednak warto podkreślić, że posiadamy wykształcenie średnie, które w przypadku niektórych ofert jest wręcz wymogiem. Kolejno warto zaznaczyć, jakie dokładnie doświadczenie posiadamy, o ile oczywiście wcześniej podjęliśmy jakieś zatrudnienie. Jeżeli pracowaliśmy w wielu sklepach, to wybierzmy te, które profilem pasują do miejsca, do którego aplikujemy. Postarajmy się jednak nie robić zbyt dużej luki w CV - jeżeli takowa powstaje, to wypiszmy pozostałe miejsca zatrudnienia, jednak nie opisujmy zakresu wykonywanych obowiązków. W przypadku, gdy praca w sklepie przerywana była pracą na przykład w lokalu gastronomicznym, opisujmy jedynie doświadczenie, jakie zdobyliśmy w sklepie - to ono jest bowiem najbardziej wartościowe z punktu widzenia pracodawcy. Pamiętajmy, aby swoje doświadczenie opisywać zwięźle, stosunkowo krótkimi zdaniami. Należy przy tym zachować wszelkie zasady gramatyki i ortografii, tak aby CV było nie tylko czytelne, ale przede wszystkim napisane w poprawny sposób.

sprzedawca cv

CV do pracy w sklepie odzieżowym

Aplikując do pracy w sklepie odzieżowym, warto postarać się stworzyć dobrej jakości list motywacyjny, bowiem konkurencja w tej branży jest całkiem spora. CV do pracy w sklepie z ubraniami musi zawierać elementy obowiązkowe, takie jak chociażby dane osobowe czy informacje o posiadanym wykształceniu. Bardzo istotne dla pracodawców jest wcześniejsze doświadczenie, które nabywamy właśnie w sklepach odzieżowych, ale również z obuwiem czy różnego rodzaju dodatkami. Warto wcześniej zapoznać się z asortymentem dostępnym w sklepie, do którego składamy CV. Wszystko po to, aby na podstawie tych informacji stworzyć jak najwartościowsze CV. Jeśli bowiem w asortymencie znajduje się nie tylko odzież, ale również buty, a wcześniej pracowaliśmy w sklepie obuwniczym, to dobrze jest podkreślić, że do naszych obowiązków należało doradzanie klientom w zakresie wyboru konkretnego obuwia, na przykład pod kątem modelu czy rozmiaru. Postarajmy się uczynić atut z każdej umiejętności, jaką zdobyliśmy, pracując w sklepie. Dla pracodawców bardzo ważna jest umiejętność obsługi kasy fiskalnej oraz terminala płatniczego, dlatego warto napisać w CV, że potrafimy to robić. Istotne może być również dopełnianie formalności dotyczących składanych przez klientów reklamacji, które w sklepie odzieżowym nie są rzadkością. Przykładowe CV do pracy w sklepie odzieżowym można znaleźć w sieci, jednak zawsze zwróćmy uwagę, że pasuje ono do konkretnego punktu, do którego chcemy aplikować. Przykładowo, jeśli składamy CV do ekskluzywnego butiku, to kluczowa może być znajomość języków obcych czy obowiązujących trendów. Jeżeli jednak aplikujemy do sklepu sieciowego, to o wiele ważniejsza jest umiejętność pracy w grupie oraz umiejętność pracy pod presją czasu. 

CV do pracy w sklepie

CV do pracy w sklepie spożywczym

CV do pracy w sklepie spożywczym nieco różni się od CV do pracy w sklepie odzieżowym. Wszystko dlatego, że pracodawcy biorą pod uwagę inne aspekty. Warto zwrócić uwagę chociażby na fakt, iż pracownik sklepu spożywczego musi posiadać aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jeżeli więc dysponujemy takim dokumentem, to dobrze jest napisać o tym w CV, na przykład w polu dodatkowych informacji, które powinno znaleźć się na samym końcu. Tego rodzaju informacja może być kluczowa dla pracodawców, którzy potrzebują zatrudnić sprzedawcę od zaraz, bowiem wyrobienie książeczki sanepidowskiej zajmuje trochę czasu. W CV do sklepu spożywczego należy podkreślić swoje doświadczenie, szczególnie w branży spożywczej oraz gastronomicznej. Oczywiście, bardzo wartościowe będzie również doświadczenie zdobyte w cukierni, sklepie mięsnym bądź w innego rodzaju punkcie, który zajmuje się sprzedażą żywności. Pamiętajmy, że dla pracodawców bardzo istotna jest higiena pracy - ostatecznie w sklepie pracuje się z produktami żywnościowymi, które muszą być odpowiednio przechowywane, a także we właściwy sposób utylizowane. Warto podkreślić, że znamy zasady bezpieczeństwa i higieny pracy z żywnością, dzięki czemu zwiększamy swoją szansę na zatrudnienie. Praca w sklepie spożywczym zwykle nie wymaga znajomości języka obcego, jednak jeśli takowy znamy, dobrze jest napisać o tym w CV. Często bowiem klientami są osoby nieznające języka polskiego, dlatego dla pracodawcy z pewnością wartościowy będzie pracownik, który potrafi porozumieć się na przykład po angielsku. W CV do sklepu spożywczego warto umieścić informację o dyspozycyjności, bowiem większość punktów otwarta jest do późnych godzin nocnych. Dobrze również poinformować pracodawcę o znajomości zasad inwentaryzacyjnych i gotowości do okresowego przeprowadzania inwentaryzacji. Jeśli dodatkowo wykonywaliśmy prace magazynowe, to możemy umieścić o nich wzmiankę w CV. Tak jak w przypadku sklepów odzieżowych, dobrze jest napisać o umiejętności obsługi kasy fiskalnej czy terminala płatniczego.