Poszukujesz pracy jako nauczyciel? Chcesz zasięgnąć wiedzy, w jaki sposób przygotować cv nauczyciela, aby móc w skuteczny sposób zwrócić uwagę pracodawcy na swoją osobę i tym samym otrzymać wymarzoną pracę? A być może chcesz po prostu udoskonalić własne aplikacyjne dokumenty? Chcesz dostawać lepsze oferty pracy? Jeżeli czujesz, iż sprawdzisz się w zawodzie mającym związek z edukacją, spróbuj na podstawie zawartych w poniższym artykule przydatnych wskazówek napisać swoje cv zawodowe nauczyciela.

Jak wpisać poszczególne umiejętności w CV nauczyciela?

Kategoria umiejętności w cv nauczyciela, jest niezwykle ważna. Możemy w niej zawrzeć tak zwane miękkie kompetencje, które pozwolą pracodawcy na określenie naszego charakteru. Starajmy się raczej unikać schematycznego wyrażania się. Warto, abyśmy się zastanowili jakie cechy, które posiadamy, będą dobrze postrzegane u nauczyciela posiadającego taką, a nie inną specjalizację. Na przykład w CV nauczyciela języka niemieckiego, warto zamieścić informację na temat kreatywnego podchodzenia do nauczania obcych języków, czy też o charyzmie oraz cierpliwości.

Zastanawiając się, jak napisać pierwsze cv do pracy, zwracajmy zawsze uwagę na to, jakie umiejętności wpisano w wymaganiach w konkretnym ogłoszeniu o pracę nauczyciela i postarajmy się, aby nasze zalety zostały do nich odpowiednio dostosowane. Nie warto jest pomijać swoich miękkich umiejętności. Są one bardzo istotne w zakresie pracy pedagogów. Pożądanymi cechami charakteru, są chociażby: spostrzegawczość, cierpliwość, punktualność, odporność na stresujące sytuacje, dyspozycyjność, systematyczność w wykonywaniu powierzonych nam zadań, budowanie swojego autorytetu, odpowiedzialność, empatia, konsekwencja w działaniu, pomysłowość. Ponadto, w cv nauczyciela, warto wpisać specjalistyczne umiejętności, czyli tak zwane twarde kompetencje, przykładowo znajomość technik aktywizujących czy też skupiających uwagę uczniów, co jak się można domyślić w tymże zawodzie jest bardzo przydatne.

Jakie umiejętności mogą być najbardziej pożądane w zawodzie, jakim jest nauczyciel?

 • tworzenie swoich programów nauczania, które będą zgodne z wymogami MEN,
 • odpowiednie motywowanie podopiecznych do nauki,
 • dyplomacja (przykładowo podczas kontaktów nawiązywanych z rodzicami uczniów),
 • chęć ciągłego doskonalenia się,
 • umiejętności związane z korzystaniem z multimediów podczas prowadzenia zajęć,
 • umiejętność słuchania swoich uczniów,
 • łatwość nawiązywania relacji z uczniami.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu CV nauczyciela?

Rynek pracy przepełniony jest ogłoszeniami o pracy, nie tylko w państwowych, ale również w prywatnych placówkach edukacyjnych. Dobre CV dla nauczyciela, musi zostać stworzone w odpowiedni sposób. Najistotniejsze jednakże, żeby wyróżniać w nim skutecznie najważniejsze z posiadanych kwalifikacji zawodowych. Sprawdźmy także, jakie mogą być cele zawodowe w tej profesji i opiszmy te, które są najbardziej pożądane i związane z naszą osobą.

W ogłoszeniach o pracę w tymże zawodzie, nierzadko można trafić na takie wymogi, jak: doświadczenie zawodowe w innej szkole, ukończone studia pedagogiczne czy też kierunkowe kursy zawodowe. Jeśli chcemy napisać skuteczne CV, czyli takie, które w rezultacie przyczyni się do otrzymania zatrudnienia, powinniśmy kierować się określonymi zasadami. Dzięki temu zyskamy pewność, iż nasze Curriculum Vitae będzie się wyróżniało spośród innych aplikacji na to samo stanowisko, a my zdobędziemy pracę, o której tak skrycie marzymy. 

Nowoczesne CV dla nauczyciela, winno się składać z co najmniej kilku ważnych sekcji. Można w tym celu skorzystać z gotowych już szablonów, które znajdziemy w internecie. Cel zawodowy, stanowi jeden spośród najważniejszych elementów w każdym CV. Żeby napisane przez nas podsumowanie dużo bardziej rzucało się w oczy rekrutera, winno znajdować się u samej góry. Cele zawodowe, powinno się opisywać rzeczowo i krótko, maksymalnie w 3-4 zdaniach.

Powinniśmy w tej sekcji zawrzeć głównie informacje, takie jak te wymienione niżej:

 • na jakie stanowisko zamierzamy aplikować,
 • najważniejsze osiągnięcia i obowiązki zawodowe,
 • staż oraz miejsce pracy,
 • stanowisko, na którym jak dotąd pracowaliśmy.

Każdy z przyszłych pracodawców chciałby posiadać we własnym zespole ludzi z ambicjami i takich, którzy odnoszą sukcesy. Dlatego też w tymże miejscu naszego CV, winniśmy się chwalić wszystkimi osiągnięciami w pracy nauczyciela. Każda inicjatywa dodatkowa w pracy pedagoga, która wykracza poza zakres naszych obowiązków, może pomóc w zdobyciu uznania u przyszłego pracodawcy. Może to być chociażby prowadzenie wyrównawczych zajęć, czy też przygotowanie swoich podopiecznych do konkursów oraz olimpiad. Tym bardziej, jeżeli któryś spośród naszych uczniów osiągnął sukces pod naszą opieką, warto się tym pochwalić. Dla każdego dyrektora szkoły sukcesy poszczególnych uczniów, są równocześnie sukcesami całej szkoły. Tym bardziej uda się nam zapunktować.

Tworząc CV nauczyciela, postarajmy się o dokładne dopasowanie opisu obowiązków pod treść wybranego ogłoszenia, na które aplikujemy. Nasz profesjonalizm, warto będzie pokazać także poprzez wygląd aplikacji. Schludny i czytelny wygląd dokumentacji rekrutacyjnej, to ważna kwestia. Celem stworzenia idealnie wyglądającego CV, pomocny może być specjalny kreator. Spośród wielu różnych wzorów, możemy dokonać wyboru takiego, który będzie najbardziej dopasowany do naszej osoby oraz stanowiska, na które aplikujemy. Miejmy na uwadze, iż wyróżniający się pozytywnie dokument zwiększa nasze szanse na zdobywanie zaproszeń na poszczególne rozmowy kwalifikacyjne. 

Zwróćmy także uwagę, aby dokumentacja przesłana do rekrutacji, zapisana została w formacie PDF. Unikajmy bloków tekstu. Szybsze w czytaniu i bardziej przejrzyste, będą pogrubienia oraz punktory. Niezbędną częścią każdorazowego CV, bez względu na wybrane stanowisko, będzie klauzula zawierająca naszą zgodę na poczet przetwarzania danych osobowych. Zawsze pamiętajmy o je dodaniu na samym końcu, nawet, jeżeli w ogłoszeniu o pracę nic na ten temat nie napisano.

Dodatkowe umiejętności CV nauczyciel

Dobry nauczyciel, powinien móc zdecydowanie pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami w swoim CV. Dobrze, jeżeli posiada zdolności organizacyjne i przywódcze, pasję, talent pedagogiczny, którymi może zarażać swoich podopiecznych. Będzie idealnym kandydatem, jeżeli ma w posiadaniu umiejętności powiązane z nowoczesnymi technologiami nierzadko wykorzystywanymi w zakresie pracy w szkołach, takie jak:


 • umiejętność prowadzenia zajęć przy wykorzystaniu multimediów,
 • znajomość internetowego dziennika,
 • obsługa internetu, rzutnika czy komputera.

Przykładowe CV nauczyciela

Magdalena Nowak

magdalena,nowak@onet.pl

876 123 457

Kraków

Podsumowanie 

Jestem nauczycielką biologii z 15-letnim doświadczeniem. Uczyłam już ponad 500 uczniów, spośród których 97 procent zdało egzamin maturalny z mojego przedmiotu. W czasie prowadzenia zajęć staram się współpracować z podopiecznymi, którzy potrzebują dodatkowego wspierania, jak również zajmuję się przygotowaniem dodatkowych programów dla naprawdę zdolnych uczniów. 

Doświadczenie zawodowe

Nauczycielka biologii w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Krakowie - 2017 - obecnie

 • udało mi się przygotować ponad 300 uczniów do egzaminu maturalnego, w tym między innymi 160 uczniów do matury rozszerzonej z biologii. Zdawalność wyniosła u nich 98 procent,
 • zajmowałam się także organizowaniem pozalekcyjnych zajęć z bardzo zdolnymi uczniami w ramach biologicznego naukowego koła.

Posiadane umiejętności:

 • cierpliwość,
 • znajomość metod aktywizujących,
 • budowanie swojego autorytetu,
 • empatia,
 • bardzo dobra znajomość biologii,
 • kreatywne podejście do sposobów nauczania.