Rekrutacja to konkurs. Twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe są porównywane z umiejętnościami innych kandydatów. W tym procesie CV jest Twoją wizytówką, a pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Jeśli do tej pory myślałeś, że rekruterzy, w których ręce trafią Twoje dokumenty aplikacyjne, tylko rzucą okiem na Twoje CV i przegapią fakt, że nie pracowałeś przez dłuższy czas, niestety – byłeś w błędzie. Luka w zatrudnieniu może obniżyć Twoje notowania w wyścigu o pracę, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jak umiejętnie ją wyjaśnisz.

Żeby dobrze wytłumaczyć, dlaczego pozostawałeś bez pracy, musisz najpierw zrozumieć, dlaczego pracodawcy boją się luk w CV kandydatów na stanowisko, które oferują:

  1. Po pierwsze, dłuższa pauza w zatrudnieniu oznacza, że masz mniej doświadczenia niż inni zainteresowani daną posadą w tej samej grupie wiekowej, a tym samym że ubiegasz się o pracę, na którą faktycznie nie jesteś gotowy. To sprawia, że Twoja kandydatura jest ryzykowna.
  2. Po drugie, jeśli dłuższy czas nie pracowałeś, może to sugerować, że masz problemy zdrowotne, których firma może nie chcieć brać na siebie.
  3. Po trzecie, pracodawcy mogą obawiać się, że ze względu na to, że wypadłeś z rynku, nie masz odpowiednich kwalifikacji, nawet jeśli wydaje się, że tak jest. Skoro nikt wcześniej nie dał Ci szansy, dlaczego oni mieliby to zrobić?
  4. Po czwarte, w niektórych dziedzinach duża luka może stwarzać zagrożenie, że nie jesteś na bieżąco z aktualną wiedzą niezbędną do wykonywania zawodu.
  5. Po piąte, brak ciągłości zatrudnienia przy jednoczesnych wysokich kwalifikacjach, może sugerować pracodawcy, że jesteś gotowy rzucić pracę w każdej chwili, by realizować siebie, np. poprzez podróże. To wywołuje obawy, że brak Ci zaangażowania w stosunku do konkretnego pracodawcy i pracy w ogóle, i powoduje utratę zainteresowania firmy Twoją kandydaturą.

Zatem jak napisać poprawne CV i list motywacyjny? Jeśli luki w CV zostaną przez Ciebie przemilczane, wyobraźnia rekruterów zacznie pracować i zaczną mnożyć domysły. Lepiej więc rzucić światło na sytuację, niż pozwolić, by pracodawca przyjął najgorsze.

Bez względu na to, czy przestałeś pracować, kiedy urodziło Ci się dziecko, musiałeś odejść z pracy, by zająć się chorym krewnym, czy zacząłeś w tym czasie realizować swoje pasje, zawsze istnieje sposób, aby obrócić to na swoją korzyść. Wszystkie doświadczenia, które w tym czasie zdobyłeś, mogą uczynić Cię lepszym kandydatem do pracy. Nawet jeśli musiałeś odejść z pracy z powodów osobistych, nawet jeśli zostałeś zwolniony, jeśli pójdziesz na rozmowę z właściwym nastawieniem i kilkoma starannie przygotowanymi odpowiedziami, nadal będziesz miał szansę zaprezentować się jako odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.

Bądź przygotowany

Jeśli miałeś przerwę, możesz być pewien, że pracodawca o nią zapyta, ponieważ będzie ciekawy, co robiłeś w tym czasie. Przygotuj się na to, starannie opracowując wyjaśnienie, by przedstawić je pewnie i bez wstydu. Rozważ różne scenariusze, jak pracodawca może na nie zareagować i przygotuj sobie argumenty broniące Twojej sytuacji.

Bądź szczery

Jeśli masz luki w życiorysie zawodowym, które wymagają wyjaśnienia, po prostu powiedz prawdę i podaj przyczynę. Kłamanie jest naprawdę złym pomysłem. Jednym z najczęstszych błędów w CV jest fałszowanie dat zatrudnienia, by wydłużyć okres pracy. Dociekliwi pracodawcy mogą jednak chcieć zweryfikować Twoją historię, a oszustwo może pozbawić Cię szans na zdobycie stanowiska lub może być podstawą do zwolnienia, jeśli uda Ci się zdobyć pracę.

Uczciwe wyjaśnienie sytuacji daje pracodawcy poczucie, że może zaufać Ci jako pracownikowi.

Znajdź wartość

Bez względu na przyczynę przerwy, zawsze znajdziesz w niej pewną wartość. Ważne, by pracodawca zobaczył, że był to dla Ciebie okres rozwoju osobistego i zawodowego, a nie po prostu przestój. Twoje wyjaśnienie powinno udowodnić, że nie byłeś bezczynny.


Daj gwarancję

Pracodawcy, szukając najlepszego kandydata do pracy, wkładają w to dużo czasu i wysiłku. To, czego oczekują, to gwarancja, że ich praca nie pójdzie na marne. Potrzebują pracownika, z którym zwiążą się na dłużej. Zapewnij pracodawcę, że mimo wcześniejszej absencji zawodowej, teraz nic nie stoi na przeszkodzie, byś całkowicie zaangażował się w pracę. Jeśli byłeś chory lub miałeś poważny wypadek samochodowy, powiedz, że jesteś już w dobrej formie, w przeciwnym razie rekruter może zastanawiać się, czy jesteś w pełni zdolny do pracy. Jeśli miałeś powody rodzinne, przekonaj, że kłopoty są zażegnane. Opowiedz swoją historię, aby pokazać, dlaczego przerwa już się nie powtórzy.

W jaki sposób wyjaśnić luki w zatrudnieniu, aby nie torpedowały twojego poszukiwania pracy? Dokładne wyjaśnienie okoliczności może pomóc, ale tylko jeśli otrzymasz zaproszenie rozmowę kwalifikacyjną. Jak nie pisać CV, by nie zostało odrzucone na starcie. Nie pozostawiaj swojego CV przypadkowi. Skorzystaj z darmowego generatora CV online i nie pozwól, aby luki odwracały uwagę od faktu, że masz kwalifikacje i jesteś gotowy do podjęcia pracy.