Stare powiedzenie mówi, że pieniądze szczęścia nie dają. Mimo wszystko, w dzisiejszym świecie jednak ciężko jest się bez nich obejść. Najpowszechniejszym uczciwym sposobem na to, by zarobić jest oczywiście praca. Jednak cały czas sporo ludzi musi mierzyć się z ciężkim problemem, jakim jest wejście na rynek pracy. Przecież najważniejszą dla pracodawcy informacją zawartą w CV jest doświadczenie zawodowe kandydata, a jeżeli ktoś sporządza je pierwszy raz, świeżo po skończeniu studiów czy szkoły średniej, to naturalnie tego doświadczenia nie posiada. W ten sposób nie może znaleźć pracy, bo nie ma doświadczenia, którego nie może zdobyć bo nie może znaleźć pracy. Wygląda to trochę zniechęcająco, jak błędne koło z którego nie da się wydostać. Na szczęście istnieją sposoby, które ułatwiają napisanie pierwszego CV bez doświadczenia zawodowego i otrzymanie premierowej pracy. W tym artykule przedstawię kilka porad pozwalających napisać dobre CV do pierwszej pracy, nawet świeżo po liceum, bez żadnego doświadczenia zawodowego.

Szablon i ogólny wygląd

Chodź teoretycznie powinny być najmniej istotne, elementy wizualne tego dokumenty potrafią poczynić fundamentalną różnicę. Odpowiedni wygląd CV, które wygodnie się czyta, od początku nastawia pracodawcę pozytywnie do kandydata. Z kolei dokument napisany ciurkiem, jednolitym tekstem, a najlepiej to już w ogóle jakąś mikroskopijną czcionką już na starcie może go zniechęcić.

Dlatego dobra prezencja pierwszego CV może okazać się sprawą kluczową. Na początku więc warto wybrać odpowiedni szablon CV. Mnóstwo takowych do wyboru można znaleźć za darmo w internecie na stronach poświęconych tego typu zagadnieniom. Powinno się wybrać format umożliwiający wygodne i swobodne czytanie zawartych informacji. Taki, który będzie nieco wyróżniał się spośród wielu innych. Nie można jednak oczywiście z tym przesadzić i sporządzić pstrokatego, drażniącego oczy dokumentu.

Bardzo dobrym pomysłem będzie umieszczenie w CV swojego zdjęcia. Urozmaica ono monotonny wygląd dokumentu, pokazuje pracodawcy, że nie ma się nic do ukrycia, a także daje szansę na pokazanie się z jak najlepszej strony. Przecież samemu można wybrać fotografię, na której wypada się korzystnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie proste zdjęcie w stylu biznesowym. Lepiej unikać zdjęć nieformalnych, np. z imprez czy też, by nie przegiąć w drugą stronę, fotografii z dowodów czy legitymacji.

Układ CV

Podstawową rzeczą, na którą pracodawca prawdopodobnie zwróci uwagę jest poprawność układu CV, czyli treść zawartych informacji i ich kolejność. Może to mu dać ważną informację na temat kandydata, bo sprawdza, czy włożył on choć minimum wysiłku aby poprawnie sporządzić dokument. W kolejnych akapitach przedstawię, zgodnie z kolejnością, punkty, które zawiera prawidłowo napisane CV.

Dane osobowe w CV

Ten punkt raczej nie powinien wzbudzać większych wątpliwości. Na początku CV należy podać swoje imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i dane dotyczące zamieszkania (wystarczy miejscowość i województwo). Ważne, aby nie podawać adresu e-mail zawierającego nick czy przezwisko, tylko najlepiej adres zawierający imię i nazwisko, służący do celów formalnych. Opcjonalnie w można również w rubryce z danymi umieścić informację o dacie urodzenia. Przy sporządzaniu pierwszego CV zaraz po liceum czy technikum może to wpłynąć korzystnie na jego rozpatrzenie, bo młodzi mają dłuższe perspektywy rozwoju i mogą liczyć na ulgi podatkowe.Doświadczenie zawodowe

Teoretycznie najważniejszy punkt każdego CV, z którym występuje największy problem przy sporządzaniu tego dokumentu po raz pierwszy. Pomysłem, który moim zdaniem może pomóc go rozwiązać będzie zamienienie tej rubryki na dwie inne, zawierające podsumowanie zawodowe i doświadczenie dodatkowe.

W pierwszej z wymienionych rubryk można zawrzeć informacje o pracach dorywczych, jeżeli się takowe podejmowało. Dobrze byłoby przedstawić je w taki sposób, aby uwypuklić to, co pożytecznego mogły one przynieść w kontekście posady, na którą się aplikuje. Przykładowo, jeśli w pracy o którą stara się kandydat potrzebna jest bezpośrednia obsługa klientów czy praca w zespole, powinien on zwrócić uwagę właśnie na te aspekty swojej przeszłej pracy dorywczej, przykładowo w sektorze gastronomicznym. Jeśli jest taka możliwość, dobrze byłoby zamieścić w CV referencje poprzedniego pracodawcy, oczywiście jeśli są one pozytywne.

Jeżeli nie ma się doświadczenia w żadnej pracy dorywczej to nic nie szkodzi. W rubryce „podsumowanie zawodowe” należy w takim wypadku umieścić swoje ambicje i plany zawodowe, a także posiadane umiejętności i podejmowane ich zakresie aktywności. Pokazuje to pracodawcy, że ma do czynienia z człowiekiem ambitnym, planującym i myślącym do przodu.

Doświadczenie dodatkowe

W pierwszym CV po studiach czy liceum, w którym siłą rzeczy nie znalazło się wiele na temat doświadczenia zawodowego, ta rubryka może okazać się tą, która przechyli szalę. Należy w niej umieścić wszelkie staże, szkolenia, kursy, konkursy czy inne aktywności, najlepiej związane tematycznie z upragnioną posadą. Jeżeli nie ma się na koncie żadnego z powyższych, można tu napisać przykładowo o działalności w szkolnym samorządzie czy wolontariacie. Dobrze jest jednak mimo wszystko mieć na koncie jakiekolwiek działania związane z preferowanym kierunkiem zawodowym.

Wykształcenie w CV

W przypadku pisania pierwszego CV po studiach należy zawrzeć informację o uczelni i ukończonym kierunku, natomiast o szkole średniej wspomnieć jeżeli jest związana profilowo z aplikowanym stanowiskiem. Oczywiście, jeżeli pisze się pierwsze CV już po liceum, technikum bądź szkole zawodowej powinno się umieścić w tej rubryce informację o ukończonej szkole średniej.

Znajomość języków obcych i umiejętności

Najlepiej, jeżeli znajomość danego języka obcego przez kandydata zostanie potwierdzona odpowiednim certyfikatem, który pozwoli określić poziom sprawności posługiwania się tym językiem według ogólnie przyjętych norm.

W CV dobrze jest zamieścić posiadane umiejętności, zwłaszcza te przydatne w docelowej pracy. Powinno się podać przynajmniej kilka umiejętności twardych, czyli łatwo mierzalnych i weryfikowalnych. Ograniczając się tylko do umiejętności miękkich, często będących jedynie pustymi frazesami, kandydat może być dla pracodawcy mało wiarygodny.

Zainteresowania

Na samym końcu dokumentu można opisać pokrótce swoje zainteresowania. Obowiązuje tu taka sama zasada, jak w całym procesie sporządzania dobrego pierwszego CV, czyli należy akcentować rzeczy ukierunkowane na potencjalne stanowisko, takie które z pewnością będą na nim przydatne.

Podsumowanie

Podsumowując, nawet bez doświadczenia zawodowego, zaledwie po liceum, technikum czy szkole zawodowej można, jeśli się wie jak, napisać dobre pierwsze CV dające bardzo duże szanse na rychłe znalezienie pracy. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach i się do nich stosować. Nie należy rozsyłać dokładnie takiego samego CV na zupełnie różne stanowiska, ten dokument daje największe szanse na sukces gdy jest ukierunkowany na docelową posadę. Nie warto też przekombinować i umieszczać w pierwszym CV po liceum zbyt wielu nieistotnych dla pracodawcy informacji, bo może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Dobrze sporządzone pierwsze CV do pracy powinno zmieścić się na jednej stronie.