cv rolnika

Życiorys, w którym przedstawiamy nasze dotychczasowe wykształcenie, a także opisujemy ścieżkę kariery jest naszą biznesową wizytówką. To właśnie od tego dokumentu zależy, czy uda się nam zdobyć wymarzoną pracę oraz otworzyć drzwi do dalszej kariery. Wiele osób ma problem z tym jak napisać pierwsze CV do pracy, gdyż niestety, ale nie nauczą nas tego w szkole. CV jest bowiem osobistym dokumentem, który zastępuje obecnie pierwszy kontakt z rekruterem, bez względu na to o jaką pracę się staramy. Tak więc jak napisać CV rolnika?

CV rolnika

Jakie umiejętności wyszczególnić w CV dla rolnika?

By odnieść sukces w pracy rolnika, wiadomo, że niezbędna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie. Niemniej jednak, niezwykle istotne jest również to, w jaki sposób przedstawimy swoje umiejętności. W pracy, która wymaga przede wszystkim szerokich zdolności manualnych, to właśnie sekcja oznaczona jako "umiejętności", będzie pierwszą, na jaką uwagę zwróci rekruter. W związku z tym, warto się zastanowić co należy przede wszystkim do głównych obowiązków rolnika. Zalicza się do nich między innymi:

  • przygotowanie gruntów pod siew
  • dobór roślin oraz ich sadzenie
  • nawożenie upraw oraz ich pielęgnacja
  • zbieranie plonów
  • wykorzystywanie w swojej pracy specjalistycznych urządzeń i maszyn

W związku z tym, można w bardzo prosty sposób domyślić się, że w CV rolnika powinny znaleźć się wzmianki o tym, że posiada on odpowiednią wiedze, a przede wszystkim umiejętności w zakresie obsługi specjalistycznych sprzętów rolniczych. Warto również podkreślić umiejętność szybkiej adaptacji do warunków pracy oraz sporą siłę fizyczną. Nie sposób zapomnieć o odpowiednich uprawnieniach do prowadzenia traktorów i innych maszyn rolniczych. Jedną z ważniejszych umiejętności będzie również cierpliwość, a także pracowitość, oraz gotowość do stałego podnoszenia poziomu swojej wiedzy, gdyż specyfiki, a także urządzenia do pracy na roli stale się zmieniają, w związku z tym dobry rolnik, zawsze powinien być z takimi zmianami na bieżąco.

CV dla rolnika

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu CV rolnika?

Tworzenie CV rolnika z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Na co jednak warto zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia takiego życiorysu? W pierwszej kolejności warto poświęcić czas na przygotowanie odpowiedniego podsumowania zawodowego. Powinno się ono znaleźć na górze dokumentu i nie zajmować więcej niż 2-3 linijki. Warto skupić się tam na podkreśleniu zamiłowania do pracy na roli. Kolejną niezwykle ważną sekcją jest edukacja. Warto zaznaczyć tam ukończenie technikum rolniczego, które zwykle odgrywa niebagatelną rolę podczas selekcji kandydatów na stanowisko. W tym momencie, koniecznie jest również wspomnienie o dodatkowych kursach rolniczych jak udało się kandydatowi ukończyć, a także o kursach i certyfikatach w zakresie obsługi nowoczesnych maszyn rolniczych. Praktyka zawodowa w CV również może przesądzić o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Praktyki są zwykle sygnałem dla rekruterów iż osoba stawia przede wszystkim na rozwój i poszerzanie swojej wiedzy, a nawet w przypadku braku czasu, nie chce siedzieć bezczynnie. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie CV rolnika-wzór, który można znaleźć w sieci. Warto jednak pamiętać, że CV jest naszym osobistym dokumentem, który ma przedstawić nas jako kandydata do pracy, w związku z tym dosłowne kopiowanie treści z CV dostępnych w Internecie z pewnością nie jest najlepszym pomysłem. Dostępne wzory powinny być raczej traktowane jako pomoc i cenna wskazówka, jednak treść dokumentu powinna być skupiona wyłącznie na nas, a także na umiejętnościach jakie posiadamy.