testy numeryczne

testy numeryczne

Testy rekrutacyjne to jedno z wielu narzędzi służących rekruterom do sprawdzenia praktycznych umiejętności, czy też cech osobowościowych kandydata. CV oraz List motywacyjny niekonieczne przechylają szalę w kierunku gwarancji zatrudnienia. Podczas rozmów kwalifikacyjnych trudno jest uzyskać rzeczywisty obraz kandydata, więc z pomocą nadchodzą testy, które rzucają dość wyraźne światło na umiejętności osoby aplikującej. W tym artykule poruszymy temat jednych z najpopularniejszych testów, a są nimi testy numeryczne. Jak się do nich przygotować? Czego dotyczą zadania? Poznaj przykłady i sprawdź, czy sprawiają Ci trudność. 


Testy numeryczne - jak rozwiązywać?

Testy numeryczne bardzo często wykorzystywane są podczas rekrutacji na stanowiska związane z finansami, czy też posady analityczne. Są one istotne dla pracodawców, którzy poszukują osób biegle posługującymi się liczbami. Testy numeryczne są też wyznacznikiem odporności na stres. Sprawdzają też umiejętność logicznego myślenia i wyciągania trafnych wniosków. Ważny jest też czas, więc najczęściej testy numeryczne składają się z zadań, które należy rozwiązać w ściśle określonym przedziale czasowym. 

Testy numeryczne przypominają pakiet zadań z matematyki. Składają się z części zadań zamkniętych, a pozostałe są w formie otwartej. Aby poprawnie rozwiązać wszystkie zadania i tym samym, dobrze wypaść w oczach komisji rekrutacyjnej, należy odpowiednio się do tego przygotować. 

Najczęściej na jedno zadanie przeznaczone jest 30 sekund - niektórzy dają fory i przeznaczają, aż minutę na jego rozwiązanie. Wszystko też zależy od poziomu skomplikowania i, czy zadanie jest z kręgu zamkniętych czy otwartych. Nierzadko testy numeryczne zawierają różne table i wykresy, gdzie należy w krótkim czasie wyciągnąć trafne wnioski, dokonać obliczeń lub uzupełnić dane. 

Testy numeryczne online są dobrą opcją na zapoznanie się z przykładowymi zadaniami. Im więcej ich rozwiążesz, tym większej nabierzesz wprawy. Na wielu stronach internetowych jest opcja rozwiązania takiego testu za darmo. 

Znając już przeznaczenie i czego dotyczą testy numeryczne, należy skupić się na ich poprawnym rozwiązaniu. Czy istnieje jakaś recepta na sukces w tym obszarze rekrutacji? Na pewno kandydat musi wykazywać się sprawnym działaniem i umiejętnością liczenia, co można w pewnym stopniu wypracować. Istotne również są wrodzone umiejętności, aczkolwiek jest kilka zasad, którymi należy kierować się podczas rozwiązywania testu. 


 • Maksymalnie skupienie i techniki relaksacyjne mogą pomóc w opanowaniu i szybkim rozwiązywaniu zadań- stres nie jest dobrym doradcą
 • Pierwsza myśl jest zawsze najlepsza 
 • Wykorzystaj maksymalny czas na rozwiązanie testu

Testy numeryczne przykłady

Zadanie nr 1

Rachunek godzin nadliczbowych wynosi 6 246,50 zł. Za jedną nadgodzinę pracodawca płaci 15,50zł. Ile nadgodzin przepracowano?


 • 403
 • 456
 • 367
 • 234

Zadanie nr 2

Całkowita wartość rynku aparatów fotograficznych wynosi 639 mln zł. Największe 8 firm skupia 71% rynku, a reszta jest równo podzielona między 4 mniejsze firmy. Jak duża jest przybliżona wartość rynku należąca do każdej z mniejszych firm?


 • Żadna odpowiedź nie jest dobra
 • 47 896 638 zł
 • 39 277 662 zł
 • 589 000 000 zł

Zadanie nr 3

Adam i Zosia kupują chleb w tej samej piekarni. Adam kupuje 0.9 kg za 4,70 zł , a Zosia 0,4 kg za 3.80 zł. Kto zatem kupuje tańszy chleb?

W strefie online dostępnych jest wiele testów numerycznych, które pozwalają na przygotowanie się do rekrutacji na wysokie stanowiska. Jeżeli powyższe przykłady nie sprawiają Ci trudności, to jesteś na dobrej drodze ku osiągnięciu sukcesu.