Zdalna rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

Zdalna rozmowa kwalifikacyjna

Zdalna rozmowa kwalifikacyjna

Istnieje coraz większa tendencja do prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych poprzez spotkania online. Korzyści dla pracodawcy i kandydata są oczywiste - brak czasu podróży lub kosztów i możliwość ubiegania się o pracę na całym świecie to tylko kilka z oczywistych korzyści. Czy przez Skype lub Facetime, Microsoft Teams lub Zoom, umiejętności, które będą potrzebne do sprzedaży siebie w świecie online są takie same - ale są one nieco inne niż bardziej tradycyjnej dyskusji twarzą w twarz. Oto naszych 10 najlepszych porad dotyczących rozmów wideo.

Przygotowanie - jak wygląda rekrutacja zdalna?

Jak w przypadku wszystkich wywiadów, trzeba będzie przygotować się do prawdopodobnych pytań. Musisz rozważyć swoje mocne i słabe strony (czytaj więcej o tym, jak odpowiedzieć na straszne "Co jest twoją największą słabością" pytanie), i podać przykłady, kiedy twoje umiejętności zostały wykazane. Zawsze staraj się pokazać swoje szczere zainteresowanie pracą w danej organizacji, przedstawiając dowody na to, że przeprowadziłeś badania. Martwisz się o to, jakie pytania są zadawane w wywiadzie wideo? Spróbuj użyć narzędzia pytań wywiadu lub myśleć o tym, jakie pytania zostały zadane w przeszłości.

Rekrutacja zdalna jak się przygotować? Praktyka czyni mistrza

Sprawdź również: Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Możesz nie znać dokładnych pytań, które zostaną Ci zadane z wyprzedzeniem, ale możesz przećwiczyć, jak wyglądasz i zachowujesz się w kamerze. Nagraj siebie odpowiadającego na przykładowe pytania z wywiadu i obejrzyj je, aby wychwycić wszelkie nawyki, które możesz mieć, takie jak dotykanie włosów lub stukanie palcami. Poproś przyjaciół i rodzinę o opinie, ponieważ mogą oni zauważyć rzeczy, których Ty nie zauważasz.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej online - odpowiednie miejsce

Podobnie jak w przypadku Twojego wyglądu, lokalizacja jest kluczowa. Musisz być gdzieś cicho, czysto i schludnie. Możesz również użyć oświetlenia, aby upewnić się, że jesteś wyraźnie widoczny bez cieni rzucanych na twarz. Jeśli zamierzasz skorzystać z własnego domu, upewnij się, że uprzedziłeś wszystkich, którzy mogą być w domu, aby Ci nie przeszkadzali. Upewnij się również, że wyłączyłeś telefon na ciszę i zamknąłeś wszystkie inne aplikacje na komputerze, aby uniknąć niespodziewanych hałasów.

Sprawdź, czy masz silne, stabilne połączenie internetowe

Upewnij się, że Twoje połączenie internetowe jest dobre i nie będzie zanikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poproś wszystkie inne osoby korzystające z Twojego połączenia, aby nie przesyłały niczego w tym samym czasie, kiedy odbywa się Twoja rozmowa kwalifikacyjna. Rozważ posiadanie kopii zapasowej na wypadek, gdyby Twoje połączenie uległo awarii.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną online?

Podobnie jak w przypadku rozmowy twarzą w twarz, będziesz oceniany na podstawie swojego profesjonalnego wyglądu, więc upewnij się, że masz na sobie coś odpowiedniego do rozmowy. Przyjrzyj się temu, co masz na sobie na swoich filmach ćwiczeniowych - niektóre kolory i wzory nie działają dobrze na ekranie, więc upewnij się, że wybierasz odpowiedni strój. Rozważ również użycie jakiegoś makijażu przeciw błyszczeniu - tak, nawet mężczyźni - aby upewnić się, że nie świecisz się zbyt mocno!

Zastanów się nad swoją mową ciała

Język ciała jest tak samo ważny podczas rozmowy wideo, jak podczas rozmowy twarzą w twarz - siedź prosto, uśmiechaj się odpowiednio, wyglądaj na uważnego i entuzjastycznego.   Rozmowa kwalifikacyjna przez internet  to również przebywanie z człowiekiem twarzą w twarz, tyle, że zdalnie.

rozmowa kwalifikacyjna online

Patrz na kamerę

Kiedy się nagrywasz, bardzo kuszące jest patrzenie na siebie na ekranie, ale nie tylko będzie Cię to rozpraszać, ale również będzie oznaczać, że nie nawiązujesz "wirtualnego kontaktu wzrokowego" z rekruterem. Potraktuj obiektyw swojej kamery jako ich oko, a będzie to wyglądało tak, jakbyś patrzył bezpośrednio na nich.

Ogranicz gesty rąk do minimum

Chociaż gesty rąk są świetne, gdy w wywiadzie twarzą w twarz, w wideo mogą być rozpraszające, więc staraj się trzymać ręce nieruchomo i poza kadrem - możesz spróbować trzymać długopis na kolanach, aby utrzymać ręce poza zasięgiem wzroku.

Nie używaj zbyt wielu notatek

Wiele osób pytało: "Czy można używać notatek w wywiadzie wideo?". Pozwól mi zapytać, czy użyłbyś notatek w wywiadzie twarzą w twarz? Korzystanie z notatek i odczytywanie pisemnych odpowiedzi nie pokaże Cię z najlepszej strony. Jeśli musisz, to napisz kilka punktów wypunktowanych i zostaw je podparte, abyś mógł łatwo rzucić na nie okiem.

Przygotuj pytania, które będziesz mógł im zadać

Zazwyczaj zostaniesz zapytany o to, czy masz coś, co chciałbyś, aby zostało poruszone, jeśli Twoja aplikacja przejdzie do następnego etapu lub jeśli masz jakieś pytania, więc nie zapomnij pomyśleć o kilku pytaniach dla nich. Zadawanie przemyślanych lub wnikliwych pytań może wyróżnić Cię na tle innych kandydatów. Nie wiesz, o co zapytać? Spójrz np. na dziesięć najlepszych pytań, które powinieneś zadać osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną wpisując pytania na rozmowę o pracę w wyszukiwarkę.

Czego nie robić podczas rozmowy wideo

Przygotowując się do rozmowy wideo, równie ważne jest, aby zastanowić się, czego nie robić.

Sprawdź również: Przejrzyj pracodawcę na wylot, czyli co musisz wiedzieć o firmie przed rozmową kwalifikacyjną

Nie wybieraj swojej sypialni lub kuchni na pokój do rozmów kwalifikacyjnych.

Musisz wyglądać profesjonalnie, więc najlepiej sprawiać wrażenie, że jesteś w środowisku biurowym lub podobnym. Będziesz miał dużo czasu na rozmowę kwalifikacyjną, więc jeśli dzielisz dom lub przestrzeń biurową z innymi osobami, możesz przygotować je do rozmowy i poprosić, aby dały Ci pokój, którego potrzebujesz.

Nie zachowuj się zbyt swobodnie.

To wciąż jest rozmowa kwalifikacyjna, więc nie jedz i nie baw się telefonem. Jeśli chcesz się czegoś napić, raczej trzymaj się wody.

Nie poruszaj zbytnio kamerą.

Znajdź optymalną pozycję przed rozmową w miejscu, w którym wiesz, że nie będziesz się rozpraszać. Jeśli używasz telefonu podczas wywiadu, unikaj trzymania go w ręku, ponieważ może wydawać się chwiejny i rozpraszać rozmówcę.

Zrobili to bardzo wyraźnie, że zapraszają cię na rozmowę wideo i będą czuć się nieswojo i sfrustrowani mówiąc do pustego ekranu.

Nie odbieraj połączenia w głośnym otoczeniu.

Może to być bardzo rozpraszające zarówno dla Ciebie, jak i dla osoby przeprowadzającej wywiad, i chcesz mieć pewność, że słyszą Cię wyraźnie. Upewnij się więc, że wyłączysz muzykę i postarasz się zminimalizować inne hałasy w tle.