Referencje w CV – czym są i jak je wpisać do CV?

Referencje CV

Prędzej lub później przychodzi moment, kiedy trzeba pomyśleć o znalezieniu pracy. Poszukiwanie pracy wiąże się, z tym że trzeba jak najlepiej przedstawić się przed potencjalnym pracodawcą. Pierwsze wrażenie można zrobić w końcu tylko raz. Przedstawienie się przed pracodawcą zazwyczaj wiąże się z pokazaniem swojego CV. Duże znaczenie w kontekście CV ma doświadczenie, jaki i referencje. Teraz skoncentrujemy się jednak wyłącznie na referencjach.

Co to są referencje w CV? 

Referencje w CV to opinia o byłym pracowniku. Wiedza i doświadczenie mają wielkie znaczenie, ale ważne jest też to, jakim kto jest człowiekiem. Referencje od pracodawcy mogą pokazać, że dana osoba jest świetnym fachowcem, jak i np. kimś, kto doskonale odnajduje się podczas pracy w grupie. Referencje dla pracownika to zawsze wyraz pochwały pracy i polecenia. W CV należy też umieścić numer telefonu bądź adres e-mail osoby, która może wypowiedzieć się na temat kompetencji. Zdarza się też, że referencje dodawane są jako osobny dokument. Co ciekawe, referencje w CV wcale nie muszą pochodzić od pracodawcy. Referencje od pracodawcy mają największą wartość, ale nie oznacza to tego, że można zapomnieć o innych sytuacjach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby referencje zostały udzielone przez kolegę czy koleżankę z pracy. Czasem zdarza się choćby tak, że brało się udział w ważnym projekcie – w takim przypadku także można poprosić o referencje. Tak naprawdę liczy się tylko to, aby wypowiedź pochodziła od osoby, która dysponuje wiedzą na temat pracy zawodowej.

Warto też zastanowić się nad tym, jak stworzyć atrakcyjne CV. Wielu osobom może wydawać się, że tak naprawdę nie ma nad czym dyskutować – wszyscy mamy określone wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Nic bardziej mylnego. Stworzenie CV to coś, do czego absolutnie należy się przełożyć. W innym przypadku bardzo trudno będzie zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy. W końcu poszukiwanie pracy zazwyczaj wiąże się, z tym że trzeba pokonać wielu kandydatów. W przypadku tworzenia CV dobrze jest zastosować się do konkretnych wskazówek:

 • dostosowanie CV do konkretnego ogłoszenia – życiorys powinien zostać dopasowany do wymogów stawianych przez rekrutera. CV powinno stanowić odpowiedź na oczekiwania rekrutera.
 • umieszczenie profilu zawodowego – czy Twój życiorys posiada profil zawodowy? Można usłyszeć o tym, że jest to dotychczas niezbyt znana sekcja. Jeśli chodzi o szczegóły, wszystko sprowadza się do krótkiego podsumowania najważniejszych zalet. Niewielki drobiazg, który może przełożyć się na ogromne efekty.
 • umieszczenie danych, które odróżnią mnie od innych osób składających aplikacje – unikatowe CV naprawdę jest w cenie. Najwyższa pora zastanowić się nad tym, jakie dane sprawiają, że jestem osobą niepowtarzalną.
 • kolejność poszczególnych sekcji – czy nie jest tak, że ludzie wychodzą z założenia, zgodnie z którym najpierw opisuje się doświadczenie zawodowe, potem wykształcenie i na końcu umiejętności? Tymczasem takie podejście nie zawsze przynosi satysfakcjonujący efekt. Prawda jest taka, że należy kierować się zasadą ważności i użyteczności.
 • czytelność i organizacja dokumentu – warto postawić się na miejscu przeciętnego rekrutera. Taka osoba nie poświęca zbyt wiele czasu na pojedyncze życiorysy. Trzeba więc stworzyć takie CV, w którym bardzo szybko można znaleźć istotne wiadomości.
 • umiejętności miękkie – pracowników interesują także pewne aspekty osobowości. Warto, aby zostały przedstawione w CV.
 • dodanie zdjęcia – temat ten jest nieco kontrowersyjny. Z jednej strony nie ma obowiązku doklejania zdjęcia, natomiast z drugiej zdjęcie pozwala dojść do pewnych wniosków. Oczywiście należy też pamiętać o tym, że w CV musi znaleźć się odpowiednia fotografia. Odpowiednia, czyli taka, która przedstawia człowieka we właściwym świetle. Nie chodzi o oszustwo – wszyscy dobrze wiemy, że niektóre zdjęcia zwyczajnie nie są reprezentacyjne.

Na tym można zakończyć, choć naturalnie lista uwag bez problemu mogłaby być dłuższa. Niemniej nie to jest najważniejsze – najważniejsze jest to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, iż każdy detal ma ogromne znaczenie. Nie bez przyczyny w internecie często dostępny jest CV generator. Wszelkiego rodzaju generatory pozwalają zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze.

Czy do CV dołączyć referencje?

Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, czy dołączanie referencji do CV ma uzasadnienie. Prawda jest jednak taka, że nie ma się nad czym zastanawiać. Doświadczenie jest istotne, ale doświadczenie potwierdzone referencjami ma szczególne znaczenie. List referencyjny może odnosić się do następujących kwestii:

 • czas pracy,
 • stanowisko,
 • obowiązki pracownika,
 • cechy widoczne podczas pracy,
 • największe osiągnięcie zawodowe,
 • króciutkie podsumowanie.

Naturalnie jest to tylko przykład. Nie ma jakiegoś wzoru, na którym należy się koncentrować. Warto też pamiętać o tym, że czasy się zmieniają – w Polsce sprawdzanie referencji jest rzadkością, ale np. w Wielkiej Brytanii możemy mówić o standardzie. Być może za jakiś czas również w naszym kraju będzie można opowiadać o standardzie. Można też spojrzeć na to tak, że dodanie referencji jest szansą na to, aby pozytywnie się wyróżnić.

Dobrze też zatrzymać się przy tym, jak może wyglądać rozmowa rekrutera z osobą, która wystawiła referencje. Tu także trudno mówić o określonych wytycznych, ale bez wątpienia należy spodziewać się poruszenia następujących tematów:

 • osiągnięcia zawodowe,
 • cechy charakteru przydatne na danym stanowisku,
 • umiejętności twarde i miękkie,
 • zakres działań,
 • styl pracy.

Osoba udzielająca referencji powinna być dobrze przygotowana do rozmowy. Ewentualna niepewność może sprawić, że rekruter zacznie zastanawiać się nad tym, czy referencje są zgodne z rzeczywistością. Jest to też przykład tego, że warto wiedzieć, kogo należy prosić o referencje.

Jak wpisać referencje do CV?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, gdzie umieścić referencje w CV, na pewno trzeba mieć świadomość tego, że obecnie w zasadzie odchodzi się od referencji w formie pisemnej. Ma to związek, z tym że wiele osób jest zwyczajnie nieuczciwych. Bardzo ważne jest więc to, aby była całkowita pewność, że referencje pochodzą od byłego pracodawcy czy też byłego pracownika. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy szybciej i wygodniej nie będzie zdecydować się na referencje ustne. W takim przypadku wystarczy tylko umieścić dane kontaktowe odpowiedniej osoby.

Pamiętajmy też o tym, że referencje umieszczone w CV w formie oddzielnego pliku to po prostu list polecający. W tego rodzaju liście powinny znaleźć się wiadomości o osobie aplikującej na dane stanowisko oraz podpis i dane kontaktowe autora. Poza tym referencje papierowe wysyła się jako załącznik w mailu, który powinien także zawierać życiorys i list motywacyjny. Przy życiorysie raczej nie ma potrzeby zgłębiać tematu, ale przy liście motywacyjnym jest już inaczej. Czy każda osoba ma pojęcie o tym, co taki list powinien zawierać? Czy w przypadku listu motywacyjnego można mówić o powielaniu informacji ujętych w CV?

Przede wszystkim wypada zdawać sobie sprawę z tego, że chodzi o uzupełnienie CV. Powielanie podanych wcześniej informacji nie miałoby uzasadnienia i mogłoby negatywnie wpłynąć na odbiór kandydatury. Informacje zawarte w liście powinny pokazać, że to właśnie ja najlepiej spełniam warunki przedstawione przez pracodawcę (a skoro tak to właśnie ja zasługuję na to, aby przejść do kolejnego etapu rekrutacji). Ponadto warto zdecydować się na list rekrutacyjny, który będzie spersonalizowany. W przypadku poszukiwania pracownika można spodziewać się masy kandydatur. Masy niezwykle podobnych do siebie kandydatur. W takim przypadku istotne jest zwrócenie na siebie uwagi. Chodzi o pokazanie, że jest się osobą, której wypada się bliżej przyjrzeć. Znaczenie może mieć absolutnie wszystko – nawet napisanie listu motywacyjnego bezpośrednio do pracodawcy.