Profesjonalne CV inżyniera - jakie powinno być?

Zawód inżyniera nierozerwalnie łączy się z dużą odpowiedzialnością, dlatego niezbędne jest, aby profesjonalne CV podkreślało cechy, które przydadzą się w danej pracy - mowa tutaj między innymi o dobrej organizacji, profesjonalizmie czy analitycznym myśleniu. Już na etapie przygotowywania odpowiedniego CV, można pokazać się potencjalnemu pracodawcy z dobrej strony. Wiele osób jednak zapomina, że w CV liczy się nie tylko to, co się napisze, ale przede wszystkim sposób, w jaki się to zrobi. Warto więc potraktować pisanie CV niczym realizowanie ważnego projektu - najlepiej zacząć od podstaw, czyli dobrego planu, który będzie szkieletem całego dokumentu.

Profesjonalne CV inżyniera - dlaczego jest tak ważne?

Nikomu zapewne nie trzeba tłumaczyć, że jakość CV ma często ogromny wpływ na to, czy zostanie się zakwalifikowanym do dalszych etapów rekrutacji, w tym na przykład zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę z tego, że na jedno stanowisko aplikuje wiele innych, zainteresowanych osób, a więc konkurencja zaczyna się już na wczesnym etapie składania aplikacji. Rekruterzy często otrzymują ogromną ilość podobnych do siebie CV - od kilkudziesięciu do nawet kilkuset sztuk, wobec czego nie mają zbyt dużo czasu na dokładne zapoznanie się z każdym z nich. Najczęściej wybierają te, które najbardziej pasują do profilu poszukiwanego pracownika i na ich podstawie zaprasza się na rozmowę kwalifikacyjną wybrane osoby. Należy więc zwrócić dużą uwagę na to, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony - przygotowanie dobrego CV pozwoli otrzymać szansę na zdobycie pożądanego stanowiska.

Jakie powinno być idealne przykładowe CV inżyniera?

Pisanie CV należy oczywiście zacząć od danych osobowych. Najlepiej umieścić je w lewym górnym rogu strony, gdzie będą odpowiednio widoczne i przejrzyście zaprezentowane. Dobrze jest zadbać, aby znalazły się tam informacje takie jak:

 • imię,
 • nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • numer telefonu kontaktowego,
 • adres mailowy.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby adres poczty elektronicznej był profesjonalny - najlepiej sprawdzi się imię i nazwisko. Jest jednak duża szansa, że adres tego typu może być już zajęty - nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z mniej popularnej poczty lub wykupić domenę, która umożliwi stworzenie w pełni profesjonalnego adresu mailowego. Koniecznie należy unikać zabawnych lub niestosownych wyrazów, które mogłyby zniechęcić rekrutera i pozbawić kandydata szansy na otrzymanie wymarzonej pracy.

Profesjonalne CV - tytuł inżyniera. Gdzie go umieścić?

Po wypisaniu danych osobowych należy zająć się odpowiednim zaprezentowaniem informacji o ukończonych szkołach i uczelniach. Warto pamiętać, żeby na początku podać tę szkołę, którą się ostatnio ukończyło - dopiero za nią powinny znaleźć się inne, posegregowane od tej najwcześniej ukończonej. Dobrze jest także zadbać o odpowiedni opis szkoły lub uczelni, który powinien zawierać przede wszystkim pełną nazwę szkoły, miejscowość, kierunek, specjalność oraz oczywiście uzyskany tytuł zawodowy lub naukowy. Ci, którzy nie wiedzieli, jak wpisać tytuł inżyniera w CV - nie muszą się niczego obawiać, jak widać jest to niezwykle proste. Najważniejsze to zachować odpowiednią kolejność.

Po skończeniu sekcji związanej z wykształceniem należy przejść do doświadczenia zawodowego. To w tym miejscu powinna znaleźć się historia zatrudnienia. Podobnie jak w przypadku opisywania wykształcenia, tutaj również na początku należy podać informacje dotyczące ostatniej pracy - dopiero później przyjdzie pora na wypisanie tych, które miały miejsce wcześniej. Dobrze jest pamiętać, aby daty zatrudnienia podane były z dokładnością co do miesiąca (warto wcześniej przeanalizować historię swojego zatrudnienia i sprawdzić jej przebieg). Podając informacje na temat każdego z pracodawców, należy zamieścić w CV jego pełną nazwę, miejscowość, a także zajmowane stanowisko (dobrą praktyką jest także precyzyjne opisanie zakresu obowiązków oraz informacji o sukcesach, co pozwoli dodatkowo wyróżnić się na tle innych kandydatów). Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest dobre CV. Magister inżynier powinien posiadać wiele istotnych umiejętności, które należy dobrze zaprezentować rekruterowi.

Umiejętności inżyniera - istotna pozycja w CV

Kolejną sekcją, jaką należy zawrzeć w odpowiednio przygotowanym CV, są informacje o kwalifikacjach, uprawnieniach oraz kursach. Tutaj również napisać można nieco na temat swojej znajomości języków obcych, języków programowania, a także umiejętnościach obsługi konkretnych programów komputerowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieścić także informację o posiadanym prawie jazdy oraz jego kategorii. Kursy w CV również powinny znaleźć się w tej sekcji - są idealnym sposobem, żeby pokazać się z dobrej strony potencjalnemu przyszłemu pracodawcy.

Ostatni element z kolei stanowi opis własnych zainteresowań. Nie warto jednak w takim miejscu kłamać lub naginać rzeczywistości. Może się przecież zdarzyć tak, że osoba rekrutująca będzie także posiadać takie same pasje, które mogą stać się głównym tematem rozmowy rekrutacyjnej - dobrze więc, jeśli do CV wpisze się takie hobby, na temat których ma się coś do powiedzenia.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Każda osoba, której zależy na odzewie, koniecznie powinna pamiętać o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Taka klauzula jest niezbędna, aby pracodawca był uprawniony do zapoznania się z CV. Inżynier, który nie umieści na końcu dokumentu takiej zgody, musi liczyć się z tym, że szansa na otrzymanie wymarzonego stanowiska spadnie niemalże do zera.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, jest fakt, że CV to przede wszystkim wizytówka kandydata, toteż dobrze by było wykorzystać je do odpowiedniego zaprezentowania swojej osoby. Z tego powodu powinno być napisane bezbłędnie - poprawnie ortograficznie oraz stylistycznie. Co więcej, należy także zadbać o to, żeby było schludne i czytelne - w innym wypadku rekruter może nawet nie zwrócić na nie uwagi, jeśli uzna, że kandydat nie przyłożył się do aplikacji wystarczająco. 

Nie można także zapomnieć, że przygotowując CV warto ułożyć je pod konkretne oczekiwania pracodawcy - celem jest więc podkreślenie tych umiejętności, które naprawdę mogą mieć znaczenie na pożądanym stanowisku.

Reasumując, jak powinno wyglądać dobrze przygotowanie CV - wzór? Inżynier, który stara się o wymarzoną posadę, powinien zwrócić dużą uwagę na to, aby dokument zawierał niezbędne sekcje, takie jak:

 • dane osobowe,
 • podsumowanie zawodowe (krótki opis umieszczony na górze CV),
 • wykształcenie,
 • doświadczenie zawodowe,
 • umiejętności,
 • szkolenia i certyfikaty,
 • klauzula RODO.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby do dokumentu załączyć swoje zdjęcie, tak aby rekruter wiedział, z kim będzie miał do czynienia na rozmowie kwalifikacyjnej. Koniecznie jednak należy zadbać o to, aby fotografia była wykonana profesjonalnie i przedstawiała kandydata w ten sam sposób. Lepiej zrezygnować ze zdjęć wykonanych w złym świetle czy niestosownym ubiorze lub fryzurze.