Jak wpisać kursy i szkolenia w CV?
Obecnie, na rynku pracy ważne są głównie umiejętności praktyczne. Na znaczeniu zyskują również miękkie kompetencje. Wymienione rodzaje umiejętności, zdobyć można nie tylko na studiach i w czasie pracy, ale także podczas szkoleń i kursów.
Dlatego dla pracodawców taka dodatkowa aktywność, np. zdobycie certyfikatu językowego lub kurs projektowania grafiki, jest równie istotna, a czasami nawet ważniejsza od pozostałych kwalifikacji. Jeżeli mamy zatem na i nie tego rodzaju osiągnięcia, warto będzie umieścić je w zawodowym życiorysie. W poniższym artykule postaramy się pokazać, jak wpisać kursy i szkolenia w CV . Podpowiemy, w jaki sposób należy to zrobić, aby osoba przeprowadzająca rekrutację zaprosiła nas na rozmowę kwalifikacyjną.
Kursy i szkolenia w CV
Uwzględnione certyfikaty i kursy w CV , powinny być odpowiednio przemyślane. W pierwszej kolejności, należy wypisać te mające związek bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikujemy.
Certyfikaty, kursy i szkolenia w CV , żeby były godne wspomnienia, winny spełniać jeden z poniższych wymogów:
- odnosić się w pewien sposób do pracy, do której aplikujemy - nie tylko w sposób bezpośredni, na przykład kurs zarządzania swoją energią podczas pracy biurowej,
- ukazywać nasze umiejętności dodatkowe, które mogą być przydatne w pracy - przykładowo kurs języka obcego,
- podkreślać fakt, iż rozwijamy się we własnej dziedzinie - na przykład kurs operatora wózka widłowego do pracy w magazynie,
- ukazywać niecodzienne, imponujące hobby - przykładowo kurs windsurfingu, który prawdopodobnie zainspiruje osobę przeprowadzającą rekrutację do dodatkowych pytań; jeżeli potrafimy w interesujący sposób opowiadać o własnej pasji, rozmowa stanie się na pewno mniej formalna i przyjemniejsza dla obu stron.
Jeżeli bezskutecznie poszukujemy zatrudnienia w nowej profesji i zauważymy, iż w roku ogłoszeniach występuje wymóg skończenia wybranego kursu - zróbmy go, nawet jeżeli zajmie nam to sporo czasu. Kiedy zaprezentujemy go w roli swojego dodatkowego atutu, mocno zwiększymy własne szanse na wzięcie udziału w rozmowie o pracę.
Czy zawsze warto jest wpisać kurs w CV ?
Jeśli w swoim życiu, odbyliśmy naprawdę sporą liczbę różnych szkoleń, powinniśmy dokonać wyboru wyłącznie tych kluczowych dla stanowiska, na które aplikujemy - tym bardziej, jeżeli jesteśmy osobami ze sporym zawodowym doświadczeniem, których CV i tak jest już dosyć obszerne.
Nie ma sensu, abyśmy zapełniali dokumenty aplikacyjne niepotrzebnymi informacjami. Jeżeli osoba przeprowadzająca rekrutację znajdzie w CV kandydata na stanowisko asystenta prezesa wiadomość o ukończeniu kursu garncarstwa, jak również zdobienia paznokci oraz szydełkowania, z dużym prawdopodobieństwem znudzi się, zanim jeszcze uda mu się dotrzeć do klauzuli zawartej na samym końcu dokumentu.
Dlatego do Curriculum Vitae , powinno się wybierać kursy, które nie tylko zapełnią puste części rubryk, ale również będą stanowiły realną wartość dodaną dla naszej kandydatury.
Gdzie wpisać szkolenia oraz kursy w CV?
Kurs w jakimś sensie, stanowi część procesu edukacyjnego. Niejednej osobie zrobienie niepozornego kursu pomogło w zmianie biegu swojej kariery. Jeżeli chcemy się nauczyć zupełnie nowych rzeczy, przebranżowić oraz zmienić profesję - z dużym prawdopodobieństwem, zaczniemy właśnie od kursu.
Wyobraźmy sobie osobę przeprowadzającą rekrutację, która przed sobą będzie mieć wykształconą pielęgniarkę mającą 5-letni staż w swoim zawodzie, która obecnie pragnie zasilić ekipę w branży IT. Czasami nawet napisanie najlepszego programu komputerowego, będzie wymagało zreanimowania, ale taka kandydatura może się wydawać nieco dziwna. Wówczas popatrzy na życiorys kandydatki, zauważy szkolenie z CSS oraz kurs programowania. Dostrzega wówczas zaangażowanie, determinację oraz pasję w czystej postaci. Całkiem realna i piękna wizja.
Dlatego warto zamieścić istotne wiadomości o naszych super umiejętnościach w od razu widocznym miejscu w życiorysie, jeżeli zależy nam, żeby zostały zauważone. Jeżeli będą one ważne w wypadku konkretnej oferty pracy, albo wiemy, iż mogą wpłynąć na nasze powodzenie podczas rekrutacji, możemy dokonać wyboru czterech miejsc:
- po własnym nazwisku (na przykład Ola Kowalska, certyfikowana programistka),
- w zawodowym podsumowaniu (dodajmy informacje na temat certyfikatu do opisu zawodowych celów),
- w sekcji dotyczącej doświadczenia.
Kursy i szkolenia w CV przykłady
Jakie szkolenia, mogą dobrze się prezentować w życiorysie ?
- umiejętność radzenia sobie ze stresem,
- kursy dla liderów,
- pisanie twórcze,
- zarządzanie projektami,
- zarządzanie samym sobą w czasie.
Jeżeli nie braliśmy udziału w szkoleniach, które będą odpowiednie do wpisania w życiorysie, możemy zawsze jakieś odbyć.
Niektóre profesje, będą wymagały posiadania specjalistycznych uprawnień, które są odpowiednio certyfikowane. Takie kwalifikacje, są również warte wpisania do CV.
Mogą to być na przykład:
- certyfikat trenera,
- kurs na operatora wózków widłowych,
- kurs instruktora ruchowej rekreacji ze specjalnością hatha joga.