Obecnie, na rynku pracy ważne są głównie umiejętności praktyczne. Na znaczeniu zyskują również miękkie kompetencje. Wymienione rodzaje umiejętności, zdobyć można nie tylko na studiach i w czasie pracy, ale także podczas szkoleń i kursów. Dlatego też dla przyszłych pracodawców

Dlatego dla pracodawców taka dodatkowa aktywność, np. zdobycie certyfikatu językowego lub kurs projektowania grafiki, jest równie istotna, a czasami nawet ważniejsza od pozostałych kwalifikacji. Jeżeli mamy zatem na i nie tego rodzaju osiągnięcia, warto będzie umieścić je w zawodowym życiorysie. W poniższym artykule postaramy się pokazać, jak wpisać kursy i szkolenia w CV. Podpowiemy, w jaki sposób należy to zrobić, aby osoba przeprowadzająca rekrutację zaprosiła nas na rozmowę kwalifikacyjną

Kursy i szkolenia w CV

Uwzględnione certyfikaty i kursy w CV, powinny być odpowiednio przemyślane. W pierwszej kolejności, należy wypisać te mające związek bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikujemy. 

Certyfikaty, kursy i szkolenia w CV, żeby były godne wspomnienia, winny spełniać jeden z poniższych wymogów: 

 • odnosić się w pewien sposób do pracy, do której aplikujemy - nie tylko w sposób bezpośredni, na przykład kurs zarządzania swoją energią podczas pracy biurowej,
 • ukazywać nasze umiejętności dodatkowe, które mogą być przydatne w pracy - przykładowo kurs języka obcego, 
 • podkreślać fakt, iż rozwijamy się we własnej dziedzinie - na przykład kurs operatora wózka widłowego do pracy w magazynie, 
 • ukazywać niecodzienne, imponujące hobby - przykładowo kurs windsurfingu, który prawdopodobnie zainspiruje osobę przeprowadzającą rekrutację do dodatkowych pytań; jeżeli potrafimy w interesujący sposób opowiadać o własnej pasji, rozmowa stanie się na pewno mniej formalna i przyjemniejsza dla obu stron. 

Jeżeli bezskutecznie poszukujemy zatrudnienia w nowej profesji i zauważymy, iż w roku ogłoszeniach występuje wymóg skończenia wybranego kursu - zróbmy go, nawet jeżeli zajmie nam to sporo czasu. Kiedy zaprezentujemy go w roli swojego dodatkowego atutu, mocno zwiększymy własne szanse na wzięcie udziału w rozmowie o pracę. 

Czy zawsze warto jest wpisać kurs w CV

Jeśli w swoim życiu, odbyliśmy naprawdę sporą liczbę różnych szkoleń, powinniśmy dokonać wyboru wyłącznie tych kluczowych dla stanowiska, na które aplikujemy - tym bardziej, jeżeli jesteśmy osobami ze sporym zawodowym doświadczeniem, których CV i tak jest już dosyć obszerne. 

Nie ma sensu, abyśmy zapełniali dokumenty aplikacyjne niepotrzebnymi informacjami. Jeżeli osoba przeprowadzająca rekrutację znajdzie w CV kandydata na stanowisko asystenta prezesa wiadomość o ukończeniu kursu garncarstwa, jak również zdobienia paznokci oraz szydełkowania, z dużym prawdopodobieństwem znudzi się, zanim jeszcze uda mu się dotrzeć do klauzuli zawartej na samym końcu dokumentu.  

Dlatego do Curriculum Vitae, powinno się wybierać kursy, które nie tylko zapełnią puste części rubryk, ale również będą stanowiły realną wartość dodaną dla naszej kandydatury. 

Gdzie wpisać szkolenia oraz kursy w CV? 

Kurs w jakimś sensie, stanowi część procesu edukacyjnego. Niejednej osobie zrobienie niepozornego kursu pomogło w zmianie biegu swojej kariery. Jeżeli chcemy się nauczyć zupełnie nowych rzeczy, przebranżowić oraz zmienić profesję - z dużym prawdopodobieństwem, zaczniemy właśnie od kursu. 

Wyobraźmy sobie osobę przeprowadzającą rekrutację, która przed sobą będzie mieć wykształconą pielęgniarkę mającą 5-letni staż w swoim zawodzie, która obecnie pragnie zasilić ekipę w branży IT. Czasami nawet napisanie najlepszego programu komputerowego, będzie wymagało zreanimowania, ale taka kandydatura może się wydawać nieco dziwna. Wówczas popatrzy na życiorys kandydatki, zauważy szkolenie z CSS oraz kurs programowania. Dostrzega wówczas zaangażowanie, determinację oraz pasję w czystej postaci. Całkiem realna i piękna wizja. 

Dlatego warto zamieścić istotne wiadomości o naszych super umiejętnościach w od razu widocznym miejscu w życiorysie, jeżeli zależy nam, żeby zostały zauważone. Jeżeli będą one ważne w wypadku konkretnej oferty pracy, albo wiemy, iż mogą wpłynąć na nasze powodzenie podczas rekrutacji, możemy dokonać wyboru czterech miejsc:

 • po własnym nazwisku (na przykład Ola Kowalska, certyfikowana programistka),
 • w zawodowym podsumowaniu (dodajmy informacje na temat certyfikatu do opisu zawodowych celów),
 • w sekcji dotyczącej doświadczenia. 

Kursy i szkolenia w CV przykłady

Jakie szkolenia, mogą dobrze się prezentować w życiorysie

 • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • kursy dla liderów,
 • pisanie twórcze,
 • zarządzanie projektami,
 • zarządzanie samym sobą w czasie. 

Jeżeli nie braliśmy udziału w szkoleniach, które będą odpowiednie do wpisania w życiorysie, możemy zawsze jakieś odbyć. 

Niektóre profesje, będą wymagały posiadania specjalistycznych uprawnień, które są odpowiednio certyfikowane. Takie kwalifikacje, są również warte wpisania do CV. 

Mogą to być na przykład: 

 • certyfikat trenera,
 • kurs na operatora wózków widłowych,
 • kurs instruktora ruchowej rekreacji ze specjalnością hatha joga.