Przejrzyj pracodawcę na wylot, czyli co musisz wiedzieć o firmie przed rozmową kwalifikacyjną

Informacja bywa cenniejsza niż złoto, a podczas szukania pracy, wiedza o potencjalnym pracodawcy jest walutą, dzięki której możesz zapewnić sobie zatrudnienie.

Jeśli szukasz więc sposobu na wyróżnienie się w procesie rekrutacji, nie tylko przygotuj CV, ale także poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, z którą chciałbyś współpracować. Dzięki temu zaprezentujesz się jako zainteresowany i zaangażowany kandydat, co może wpłynąć na wybór Twojej aplikacji. 

Dlaczego warto poznać przyszłego pracodawcę?

Gdy zdobędziesz wiedzę, będziesz czuł się przygotowany do uczestniczenia w rekrutacji, lepiej napiszesz CV i wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej. To ważne szczególnie w przypadku starań o pierwszą pracę, kiedy nie możesz pochwalić się jeszcze dużym doświadczeniem zawodowym.

  • Po pierwsze, podczas rozmowy z kandydatem rekruterzy zadają pytania, których głównym celem jest ustalenie, czy kandydat będzie pasował do stanowiska i firmy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu żadne z nich Cię nie zaskoczy. Ponadto Twoja wiedza pomoże udzielić odpowiedzi, jeśli zostaniesz zapytany, dlaczego chcesz pracować dla firmy lub co o niej wiesz. Kandydaci, którzy mają w tym zakresie niewiele do powiedzenia, nie są brani pod uwagę. 
  • Po drugie, research daje możliwość zadawania przemyślanych pytań rekruterom. Możesz być pewien, że prowadzący rozmowę upewni się, czy jakieś masz. To nie jest po prostu uprzejmość. W ten sposób pracodawca może przekonać się, jak jesteś przygotowany do spotkania z nim. Im bardziej przemyślane i skoncentrowane na firmie zadasz pytania, tym lepsze wrażenie po sobie pozostawisz.  

Rekruterzy oczekują, że będziesz ciekawy i zainteresowany ich organizacją, będą się więc spodziewać pytań z Twojej strony. Ale rozmowa to nie czas na poznanie podstawowych informacji – powinieneś to wszystko wiedzieć, zanim zjawisz się w siedzibie firmy.

Oto 6 rzeczy, których powinieneś dowiedzieć się, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej:

1. Czym zajmuje się firma?

To może wydawać Ci się oczywiste, ale zdziwiłbyś się, ilu kandydatów nie wie, co robi ich potencjalny pracodawca.

Pytania typu: „Co wiesz o firmie?” należą do tych typowych, nie bez powodu. Nikt nie chciałby zatrudnić kogoś, kto nie pofatygował się, by zdobyć choćby podstawowe informacje na temat jego działalności.

2. Jakie są kultura i wartości firmy?

W jaki sposób firma się przedstawia, jakie wartości promuje, co komunikuje jako ważne? Jaka jest jej misja? 

Podczas rozmowy skorzystaj z tej wiedzy, pokazując, jak bardzo Twoje wartości są tożsame z wartościami firmy. Przedstaw się jako osoba, która dobrze odnajdzie się w firmie – dopasowanie kulturowe jest istotnym aspektem branym pod uwagę przez rekruterów.

3. Co działo się w firmie w ostatnim czasie?

Dobrze jest wiedzieć, co aktualnie dzieje się w firmie. Kiedy rekruter zacznie mówić o najnowszym sukcesie firmy, będziesz mógł omówić ten temat i kontynuować rozmowę. Sprawdź więc, czy firma publikowała wiadomości na temat swoich przychodów, wzrostu zatrudnienia, nowo otwartych działach, innowacyjnych projektach itd. Wszystkie te informacje możesz wykorzystać, by udowodnić, że jesteś zainteresowany firmą.

4. Jakie produkty lub usługi oferuje firma i kto z nich korzysta?

Jako potencjalny pracownik warto byś miał pojęcie o rodzaju pracy, którą wykonywałbyś po zatrudnieniu. Mając ogólny obraz tego, kim są klienci firmy oraz jakie rodzaje produktów i usług są oferowane, lepiej przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej.

5. Z kim konkuruje firma? 

Przed spotkaniem dokonaj przeglądu całej branży. Poznaj największych konkurentów firmy, a także dowiedz się, jakie są ich sukcesy i wady. Jeśli będziesz zorientowany w sytuacji na rynku, zrobisz wrażenie na rozmówcy i wzmocnisz swoją pozycję.

6. Z kim będziesz rozmawiać?

Na koniec dowiedz się, kim będzie rekruter. Zyskasz szansę na nawiązanie z nim kontaktu i odbycie interesującej rozmowy. Odwiedź go na LinkedInie lub w mediach społecznościowych - może się okazać, że macie coś wspólnego, na przykład skończyliście tę samą uczelnię. Ta wiedza, użyta dyskretnie, pomoże w przełamaniu lodów i w budowaniu kontaktu podczas rozmowy. 

Gdzie szukać informacji?

Internet to nieocenione źródło wiedzy o pracodawcach. Pamiętaj tylko, by skupić się na oficjalnych i wiarygodnych kanałach informacji:

  • Strona internetowa

Zacznij od odwiedzenia strony internetowej firmy – to absolutne minimum. Najważniejsze informacje są zwykle dostępne w sekcji „O nas”. Jeśli znajdziesz sekcję dla prasy, przejrzyj zamieszczone tam linki.

  • Blog firmowy

Sprawdź, co i w jaki sposób firma pisze dla swoich klientów, jakie artykuły można tam znaleźć, kto jest autorem publikacji.

  • Media społecznościowe

Odwiedź fanpage na Facebooku, profil na Instagramie i Twitterze. To da Ci wyobrażenie o tym, jak firma chce być postrzegana, jak się komunikuje. Polub lub śledź firmę, aby otrzymywać aktualne wiadomości. Obserwuj profil firmy na LinkedIn – będziesz mógł zobaczyć swoje kontakty w firmie, nowych pracowników, promocje, ogłoszenia o pracy itd. Jeśli masz znajomych w firmie, rozważ skontaktowanie się z nimi – mogą podzielić się swoimi spostrzeżeniami i udzielić cennych wskazówek.

  • Google i Google Wiadomości

Wyszukaj w Google i Google News nazwę firmy. Może się okazać, że firma rozszerza swoją działalność lub niedawno otrzymała rundę finansowania. Możesz też dowiedzieć się, że jej produkt nie spełniał oczekiwań lub musiał zostać wycofany. Ta wiedza może pomóc w kształtowaniu odpowiedzi na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pamiętaj, aby zrobić wszystko, by rekruter dobrze Cię zapamiętał i po spotkaniu z Tobą nie miał wrażenia straconego czasu. Nawet jeśli Twoje CV i doświadczenie będą wyjątkowe, ale przystąpisz do rozmowy rekrutacyjnej wyraźnie nieprzygotowany, pokażesz brak inicjatywy i nie zyskasz uznania w oczach pracodawcy.