Praca zdalna – jak ją dobrze zorganizować?

Praca zdalna nie jest już ani modą, ani dodatkowym atutem. Stanowi ważną część dzisiejszej kultury biznesowej, w której zarówno pracownicy, jak i pracodawcy dostrzegają mnóstwo korzyści.

Jeśli uważasz, że przyszedł czas na zmianę pracy lub sposobu jej świadczenia, najpierw upewnij się, że nadajesz się do wykonywania pracy zdalnej – spisz swoje umiejętności i cechy osobowości, które pomogą Ci przekonać pracodawcę. Jeśli szukasz pracy w trybie home office, skorzystaj z naszego kreatora CV, który pomoże wyeksponować mocne strony, i napisz listy motywacyjny, który podkreśli, jak bardzo jesteś zorganizowany.

Pamiętaj, że praca zdalna to wciąż praca i każdy, kto jej doświadcza, musi wyrobić kilka nawyków, aby stała się sukcesem. Oto 9 wskazówek, jak to zrobić:

Komunikuj się

Aby odnieść sukces jako członek wirtualnego zespołu, musisz skutecznie się porozumiewać zarówno pisząc maile i na czacie, jak rozmawiając przez telefon lub podczas wideokonferencji. Praca zdalna wymaga nawet nadmiernej komunikacji – współpracownicy muszą być na bieżąco z Twoim harmonogramem i wiedzieć, w czym możesz pomóc. 

Co więcej, dzięki temu że rozmawiasz z innymi członkami zespołu i jesteś z nimi w stałym kontakcie, nie tylko robisz postępy w projektach, ale także budujesz relacje społeczne. A przejście w tryb pracy zdalnej, jeśli jesteś osobą, która lubi spędzać czas wśród ludzi, początkowo może być trudne.

Poznaj narzędzia 

Wysoką wydajność pracy zdalnej zapewniają: szybki internet, odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. O ile pracodawcy wspierający pracę zdalną zazwyczaj mają budżet na mobilny sprzęt biurowy i go zapewniają, o tyle po Twojej stronie leży biegła obsługa aplikacji do komunikacji zdalnej, od programów pocztowych i platform wideokonferencyjnych czy czatów po systemy do udostępniania dokumentów w chmurze i zarządzania projektami.

Zorganizuj biuro

Nawet jeśli to tylko laptop jest Twoim „biurem”, pomocne jest wyznaczenie przestrzeni dedykowanej pracy. Choćby miały to być stół kuchenny czy stolik w sypialni, łatwiej skupisz się na obowiązkach, ale też – co równie ważne – po skończonej pracy nie będzie ona wkraczać do życia rodzinnego. Dlatego nie pracuj z łóżka, ani z kanapy, unikaj przekształcania całego domu w przestrzeń służbową.

Ustal godziny pracy

Ustal harmonogram i trzymaj się go – to zasada, która pomaga zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. To fakt, że w pracy zdalnej cenna jest elastyczność – czasem trzeba przedłużyć dzień roboczy lub zacząć wcześniej, aby dostosować się do potrzeb zespołu. Na dłuższą metę staraj się jednak pracować o wyznaczonych porach i upewnij się, że współpracownicy wiedzą, kiedy jesteś dostępny. 

Kiedy wyłączysz komputer – nie wracaj do niego. W domu łatwo jest pracować do wieczora, mówiąc, że odpowiesz tylko na e-mail służbowy. Niekontrolowany czas pracy to jednak droga do wypalenia zawodowego.

Trzymaj się rutyny

Wyznaczenie konkretnych godzin pracy to jedno, indywidualne rytuały, które wprowadzają nas w obowiązki to drugie. Kiedy pracujesz w biurze, są nimi zazwyczaj śniadanie lub pogaduchy ze współpracownikami, albo rozdział książki przeczytany w drodze do pracy. W domu mogą je zastąpić kawa na tarasie, szybka prasówka lub poranna joga. Taka rutyna może być silniejsza niż zegar dla rozpoczynania każdego dnia.

Dobrze jest też mieć wyraźną granicę między czasem, w którym jesteś w pracy, a czasem w domu – wyznaczenie jej jest jednak dość trudne, gdy powrót do życia rodzinnego zajmuje zaledwie 10 sekund, a nie 30 minut dojazdu. Warto więc stworzyć nawyk, który sygnalizuje zakończenie dnia pracy. Mogą to być wylogowanie z aplikacji do komunikacji biznesowej, spacer z psem lub po prostu wyłączenie komputera. Cokolwiek wybierzesz, rób to konsekwentnie, aby zaznaczyć, że Twój dzień pracy dobiegł końca. 

Ubierz się 

Rano po obudzeniu się, przygotuj się na dzień roboczy, tak jak gdybyś pracował w biurze. Weź prysznic, uczesz włosy i ubierz się – możesz zachować swobodę, ale koniecznie pozbądź się piżam. Pracując w domu, kuszące jest zawinięcie się w pościel i zabranie laptopa do łóżka, ale to pułapka. Przygotowywanie się jest sygnałem dla Twojego mózgu, że to nie weekend i nie jesteś chory, a zaczyna się normalny dzień pracy.

Rób przerwy

Daj sobie czas, aby odejść od komputera i telefonu. W domu łatwo jest zbyt długo pozostać w jednej pozycji. Unikaj tego, co jakiś czas wyjdź z domu zaczerpnąć świeżego powietrza i skorzystać ze słońca. Chodząc do pracy, zapewniasz sobie minimalną dawkę ruchu, pracując w domu, pamiętaj, że nawet zwykłe wstawanie i poruszanie się, może poprawić nastrój i pomóc w lepszym przetwarzaniu informacji. Dwie 15-minutowe przerwy i jedna obiadowa wydają się być standardem. Jeśli masz problemy z przestrzeganiem czasu, gdy robisz sobie przerwę, możesz uruchomić zegar lub minutnik na ekranie.

Jedz regularnie

Przekąski to częsta pokusa pracowników zdalnych, szczególnie kiedy odwlekają zadania. Prokrastynacja często wypełniana jest spacerami do lodówki i przygotowywaniem jedzenia. By nie tracić czasu, wyznacz konkretne pory na posiłki i przygotuj obiad z wyprzedzeniem, tak jak w biurze. Staraj się nie objadać i jeść zdrowo, a nie to, co akurat wpadnie Ci w ręce – dzięki temu zapewnisz sobie odpowiedni poziom energii do pracy. By nie odrywać się co chwila, butelkę wody trzymaj cały czas przy biurku. 

Eliminuj rozpraszacze

W domu jest nie tylko lodówka, ale i telewizor, członkowie rodziny, zwierzak czy sterta prania. Aby dobrze wykonać swoją pracę, będziesz musiał zapomnieć o tym wszystkim. Dbaj o to, by obowiązki domowe – jeśli już musisz je wykonać – załatwiać podczas wyznaczonych wcześniej przerw.

Równowaga między życiem zawodowym a rodzinnym sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, mniej przemęczeni i bardziej efektywni. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz nie tylko pracować wydajniej, ale też wyróżnić się jako członek wirtualnego zespołu i zbudować produktywne życie zawodowe.