CV – jak je przygotować, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie

Mimo że coraz więcej rekruterów wymaga tego dokumentu jedynie w charakterze dodatku do innych, CV wciąż stanowi Twoją wizytówkę, która w głównej mierze decyduje o Twoich szansach na zatrudnienie. Dowiedz się, jak przygotować go dobrze.

Jako dokument podsumowujący Twoje doświadczenie, CV stanowi dla rekrutera podstawę, która pozwala mu ocenić Twoje predyspozycje do wykonywania obowiązków związanych z daną posadą. W wielu przypadkach jest to jedyny element, jakiego wymagają pracodawcy przy rekrutacji. Zdarza się również, że do życiorysu trzeba także dołączyć list motywacyjny czy portfolio bądź próbki prac. W takich sytuacjach CV to dodatek – Twoje szanse w większym stopniu determinują pozostałe wymagane dokumenty. Jeśli jednak rekruter wymaga jedynie Curriculum, to w nim spoczywają wszystkie Twoje szanse.

Niezależnie od tego, która z tych sytuacji Cię dotyczy, warto zadbać o to, aby Twój życiorys nie tylko uwzględniał wszystkie niezbędne informacje, ale również prezentował się nieskazitelnie i przykuwał oko. Standardowo przyjęło się, że na zainteresowanie rekrutera swoim CV masz zaledwie… 2 sekundy! To naprawdę niewielka ilość czasu, dlatego też zadbanie o jego atrakcyjny charakter wizualny i przejrzystość to podstawa. Zapomnij o wykonanych w edytorze tekstu dokumentach pełnych tekstu. Skracaj informacje, pozostawiając jedynie te najbardziej istotne. Zasad tworzenia życiorysu atrakcyjnego dla potencjalnego pracodawcy jest kilka – przedstawimy je poniżej.

Krok pierwszy – wykorzystaj szablon

Nie mówimy tu oczywiście o szablonie treści, ale oprawie wizualnej dokumentu. Możesz oczywiście zlecić wykonanie unikalnej szaty graficznej lub samemu pokusić się o jej zaprojektowanie. Nie każdy jednak posiada takie kompetencje. W internecie można znaleźć niezliczone szablony CV, które prezentują się niezwykle estetycznie i przyciągają wzrok. Wystarczy zmienić dane i zdjęcie, aby uzyskać spektakularny efekt. Zazwyczaj są darmowe i można pobrać je w kilku formatach, od tych przeznaczonych do użytku w programach pakietu Adobe, głównie w Photoshopie i Illustratorze, po szablony stworzone pod program Word. Nie musisz mieć więc wcale kompetencji graficznych i obsługiwać skomplikowanych programów, aby stworzyć atrakcyjny życiorys.

Krok drugi – ograniczaj informacje

Tak naprawdę, warto tworzyć zmodyfikowaną delikatnie wersję życiorysu przy każdej rekrutacji, zwłaszcza jeśli jesteś osobą doświadczoną, o zróżnicowanej ścieżce zawodowej. W takim przypadku selekcja informacji jest kluczowa. Pracodawcę interesują przecież Twoje kompetencje w danej dziedzinie – dlatego odtwarzanie całej kariery na papierze przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. A przy tym, prawdopodobnie nie zdołasz zmieścić wszystkich podpunktów życiorysu na jednej stronie. Z kolei wysyłanie wielostronicowego dokumentu nie jest dobrym pomysłem.

Krok trzeci – uważaj na błędy

Uważnie sprawdź swój życiorys pod kątem poprawności ortograficznej i stylistycznej. Błędy w CV to przecież oznaka braku profesjonalizmu i niedbałości. Warto zlecić sprawdzenie profesjonalnemu korektorowi, którego wyćwiczone oko wyłapie błędu.