Kogo będzie potrzeba na rynku pracy za kilka lat? Poznaj zawody przyszłości

Zastanawiasz się jaki zawód wybrać dla siebie? A może masz już dość obecnej pracy i marzy Ci się inna? Z tego artykułu dowiesz się, w których zawodach w niedalekiej przyszłości będzie można dobrze zarobić i łatwo znaleźć zatrudnienie, a w które są zagrożone i mogą zostać zastąpione przez roboty.

Świat napędzany technologią

Nowe technologie i branża IT to najmniej zaskakujący kierunek, wskazywany jako ten, w którym specjaliści znajdą pracę w przyszłości. Według Komisji Europejskiej problem ze znalezieniem pracowników IT ma obecnie jedna trzecia firm w Polsce. Eksperci alarmują, że nasz kraj potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów w tej dziedzinie. Pomimo, że średnia wynagrodzeń w IT kształtuje się na poziomie 8 tysięcy złotych brutto, to cały czas odnotowywany jest brak rąk do pracy w tej branży. Z drugiej strony zawód ten jest obarczony ryzykiem, że w przyszłości kodowaniem zajmą się maszyny. Sprawdziliśmy to kalkulatorze WillRobotsTakeMyJob, opracowanym na bazie danych raportu o o przyszłości zatrudnienia naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, estymującym, które zawody podlegać będą automatyzacji. Prawdopodobieństwo zastąpienia zawodu programisty przez roboty wynosi aż 48%. Dlatego też w niedalekiej przyszłości zmniejszy się zapotrzebowanie na typowych programistów, a wzrośnie zapotrzebowanie na koordynatorów projektów, analityków systemowych i projektantów rozwiązań. Poszukiwani będą także programiści aplikacji, graficy 3D, konsultanci SAP, architekci systemowi, specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa i baz danych, traffic managerowie. W nowych technologiach pracę znajda specjaliści w takich dziedzinach jak projektowanie i budowa robotów, sztuczna inteligencja, samo uczenie się maszyn.

Maszyny wyprą profesje, które łatwo mogą zostać zautomatyzowane. Według typów firmy doradczej zawody, które najprawdopodobniej i najszybciej zostaną zautomatyzowane w przyszłości. Są to telemarketer, kasjer, kierowca taksówki i pracownik produkcji. Również zawody oparte na schematycznej analizie danych i trendów, takie jak analityk giełdowy, makler, mają łatwo zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję. Już dziś niektóre instytucje finansowe zatrudniają tzw. quant developerów, których zadaniem jest budowa samo-uczących się skryptów mających służyć do proponowania (a w przyszłości do automatycznego podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Informacji przybywa z dnia na dzień, jest ich coraz więcej i osoby, które potrafią uporządkować je, odnaleźć i ocenić przydatność, stają się niezastąpione. Niewątpliwie zawodem przyszłości będzie więc Analityk Big Data / Data Scientist, który zdobywa dane z wielu źródeł, porównuje, sprawdza i opracowuje. Tu potrzebna jest uważność intuicja i zdolność kojarzenia. Taka funkcja potrzebna jest coraz większej liczbie firm.

Tradycyjne zawody, przed którymi nadal świetlana przyszłość

Prywatna opieka medyczna, zwłaszcza dla osób starszych, to kolejna dziedzin, w której będzie przybywało ofert pracy. Żyjemy coraz dłużej i coraz starsi ludzie będą potrzebowali opieki medycznej. Szacuje się, ze pomiędzy 2026 a 2040 liczba osób w wieku 80 lat i więcej wzrośnie z 1,7 mln do 3,7 mln, a więc podwoi się. Dlatego poszukiwane będą pielęgniarki, opiekunki dla osób starszych, rehabilitanci, a także dietetycy i trenerzy zdrowia oraz dentyści W związku ze starzeniem się społeczeństw na pierwszy plan wysuwać się będzie dbałość o własne zdrowie czego ludzie są coraz bardziej świadomi i gotowi są przeznaczyć na to coraz więcej środków finansowych.

W przyszłości nie zabraknie także pracy dla psychologów, terapeutów i mediatorów. Żyjemy coraz szybciej, pracujemy więcej, jesteśmy chronicznie zmęczeni i zestresowani. Przeciążenie tempem życia oraz uczucie niedopasowania do zmieniającej się rzeczywistości sprawi, że do tych specjalistów będą ustawiały się kolejki.

W przyszłości o prace nie muszą się martwić biotechnolodzy i weterynarze. Bezpieczni mogą czuć się także architekci oraz osobiści doradcy finansowi. O pracę nie muszą martwić się także nauczyciele kształcenia zawodowego, trenerzy i szkoleniowcy, o ile będą nadążali z ewoluującymi potrzebami pracodawców i śledzili przyszłe trendy na rynku pracy.

Co z humanistami i zawodami kreatywnymi? Chociaż nie są zbyt często wymieniani, jako zawody przyszłości, to robotom będzie wyjątkowo trudno zastąpić ich w pracy. Według wspomnianego już kalkulatora WillRobotsTakeMyJob, prawdopodobieństwo zatępienia specjalisty ds. PR przez roboty to tylko 18%, dziennikarza 11%, grafika 8%, a scenarzysty lub pisarza tylko 3,8%. Zapotrzebowanie na pracowników humanistycznych według prognoz ma z przeciągu najbliższych 10 lat rosnąć. Kiedy już komputery przetworzą wszystkie dane, przedstawią wyliczenia i warianty, to jednak człowiek będzie musiał z tych danych zrobić użytek, a do tego wymagane jest spojrzenie z wielu perspektyw, odpowiednia interpretacja i akt kreacji, do którego jeszcze przez wiele lat maszyny nie będą zdolne.

Science fiction zaczyna się dziś

Według przewidywań futurologów, aż 65% ówczesnych uczniów szkół podstawowych będzie realizowało się w zawodach, które dopiero powstaną na potrzeby dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Będą więc pracować w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją. Powstaną takie zawody jak np. analityk miasta. Będzie on zajmować się jakością życia w miastach, obsługiwać i monitorować systemy zapewniające dostateczne zaopatrzenia mieszkańców w energie elektryczną czy też gospodarowanie odpadami. Ich zadaniem będzie dbanie o wydajność systemu, jakim będzie miasto przyszłości. Inny zawód, który okaże się potrzebny, to twórca podróży w rozszerzonej rzeczywistości. To osoba, która odpowiedzialna będzie za projektowanie i budowanie chwilowych przeżyć w ramach technologi VR. Dzięki niemu zwiedzisz Wielki Mur Chiński a nawet Księżyc, weźmiesz udział w wirtualnym szkoleniu w czasie rzeczywistym z osobami znajdującymi się na innych kontynentach, a to wszystko bez wychodzenia z domu. Menadżer zespołu ludzko-mazynowego będzie odpowiedzialny za ustalenie, jak najefektywniej można dobrać do wykonania danego zadania konkretną maszynę (uwzględniając tu rozwój sztucznej inteligencji) i pracownika, znając ich indywidualne cechy i kompetencje. Kontroler dróg i powietrza – na tym stanowisku pracownicy będą zarządzać drogami i przestrzeniami powietrznymi, w których będzie odbywał się ruch pojazdów, w tym także pojazdów autonomicznych np. dronów-taksówek. 

Stwórz odpowiednie CV w oparciu o kompetencje przyszłości

Wybierając zawód i przyszłą pracę, ważne jest by przynosiła nam ona satysfakcję i była interesująca. Dlatego warto wybierać profesje, przed którymi jest przyszłość i możliwy jest w nich rozwój, a nie takie, w których nasze przez lata budowane doświadczenie pewnego dnia będzie nadawało się do kosza, co w niedługim czasie może stać się powodem frustracji. Jak powiedział Peter Diamandis, przeszłość jest szybsza niż myślisz. Nawet, jeśli Twój przyszły zawód jeszcze nie istnieje, już dziś warto zadbać o rozwój kompetencji, na których bazować będą zawody przyszłości. 

Zanim stworzysz swoje CV za darmo w naszym kreatorze, zastanów się, czy taki kompetencje posiadasz, bo warto je uwypuklić w Twoim CV. Zastanów się także, jaki pracodawca będzie odpowiedni, by dać Ci możliwość rozwoju w pożądanym kierunku i tam aplikuj o swoją pracę przyszłości.