CV ucznia jest pierwszym z tego typu dokumentów, które przyjdzie mu napisać. Niestety w szkole nikt tak naprawdę nie poświęca uwagi, by nauczyć uczniów pisania własnego życiorysu. Jest to ogromnym błędem, bowiem to jak napisać pierwsze CV powinno być jednym, z najważniejszych etapów edukacji. W końcu to nasz życiorys obecnie zastępuje pierwszy kontakt z rekruterem, a co więcej stanowi naszą swoistą wizytówkę. To właśnie od tego niepozornego dokumentu zależy, czy dana firma otworzy nam drzwi do kariery, czy wręcz przeciwnie je zamknie. CV ucznia powinno być jak możliwie najbardziej profesjonalne. Tak więc jak napisać CV do szkoły?

Jak się pisze CV do szkoły?

Wiele nastolatków zastanawia się jak napisać CV w szkole ponadgimnazjalnej czy po prostu CV w liceum. Otóż okazuje się, że uczeń również powinien posiadać profesjonalne CV. Można więc jasno stwierdzić, że taki dokument trzeba będzie skomponować wedle ściśle utartego schematu, w jakim tworzą swoje życiorysy o wiele starsi pracownicy. Jak się więc pisze CV do szkoły? Otóż większość nastolatków może w pierwszej chwili mieć ogromny problem z wypełnieniem wszystkich, poszczególnych rubryk, z racji tego, że najprościej rzecz ujmując brakuje im doświadczenia. Z tego też względu właśnie ta sekcja przysparza najwięcej kłopotów podczas pisania pierwszego CV w życiu. Jednak najgorszym błędem popełnianym podczas pisania CV do szkoły jest fakt, że większość osób pozostawia tą sekcję całkowicie bez żadnego uzupełnienia. Niemniej jednak, zamiast tak postępować o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skupienie się i poświęcenie uwagi atutom, a także podkreślenie ich we właściwy sposób. Pierwsze CV ucznia często jest próbną wersją dokumentu, który pozwala mu się zapoznać ze specyfiką pisania życiorysu. Niemniej jednak wymaga ono dużej ilości pracy, by prezentowało się możliwie jak najbardziej profesjonalnie i zachwyciło przyszłego pracodawcę. Warto uwzględnić fakt, że na osobach piszących pierwsze CV do szkoły nie ciąży absolutnie żadna presja. Sami rekruterzy nie będą oczekiwać bogatego życiorysu wypełnionego doświadczeniem, specjalistycznymi umiejętnościami czy chociażby docenianymi szkoleniami i certyfikatami. Jak więc napisać CV do szkoły? Otóż najważniejsze jest to, by pamiętać, że uczniowie to osoby, które dopiero co próbują wejść na rynek pracy, więc brak doświadczenia nie jest powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie, jest czymś oczywistym. Z drugiej zaś strony, wcale nie oznacza to, że przykładowe CV do szkoły musi być nudne i bezbarwne. Trzeba z pewnością uwzględnić to, by nawet pierwsze CV odpowiadało standardowi tego typu dokumentów. Musi być więc ono podzielone na odpowiednie sekcje, które zostaną uzupełnione odpowiednimi, wymaganymi informacjami. Jak napisać CV do szkoły średniej? Otóż o wiele łatwiej będzie, jeśli uczeń posiada już nawet minimalne doświadczenie, jednak osoby bez niego również mogą stworzyć niezwykle atrakcyjny życiorys.

Przykładowe CV do szkoły

Przykładowe CV do szkoły musi spełniać wszystkie wymogi i kryteria, którymi i tak charakteryzują się życiorysy. Okazuje się, że odpowiednie wyeksponowanie niektórych faktów i umiejętności, nawet w CV bez żadnego doświadczenia, znacznie podnosi szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Co więcej idealnie dobrana szata graficzna, również skutecznie przyciągnie wzrok rekrutera. Tak więc jak powinno wyglądać przykładowe CV do szkoły? Otóż musi ono zawierać następujące sekcje, z odpowiednio wyeksponowanymi elementami:


  • dane osobowe- to najważniejsze sekcja w CV, musi znaleźć się tam imię i nazwisko, a także data urodzenia, adres e-mailowy oraz numer telefonu
  • cele zawodowe- ta część przykładowego CV do szkoły dotyczy głównie krótkiego opisu doświadczenia, a w razie kiedy osoba go nie posiada, warto wspomnieć o najważniejszych umiejętnościach i planach na przyszłość. Nie można zapomnieć o podkreśleniu chęci dalszego rozwoju i doskonalenia się.
  • wykształcenie- czyli podanie dotychczasowej ścieżki edukacji, wraz z profilem klasy. Warto również tu wspomnieć o osiągnięciach związanych z edukacją, jeśli dana osoba je posiada.
  • doświadczenie- to sekcja, która bardzo często jest pomijana. Niemniej jednak jeśli dana osoba nie posiada doświadczenia, warto odwołać się do różnorodnych wolontariatów, czy praktyk, a nawet działalności w organizacji non profit. Liczy się każdy detal, który może wypełnić tą sekcję. Jeśli w szkole dana osoba brała udział w przygotowaniu gazetek, organizowaniu różnorodnych wydarzeń, czy aktywnie działała w samorządzie szkolnym, warto również wpisać to w pierwsze CV. Istotne jest, by pod żadnym pozorem nie pozostawiać tej sekcji kompletnie pustej.
  • umiejętności- tu warto wspomnieć zarówno o umiejętnościach twardych jak i miękkich. Warto wyróżnić najlepsze cechy jak np. samodzielność, czy kreatywność, a także chęć rozwoju.
  • zainteresowania- najlepiej, by miały one związek z pracą, o którą się dana osoba ubiega. W tej sekcji warto precyzyjnie i umiejętnie podkreślać swoje zalety. Ogólniki raczej nie przyciągają uwagi rekruterów.