Co napisać o sobie w cv? Praktyczne wskazówki.

Estetycznie wyglądające i profesjonalne CV to podstawa w przypadku starań o nową, lepszą pracę. Rekruterzy zwracają uwagę na przejrzystość, selekcję informacji i krótki opis siebie w cv. Powinniśmy więc poświęcić czas na rzetelne przygotowanie dokumentu, który może zapewnić zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a w konsekwencji ciekawą pracę. Oprócz podstawowych informacji jak dane kontaktowe, wykształcenie i dotychczasowe posady warto w swoim dokumencie zawrzeć również inny element, który zaciekawi przyszłego pracodawcę i da mu wyobrażenie, jakimi osobami jesteśmy - sekcję "O mnie". Wiele osób szczególnie zastanawia się więc jak powinno wyglądać kilka słów o sobie do cv, które umieszcza się na dokumencie, przedstawiając również krótko swoje zalety, umiejętności, plany, zainteresowania i pasje. Na co zwracają uwagę pracodawcy? Jak zaciekawić i przyciągnąć wzrok do swojej kandydatury w tak krótkim tekście? Podpowiadamy.


Jak opisać siebie w CV?

Kilka słów o sobie w cv to szansa na oryginalne zaprezentowanie samego siebie. Powinniśmy w zwartą formę ująć to, co najciekawsze. Przede wszystkim tekst powinien być napisany poprawnie pod względem językowym, stylistycznym i gramatycznym. Błąd ortograficzny czy interpunkcyjny skreśla kandydaturę na starcie, a dodatkowo zdradza brak profesjonalizmu i przygotowania. Jeżeli nie jesteśmy pewni sporządzonego opisu zawsze możemy oddać go pod oko specjalisty, zajmującego się pisaniem CV lub samodzielnie sprawdzić poprawność w wielu internetowych aplikacjach. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, co napisać w cv o sobie. To zależy od indywidualnej osoby i stanowiska - istnieje jednak kilka podstawowych wskazówek. Przede wszystkim nie kłam - drobne oszustwo, tylko by zainteresować sobą rekrutera prędzej czy później wyjdzie na jaw, pozostawiając niemiłe wrażenie. Zamiast tego skup się na realnych umiejętnościach, zdolnościach i talentach, które będą wartością, wniesioną przez ciebie do firmy. Jak napisać o sobie w cv? Przedstaw się w pozytywny i zachęcający sposób, zwracając uwagę na mocne strony twojego charakteru czy motywację i chęć do pracy i rozwoju. Czasem dobrze jest wspomnieć o swoim typie osobowości lub zwrócić uwagę na wynik testu Gallupa, czyli narzędzia do określania talentów i predyspozycji jednostki, który możesz wykonać przez internet. Zdarza się, że firmy szukają osób o konkretnym usposobieniu, np. handlowców, którzy mają doskonałe zdolności komunikacyjne i potrafią w łatwy sposób porozumieć się z klientem, a tym samym doprowadzić transakcję do pozytywnego dla firmy zakończenia. Wspomnienie o swoich cechach, wpisujących się w oczekiwania firmy będzie wtedy doskonałym pomysłem. Nie umniejszaj swoim zdolnościom, a z drugiej strony nie przeceniaj się. Krótki opis siebie w cv oczywiście nie daje ci możliwości na dokładne omówienie wszystkich zalet, zdolności czy wykonanych dotychczas projektów, dlatego dokonaj selekcji informacji ściśle pod aplikowane stanowisko i profil firmy - zmian w CV możesz dokonać w prosty sposób w wielu darmowych kreatorach internetowych. Przystosowanie dokumentu pod wymagania miejsca pracy będzie zdecydowanie lepiej oceniane niż uniwersalne CV wysyłane wszędzie. Zastanów się, co napisać w cv o sobie tak, żeby wyróżnić się i zaciekawić, a jednocześnie najbardziej odpowiedzieć na potrzeby firmy, poszukującej pracownika, do której decydujesz się aplikować.


Co napisać o sobie w CV? - przykład

 W CV opis siebie potraktuj jako formę autoreklamy. Jesteś autorem lub autorką ciekawego, oryginalnego projektu, który odniósł sukces? Pochwal się tym. Posiadasz wieloletnie doświadczenie w branży, poparte certyfikatami i zaświadczeniami ukończonych kursów? Wspomnij o tym krótko. A może specjalizujesz się w jakieś wąskiej dziedzinie i posiadasz rzadkie umiejętności w branży? To doskonały pomysł na to, co można napisać o sobie w cv. Wiedza ekspercka jest ceniona, więc z pewnością zwrócisz na siebie uwagę osoby rekrutującej. Na pytanie: co napisać w cv o mnie? Odpowiedź może być również inna. Mogą to być plany zawodowe i marzenia związane z rozwojem osobistym na danym stanowisku. Zadaj sobie pytanie, co tak naprawdę chcesz osiągnąć i nie wahaj się o tym napisać. Rozwój pracowników wpływa przecież doskonale na wydajność i funkcjonowanie firmy. Kilka słów o sobie cv może też tradycyjnie dotyczyć pasji, zainteresowań i aktywności nie związanych ściśle z aplikowanym stanowiskiem, lub jedynie nawiązującym do niego w luźny sposób. Znajdź coś ciekawego i nieszablonowego, co możesz o sobie powiedzieć. Staraj się też określić tę aktywność bardziej szczegółowo - może zamiast ogólnego stwierdzenia "sport" wpiszesz hokej lub narciarstwo zimowe? To brzmi zdecydowanie bardziej oryginalnie. Daj się poznać jako ciekawy człowiek, który interesuje się czymś poza obowiązkami w pracy. Lubisz kino z lat 80. lub muzykę jazzową? Może to być krótkie, ciekawe zakończenie opisu siebie w cv, o którym napiszesz zaraz po wymienieniu ważniejszych kwestii, związanych z aplikowanym stanowiskiem. Z pewnością znajdziesz ciekawą aktywność, o której można wspomnieć w dokumencie.


CV o mnie - co napisać, żeby zwrócić na siebie uwagę?

Czasem pisanie może wydawać się nam trudne, szczególnie cv - co napisać o sobie? Zastanów się chwilę a na pewno znajdziesz wiele interesujących zalet i zasług, które doskonale sprawdzą się w twojej prezentacji do nowej pracy. Nawet bez większego doświadczenia możesz stworzyć ciekawy i estetyczny dokument, w którym nie skłamiesz na temat kompetencji i doświadczenia, ale zdobędziesz zainteresowanie rekrutera ciekawym przedstawieniem swojej osoby, które będzie zdradzało motywację i pozytywne nastawienie do pracy. Młodzi ludzie często wspominają o aktywnościach pozaszkolnych, np. wolontariatach, działalności w fundacjach czy kołach zainteresowań. Możliwości na pozytywne pokazanie się jest wiele, a na pytanie, CV - co napisać o sobie, nagle znajdziesz wiele odpowiedzi. Przeanalizuj swoją sytuację i wyciągnij wnioski. Jeżeli wysyłasz codziennie kilkanaście dokumentów, aplikując na stanowiska, na które posiadasz wymaganą wiedzę i doświadczenie problem może dotyczyć źle skonstruowanego CV. Postaraj się, by było uporządkowane pod względem dat, przejrzyste i schludne - nie zapomnij również o zamieszczeniu aktualnych danych, adres e-mail, którego dawno nie używasz od lat zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Sprawdź też kilka razy poprawność pod względem literówek i przejęzyczeń. Obecnie mamy możliwość skorzystania z wielu generatorów CV, dzięki którym możemy stworzyć estetyczne cv - np. z delikatnymi motywami kolorystycznymi czy ciekawą czcionką. Jeżeli w dokumencie zamieszczasz zdjęcie również postaraj się, by było profesjonalne, wyraźne, dobrze doświetlone i po prostu sympatyczne. Dzięki temu pierwsze, dobre wrażenie masz już za sobą. Najważniejsza w cv jest jednak oczywiście treść. Opis siebie cv może dać ci szansę na interesującą przygodę w postaci zmiany pracy i środowiska.