CV studenta, czyli życiorys bez doświadczenia zawodowego

Mało jest na świecie osób, które kiepsko wspominają okres studiów – dla wielu jest to powiew wolności i możliwość „poznania siebie”, dla innych studia są możliwością na nawiązanie przyjaźni i kontaktów na przyszłość, a wszystko to połączone jest oczywiście ze zdobywaną wiedzą i nabywaniem umiejętności, które mają w niedalekiej przyszłości pomóc odnaleźć się absolwentom na rynku pracy. Studia kończą się, dyplom ląduje w dłoni i…co teraz? Czas przecież podjąć jakąś pracę, ale jak ją znaleźć bez doświadczenia zawodowego? Bez obaw – mamy dla Ciebie parę wskazówek, jak napisać pierwsze CV, kiedy jesteś studentem. Z naszymi poradami z pewnością przygotujesz skuteczne CV studenta, na które pracodawca zwróci uwagę.

Jak napisać CV studenta bez doświadczenia zawodowego – osiem porad

Po pierwsze: wykorzystaj kreator CV i wybierz sprawdzone wzory

Jeżeli nie masz pewności, jak poprawnie napisać pierwsze CV dla studenta, to wybierz kreator CV. Twój życiorys musi przykuć uwagę pracodawcy, dlatego nie możesz zdać się na przypadek i młodzieńczą fantazję. Wybierz odpowiedni wzór CV, wpisz swoje doświadczenie oraz umiejętności i zawalcz o pierwsze stanowisko! Możesz sprawdzić też w internecie przykładowe CV, aby nie powielać błędów. Jeśli chcesz napisać dobre CV studenta skorzystaj z naszego kreatora – znajdziesz tu wzory CV idealne dla studenta, który chce stać się atrakcyjną opcją na rynku pracy bez doświadczenia zawodowego. Tworząc CV dla studenta w kreatorze Banana CV możesz pobrać je do pliku PDF, który idealnie nadaje się, aby wysłać go do pracodawcy.

Po drugie: zachowaj powagę i oddaj szacunek pracodawcy

Teoretycznie błaha, ale bardzo ważna sprawa, o której student często zapomina, kiedy próbuje napisać pierwsze CV. Zapamiętaj: nie wrzucaj selfie z imprezy, zajęć na uczelni czy wypadu ze znajomymi jako zdjęcia do życiorysu – może wydawać się to zabawne i może nie wierzysz, że ktoś tak robi, ale serio, sporo osób tak robi. Nikt nie każe Ci ubierać się w garnitur, ale okaż potencjalnemu pracodawcy szacunek i postaw na proste, schludne zdjęcie w swoim CV studenta. Wystrzegaj się tego, aby spoglądając do Twoich dokumentów ktoś parsknął śmiechem zamiast dodać Cię do odpowiednich kandydatów na to miejsce pracy.

Po trzecie: w swoim CV wspomnij o osiągnięciach

Pisząc pierwsze CV koniecznie uwzględnij swoje osiągnięcia i doświadczenia w życiu studenckim. Działalność w samorządzie? Przynależność do koła naukowego? Udział w wymianie studenckiej, która pomogła Ci w jeszcze lepszej znajomości języków obcych? A może posiadasz referencje od profesora, który prowadził zajęcia? Nie bój się o tym wspomnieć w swoim CV studenta! Włączając kreator CV masz opcję, aby dodać swoje najważniejsze doświadczenia, które mogą spodobać się pracodawcy. Zawodowe kwalifikacje możesz ująć także, kiedy chcesz napisać list motywacyjny – dołączenie go na pewno podniesie Twoje szanse, gdy aplikujesz na wymarzone stanowisko.

Po czwarte: przedstaw doświadczenie zawodowe na praktykach

Nie rób z siebie totalnie studenta bez doświadczenia - praktyki studenckie, staż czy wolontariat to przecież bardzo ważna sprawa. Tworząc skuteczne CV koniecznie opisz, gdzie i jakie praktyki masz na koncie, jakie były Twoje obowiązki, czego się udało Ci się nauczyć, dodaj też opinię od opiekuna praktyk. To na pewno podniesie profesjonalizm Twojego CV studenta i wyróżni Cię wśród kandydatów na to stanowisko. Ciekawe praktyki sprawiają, że student szukający pracy staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla osób rekrutujących.

Po piąte: CV studenta musi trafić do konkretnego pracodawcy

Decydując się pisać pierwsze CV skup się na tym, czego oczekuje dany pracodawca i jakiego doświadczenia oraz umiejętności wymaga. Lepiej nie pisz czegoś, co go nie zainteresuje – dostosuj swój życiorys do konkretnej oferty pracy i wybierz szablon CV, który najlepiej go przedstawi. Dowiedz się jak najwięcej o firmie i dołącz do tego swoje cechy i umiejętności, doświadczenie i cel zawodowy, aby jawić się jako najlepszy kandydat na to konkretne stanowisko. Pamiętaj – musisz napisać pracodawcy wszystko, co zwiększy Twoje zawodowe szanse przy poszukiwaniu pracy.

Po szóste: skuteczne CV lubi konkrety

Jeśli chcesz mieć dobre CV studenta, to lepiej pomiń umiejętności, które nie wyróżniają Cię na tle innych, bo są wskazywane przez większość, np. ogólna umiejętność obsługi komputera, kreatywność, sumienność – to znajduje się w 90% CV dla studenta. Masz konkretne doświadczenia, zdolności lub zainteresowania? Opisz je i wrzuć do rekrutacyjnego dokumentu dla przyszłego pracodawcy. Chcesz ubiegać się o pierwszą pracę w marketingu i potrafisz montować filmy, obsługiwać photoshopa lub może prowadzisz bloga albo fanpage? Napisz o tym, bo nadajesz się do tego stanowiska! Chcesz pracować w sprzedaży jako przedstawiciel handlowy i potrafisz wpływać na decyzję osób lub znasz skuteczne techniki sprzedaży? Koniecznie wspomnij, że masz doświadczenia w tej dziedzinie i spróbuj pójść w kierunku tej oferty pracy! Nazwy programów (np. Word czy Excel i znajomość konkretnych funkcji), dane liczbowe czy określenie poziomu zaawansowania to bardzo dobra metoda, aby się wyróżnić na danym stanowisku pracy. Dobrym połączeniem jest zestaw cv i list motywacyjny – to zawsze dobrze wpływa na to, jak pracodawca spojrzy na studenta bez doświadczenia.

Po siódme: nie lej wody opisując swoje zawodowe doświadczenia

Nie przesadź i nie wydłużaj sztucznie swojego CV dla studenta – rekruter wyczuje, kiedy chcesz na siłę ubarwić swoje doświadczenie starając się o pierwszą pracę. Zrób na nim wrażenie jako osoba konkretna, szczera i godna zaufania do przyjęcia na to stanowisko. Profesjonalne CV z odpowiednim wyważeniem to pierwszy krok, aby zabłysnąć na rynku pracy.

Po ósme: doświadczenie samo nie przyjdzie

Jeżeli jesteś studentem, to zacznij szukać zatrudnienia jak najszybciej – im więcej czasu bez pracy minie od końca studiów, tym gorzej dla Ciebie. Doświadczenie na uczelni jest ważne, ale nie zastąpią doświadczenia zawodowego. Praktyki, staż, szkolenia także poza tokiem studiów – nie tylko wzbogacisz nimi swoje CV studenta, ale także zdobędziesz cenną wiedzę. Zdobycia nawet najmniejszego doświadczenia zawodowego doskonale uzupełnia pierwsze CV i list motywacyjny, które mają pomóc jak najlepiej oddać zdolności i umiejętności studenta szukającego pracy.