Jak wyróżnić CV i dopasować je do oferty pracy

Wyróżnienie swojego CV i dopasowanie go do oferty pracy, stanowi doskonały początek rekrutacji. Curriculum Vitae jest dokumentem, który służy oraz będzie służył nam przez całe nasze życie. Dzięki niemu zyskujemy opcję zdobycia wymarzonej pracy, praktyk czy też stażu. Warto, zatem wykonać je w taki sposób, żeby było możliwie najbardziej dopasowane do oferty zatrudnienia, jak i wyróżniało się spośród CV innych kandydatów. Jak możemy tego dokonać? 


Ważna jest przejrzystość

To najistotniejsza kwestia. Zapoznający się z naszym CV rekruter, nie może się zastanawiać nad tym, z jakiego powodu coś napisaliśmy tak, nie zaś inaczej, dlaczego zrobiliśmy nierówne kolumny, zaś każdy z wyrazów jest z innej bajki. Wszystko musi być widoczne oraz czytelne od razu - to są ukończone szkoły oraz doświadczenie, zaś w innym miejscu nasze doświadczenie. Istotne będzie to, żeby stosować jednolitą czcionkę, a także, żeby nie była ona nazbyt skomplikowana i miała znaki polskie. Mylne będzie również myślenie, iż CV nie powinno być dłuższe, aniżeli jedna strona. To duży błąd, bowiem może mieć dwie, a nawet i trzy strony, ale większa ilość może osobę czytającą odrzucić. Najistotniejsze będzie to, aby zawarto w nim wszelkie ważne informacje potrzebne podczas rekrutacji. 


Kwestie merytoryczne

Jeśli piszemy o tym, czym wcześniej się zajmowaliśmy i na jakim stanowisku pracowaliśmy, nie możemy zapominać o zakresie pełnionych obowiązków. Sama nazwa danego stanowiska, może niewiele powiedzieć, zatem opis jest niezwykle istotny. Może to być jeden albo parę krótszych podpunktów. Należy także pamiętać, aby każde CV dostosować do przedsiębiorstwa, w którym staramy się o zatrudnienie. Kiedy zatem kandydujemy na stanowisko mające związek z branżą IT, pracodawcy nie przyda się informacja na temat naszej pracy na magazynie przy pakowaniu towarów. Musimy wystrzegać się przesyłania CV o takiej samej treści na różnorodne stanowiska. Niemniej istotną kwestię, stanowią nasze zainteresowania, gdzie zwykle wpisywane są dosyć proste treści, które potrafią się często powtarzać. 


Kwestie graficzne

Na temat przejrzystości mówiliśmy już wyżej, tekst musi pozostać czytelny. Najlepiej, jeśli CV podzielimy wyraźnie na kilka bloków, gdzie każdy spośród nich, odpowiadać będzie za wybrane informacje, jak chociażby zainteresowania, szkolenia i kursy, umiejętności, doświadczenie zawodowe, czy też ukończone szkoły. Warto także skorzystać z podkreśleń oraz pogrubień w tekście. Ma to niewątpliwie zwracać uwagę na wybrany fragment w CV. Przede wszystkim, powinniśmy podkreślić kluczowe frazy, takie jak chociażby te, które naszym zdaniem są najistotniejsze. Tego typu wyróżnienia, od razu przykują uwagę. Fotografia, stanowi tak samo istotną część aplikacyjnych dokumentów. Warto ją umieścić i pamiętać przy tym, aby prezentować się na niej właściwie. Nie musi to być zdjęcie z dowodu czy też legitymacji, możemy zrobić je samodzielnie, np. na tle ściany w białym kolorze. 


Kreatywnie przygotowane CV

Najzwyklejsza biała kartka zawierająca tekst, jest już przeżytkiem. Obecnie, celem zwrócenia na siebie uwagi, trzeba także postarać się o to, żeby wykonany przez nas dokument, czymś się wyróżniał. Edytory do tekstu oferują nam sporo opcji, możemy zatem przykładowo zmienić barwę tekstu, nie całego, niemniej pewnych fragmentów, gdyż zdecydowanie bardziej czytelny będzie tekst napisany czcionką w czarnym kolorze. Wyróżnić możemy wybrane sekcje, nadając im tym samym odpowiednią formę. W przypadku większych wymagań, możemy się nieco bardziej postarać. Za pomocą edytora tekstu, możemy sporo zdziałać, tworząc różnorodne wzory, zaburzając ich szyk, przekształcając je - wszystko niewątpliwie musi być robione z umiarem i nie może spowodować, iż CV będzie nieczytelne. 


CV dobrane do konkretnej oferty pracy

W każdym dokumencie, panują pewne zasady, według których powinien on powstać. Tak samo będzie z CV, które odznacza się czymś więcej, aniżeli wyłącznie odpowiednio uporządkowaną treścią. Po wcześniejszym sprawdzeniu informacji odnośnie tematu wybranej firmy, dowiemy się jakimi cechami się ona wyróżnia i czym dokładnie kieruje się w dążeniu do realizacji założonych celów. Poznamy misję konkretnej firmy i to jakimi metodami jest ona w niej realizowana. Dzięki temu, nasze CV możemy wzbogacać o cechy, które posiadamy i które są wymogiem pracodawcy, do którego zakładu pracy aplikujemy. 

W praktycznie każdym ogłoszeniu o pracę, znaleźć możemy parę najważniejszych informacji odnośnie naszego przyszłego stanowiska. Będą tam wymogi, oferty od przedsiębiorstwa, oraz widełki wynagrodzenia, które będziemy mogli w każdym miesiącu otrzymywać. Zanim wyślemy swój szablon CV, powinniśmy się zastanowić czy spełniamy wszelkie wymienione przez danego pracodawcę wymogi. Jeśli w wymaganiach znalazła się znajomość obcego języka, bez określenia jego rodzaju oraz stopnia, a my jesteśmy w stanie rozmawiać w innym języku, aniżeli nasz ojczysty, śmiało możemy składać swoje CV.