co to jest praca tymczasowa

Poruszając tematy zatrudnienia bardzo często pada zdziwienie "praca tymczasowa co to jest?". Taka forma zatrudnienia jest niejednokrotnie zaskakująca także dla osób, które są aktywne zawodowo. Jednocześnie dociekają na czym polega praca tymczasowa. W praktyce, praca tymczasowa może być podejmowana przez każdego, choć najczęściej skierowana jest dla młodych ludzi, które pilnie potrzebują zatrudnienia. Praca tymczasowa może być świadczona zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Przedstawiamy, co jest umowa o pracę tymczasową i z czym się wiąże taka forma zatrudnienia. 

Co to jest praca tymczasowa?

Bardzo wiele osób zastanawia się co to jest praca tymczasowa. Niejednokrotnie jest błędnie przedstawiana jako umowa o pracę na czas określony. Z zasady definicja umożliwiająca określenie pracy tymczasowej jest dość prosta. Za pracę tymczasową uznaje się zajęcie zarobkowe, które pracownik podejmuje na wskazany okres czasu. Przepisy wynikające ze specjalnej ustawy z 2003 roku wskazują, że może ona być podejmowana na maksymalnie wskazany czas. Cechą charakterystyczną dla pracy tymczasowej jest zatrudnienie o charakterze sezonowym lub okresowym. Jako praca tymczasowa zaliczana jest także praca doraźna. Kluczowe jest, że pracy tymczasowej nie mogą realizować stali pracownicy w danym przedsiębiorstwie, a także te obowiązki nie były ujęte w ich obowiązkach. 

W definicji pracy tymczasowej nie występują cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Pracownik jest zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej. Zawierana pomiędzy tymi stronami jest umowa o pracę na czas określony lub umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy. Bardzo rzadko jest to umowa zlecenie. W ramach pracy tymczasowej nie może zostać zaproponowana umowa B2B

W katalogu form zatrudnienia nie występuje praca tymczasowa, dlatego agencje muszą posiłkować się typami umowy wprowadzonymi przez ustawodawcę. W treści zawartego kontraktu powinno być wskazane jaki rodzaj pracy może zostać powierzony pracownikowi, a także jakie są konieczne do niej kwalifikacji. Ponadto określany jest okres i wymiar pracy oraz miejsce świadczenia pracy. Umowa musi mieć formę pisemną.

Na czym polega praca tymczasowa?

W pracy tymczasowej wyróżnia się trójstronny charakter, czyli umowa jest zawierana przez trzy strony: agencja pracy tymczasowej, pracodawca użytkownik, pracownik. W rzeczywistości pracownik jest zatrudniony przez agencję. Na agencji spoczywa obowiązek dopełnia wszystkich kwestii formalnych, tj. umowa, obsługa o charakterze kadrowo-płacowym. Agencja przekierowuje pracownika do jednostki określonej jako pracodawca użytkownik. Wówczas jest zobowiązany do świadczenia pracy w tym miejscu.  

W praktycznym ujęciu kwestia tego jak wygląda praca tymczasowa uzależnione jest od obejmowanego stanowiska. Zdecydowanie najczęściej poszukiwani są pracownicy tymczasowi do pracy na produkcji, magazynie. Choć nierzadko można znaleźć także pracę przy zbieraniu owoców, warzyw lub kwiatów. Praca tymczasowa jest także oferowana w innych branżach, np. w handlu, logistyce, transporcie, administracji, a nawet e-commerce. Coraz częściej pojawiają się ogłoszenia, które w ramach pracy tymczasowej umożliwiają podjęcie zdalnej pracy biurowej. 

Umowa o pracę tymczasową ile może trwać?

W związku z zatrudnianiem pracowników w ramach pracy tymczasowej występują liczne ograniczenia. Bez znaczenia nie pozostaje kwestia - umowa o pracę tymczasową ile może trwać? To właśnie czas pracy u pracodawcy użytkownika jest ściśle regulowany przez obowiązujące przepisy. Przepisy jednoznacznie wskazują, że jeden pracownik może świadczyć pracę dla pracodawcy użytkownika przez maksymalnie 12 miesięcy. Dłuższe zatrudnianie pracowników w jednej firmie jest niezgodne z przepisami. Równolegle przepisy przedstawiają, że okres tych 18 miesięcy może przypadać na czas obejmujący 36 miesięcy występujących z ciągu. 

Od tej reguły występuje wyjątek w sytuacji, gdy pracownik tymczasowy ma wykonywać obowiązki w sposób ciągły, które zostały powierzone nieobecnemu pracownikowi zatrudnianego przez pracodawcę użytkownika. Wówczas okres wykonywania pracy tymczasowej ulega wydłużeniu aż do 36 miesięcy. Po upływie tego okresu, pracownik nie może być ponownie skierowany do tego pracodawcy przez kolejnych 36 miesięcy. 

Powyższe kwestie obejmują wyłącznie zatrudnienie u danego pracodawcy użytkownika. Pracownik może być zatrudniony przez daną agencję bez jakichkolwiek limitów czasowych. 

Zarobki w pracy tymczasowej

Wysokość zarobków pracowników tymczasowych jest negocjowana pomiędzy agencją a pracodawcą użytkownikiem. Wszystkie ustalenia mają postać pisemną. Agencja posiada możliwość rezygnacji ze świadczenia usługi, jeżeli zaoferowane zarobki są zbyt niskie i nie może znaleźć osób do pracy. Podczas ustalania wynagrodzenia brane pod uwagę są następujące czynniki: wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, wysokość zarobków pracowników stałych na danym stanowisku, a także średnie zarobki na podobnym stanowisku. Zatem nie można jednoznacznie wskazać odpowiedzi na pytanie umowa o pracę tymczasową ile netto. Sposób wyliczana wartości netto wynagrodzenia jest jednakowy jak dla pracowników stałych, jednak ostateczna wartość jest wypadkową stawki wynegocjowanej przez agencję oraz zarobkami, na które przystał pracownik. Obowiązek wypłaty wynagrodzenia spoczywa na agencji, która jest formalnie pracodawcą.

Kto powinien rozważać zatrudnienie w ramach pracy tymczasowej?

Z reguły praca tymczasowa jest dedykowana głównie dla młodych osób. Zdecydowanie z tego rozwiązania korzystają zarówno uczniowie jak i studenci. Praca tymczasowa cechuje się przede wszystkim większą elastycznością, co umożliwia pogodzenie jej z nauką. Zazwyczaj umowa o pracę tymczasową jest zawierana na okres wakacji. 

Przepisy przewidują także możliwość zatrudniania nieletnich oparciu o pracę tymczasową. Młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia, dzięki tej możliwości mogą szybciej i łatwiej znaleźć dla siebie zatrudnienie i tym samym zbierać pierwsze doświadczenia zawodowe. 

W rzeczywistości praca tymczasowa jest rozwiązaniem, z którego może skorzystać każda osoba poszukująca pracy. Nierzadko podejmowana jest przez osoby, które są już na emeryturze lub są w wieku przedemerytalnym. Dzięki temu mogą szybciej znaleźć zatrudnienie i znaleźć nowe źródło dochodu. Na skorzystanie z pracy tymczasowej decydują się również osoby, które straciły pracę i szukają jakiegoś tymczasowego zatrudnienia. 

Praca tymczasowa może być również świadczona poza granicami kraju. Z tego rozwiązania korzysta bardzo dużo osób, które chcą znaleźć zatrudnienie w obcym kraju, jednak nie posiadają w sobie odwagi, aby podjąć próby samodzielnego znalezienia pracy. Pobudki przemawiające za znalezieniem pracy tymczasowej za granicą są zagranicą są naprawdę różne. Praca tymczasowa za granicą wiąże się z wyższymi zarobkami niż te możliwe do uzyskania w Polsce, a dodatkowo występuje możliwość uzyskania nowych doświadczeń i szybszego rozwoju zagranicznego. Ponadto życie zagranicą umożliwia poznawanie nowych kultur i społeczeństw "od środka".