Umowa B2B - co to jest i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem?

umowa b2b

umowa b2b

Pierwsza rozmowa o pracę i proces rekrutacyjny to dla przyszłych pracowników zawsze ogromne wyzwanie. Niestety, jest to również ogromne wyzwanie dla firm i wcale nie chodzi tu o wybór idealnego pracownika. Tak naprawdę warto sobie uświadomić, że umowa o pracę czy też zwykła umowa o dzieło to dla przedsiębiorstwa ogromny koszt. Nie da się ukryć, że dla niektórych firm, które i tak potrzebują nowych pracowników, takie koszty mogą być wręcz odstraszające. Oczywiście w tym wypadku nie można jednak rezygnować z zatrudniania pracowników, gdyż z reguły to właśnie oni stanowią o sile firmy i mają ogromny wkład w odnoszone przez nią sukcesy. Jednocześnie wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na poszukiwanie całkiem nowego sposobu na zatrudnianie. Co ciekawe, polskie regulacje prawne i udogodnienia dla firm dodatkowo im to ułatwiły. Od nie tak dawna bowiem pojawił się nowy typ kontraktu. Nie jest to umowa zlecenie czy umowa na czas określony. Jest to umowa b2b. Tak naprawdę sama nazwa wiele nie mówi i nie ma się co dziwić. Jednak warto podkreślić, że przedsiębiorcy zdecydowanie coraz chętniej oferują ten właśnie typ kontraktu z prostego powodu, nie ponoszą oni już tak ogromnych kosztów zatrudnienia. Jednocześnie kontrakt ten- choć może- to nie zawsze musi być korzystny dla pracowników. Wobec tego co to jest umowa b2b i na co warto zwrócić uwagę podczas jej podpisywania?

Co to jest umowa B2B?

Umowa b2b - co to? To pytanie pojawi się z całą pewnością w głowach większości z nas w momencie kiedy usłyszymy "b2b". Tak naprawdę jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych form kontraktów. Doskonale wiemy czym różni się umowa zlecenie , umowa o dzieło, czy nawet umowa o pracę. Doceniamy tego typu umowy głównie ze względu na ich prostotę, przejrzystość oraz ponadprzeciętną czytelność. Jednocześnie warto w tym momencie podkreślić, że taka umowa faktyczna korzystna jest dla nas- jako pracowników. W przypadku jednak, kiedy chodzi o pracodawcę, to sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Dlaczego? Przede wszystkim zatrudnienie pracownika na tradycyjną formę umowy, jest związane z ponadprzeciętnie wysokimi kosztami, które spadają na pracodawcę. Wobec tego coraz więcej z nich oferuje swoim pracownikom po prostu kontrakt b2b. W tym zakresie jednak również pojawia się cała masa wątpliwości. Zaznaczmy więc na samym wstępie, że umowa b2b jest całkowicie nowym i dość skomplikowanym typem kontraktu, jaki oferowany jest pracownikom.

Warto się także przygotować na to, że umowa b2b ma same zalety dla pracodawców, jednak dla pracowników z kolei może mieć również wady. Z wyżej wymienionych powodów, większość ludzi obeznanych z tematem kontraktów b2b podchodzi do nich w wyjątkowo specyficzny, a można nawet powiedzieć, zdystansowany sposób. Przejdźmy jednak do samego sedna sprawy i postarajmy się wyjaśnić: umowa o pracę b2b co to jest? Chcąc ująć to w możliwie jak najłatwiejszych słowach, można powiedzieć, że umowa o pracę b2b to kontrakt zawierany pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Analogicznie w tym miejscu już pojawiają się wątpliwości. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że jednym z podmiotów gospodarczych jest oczywiście ewentualny, przyszły pracodawca. Z kolei kto pełni rolę drugiego podmiotu gospodarczego? Okazuje się, że przyszły pracownik. Znów w tym momencie trzeba zagłębić się nieco bardziej w to, czym jest umowa b2b. Można bowiem się zastanawiać, w jaki sposób to pracownik ma być podmiotem gospodarczym, skoro on poszukuje zatrudnienia, a nie go daje? Wobec tego odwołajmy się nieco do definicji umowy b2b w której pojawia się następujące sformułowanie

zgodnie z założeniem umowy b2b, kontrakt zawierany jest pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, z których jeden z nich decyduje się świadczyć określone w kontrakcie usługi na rzecz drugiego podmiotu gospodarczego, oczywiście przy uwzględnieniu wynagrodzenia, które również powinno być ściśle określone w umowie podpisanej przez oba podmioty gospodarcze. Umowa b2b może być traktowana jako umowa o pracę

umowa b2b co to jest

Wobec tego umowa b2b co należy wiedzieć? Otóż to my jako pracownicy będziemy spełniać rolę podmiotu gospodarczego, który będzie zobowiązany do świadczenia usług na rzecz drugiego podmiotu gospodarczego, którym z założenia ma być nikt inny jak nasz przyszły pracodawca. Wobec tego by stać się- z punktu widzenia prawa- podmiotem gospodarczym musi prowadzić własną działalność gospodarczą. W efekcie, jeśli dany pracownik już taką prowadzi, to może on bez problemu podpisać kontrakt b2b. Z kolei co ma on zrobić jeśli takiej działalności nie prowadzi? Wówczas będzie musiał on ją założyć. Przypomnijmy- umowa b2b na czym polega? Na współpracy dwóch podmiotów gospodarczych.

Wobec tego to już od pracownika zależy, czy zdecyduje się taką działalność gospodarczą założyć, czy być może nie. Warto jednak by pamiętał on o tym, że nie jest on zmuszany w żaden sposób do podpisania kontraktu b2b jeśli nie czuje, że ma on takie możliwości. Może jasno postawić on pracodawcy swoje warunki, którymi może być chociażby podpisanie tradycyjnej formy kontraktu i rozpoczęcie pracy na konkretnych i jasno ustalonych w umowie. To od pracownika zależy co on wybierze, więc umowa b2b nie powinna być traktowana jako obowiązkowa.

Umowa b2b - na co zwrócić uwagę?

Doskonale wiemy już umowa b2b- na czym polega. Wiemy także czym jest umowa b2b. Wobec tego warto jeszcze zastanowić się co oznacza umowa b2b. Co więcej istotna jest także kwestia tego: umowa b2b na co zwrócić uwagę? Okazuje się, że to już jest kwestia skierowana tylko i wyłącznie do pracowników. Powinni oni bowiem być w pełni świadomi tego, że umowa b2b ze strony pracodawcy jest kompletnie przejrzysta i czysta. Niemniej jednak pracownik decydując się na założenie własnej działalności ponosi jednocześnie ogromną odpowiedzialność za swoje przyszłe obowiązki. Koniecznie więc podczas podpisywania umowy b2b warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą już na samym początku wzbudzać pewne wątpliwości. Przede wszystkim:

  • czas trwania kontraktu b2b - zacznijmy od tego, że umowa b2b często traktowana jest jako umowa o pracę . Niemniej jednak zwykle kontrakt b2b jest traktowany jako czasowy. Wobec tego zwróćmy uwagę na to, jaki jest czas trwania danego zobowiązania, szczególnie w momencie kiedy nie mamy założonej własnej działalności gospodarczej. W dużym przybliżeniu można powiedzieć, że jeśli umowa b2b ma trwać 6 czy 12 miesięcy, tak naprawdę warto przemyśleć, czy opłaca się nam na ten czas wypełniać formalności związane z zakładaniem działalności, szczególnie jeśli nie mamy najmniejszych aspiracji do tego, by prowadzić ją w przyszłości;
  • obliczanie składek ZUS i rozliczenia z Urzędem Skarbowym - często, przedsiębiorstwa by przekonać danego pracownika do przyjęcia oferty kontraktu b2b gwarantują mu możliwość darmowego korzystania z usług firmowego księgowego. Oczywiście jest to rozwiązanie jak najbardziej korzystne. W momencie podpisania kontraktu b2b i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, to bowiem pracownik jest odpowiedzialny za swoje osobiste rozliczenia zarówno z ZUS jak i z Urzędem Skarbowym. Skorzystanie z pomocy firmowego księgowego jednocześnie eliminuje dodatkowe koszty związane z jego wynajmem;
  • zakres zobowiązań - przed podpisaniem umowy b2b warto jeszcze raz i w sposób niezwykle dokładny przeczytać listę zobowiązań jakie wchodzą w skład kontraktu. Warto się upewnić, że w tej umowie nie ma zapisków, które nie są do końca zgodne z tym, co było ustalane w formie słownej pomiędzy podmiotami gospodarczymi.

Umowa b2b - czy warto?

Na samym końcu warto nieco pochylić się nad następującą kwestią: umowa b2b czy warto? Cóż, śmiało można powiedzieć, że ten typ kontraktu ma wiele korzyści nie tylko dla pracodawców, ale także dla niektórych pracowników. Osoby, które już prowadzą działalność gospodarczą, śmiało mogą decydować się na umowę b2b. Dlaczego? Otóż daje im ona o wiele większą swobodę i co najważniejsze, większe możliwości zarobku. Podpisując umowę b2b nie trzeba pracować jedynie dla jednego podmiotu gospodarczego. Ilość kontraktów b2b obowiązujących jednocześnie- jak na razie- nie jest ograniczona. Umowa b2b będzie miała również swoje wady, szczególnie dla tych pracowników, którzy własnej działalności nie prowadzą i nie mają w tym zakresie zbyt dużego doświadczenia. Okazuje się bowiem, że będą oni musieli samodzielnie wyliczać składki, a także dokonywać rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Dodatkowo będą oni również ponosić konsekwencje swoich ewentualnych pomyłek. Warto więc rozważyć wady i zalety przed podpisaniem umowy b2b.