Umowa zlecenie - co to jest i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem?
Poszukiwanie pracy z pewnością jest dla nas ogromnym wyzwaniem. Wiąże się to z kwestią nie tylko samych poszukiwań, aplikowania, ale także z rozmową kwalifikacyjną, która wzbudza u nas wiele stresu. Niemniej jednak to nie tylko to jest najważniejsze. Okazuje się bowiem, że musimy jeszcze przejść przez podpisanie kontraktu. Każdy z nas doskonale wie, że pracodawcy często szukają oszczędności, gdyż każdorazowe zatrudnienie pracownika wiąże się dla nich z ogromnymi kosztami. Wobec tego umowa o pracę, choć jest podstawowym typem kontraktu, to mimo wszystko jest ona oferowana w wyjątkowych sytuacjach. Pracownicy często mają bowiem do czynienia z całkiem innymi typami kontraktów. Bardzo często oferowana jest umowa zlecenie. Nie da się ukryć bowiem, że jest to typ umowy, niezwykle korzystny z punktu widzenia pracodawcy, jednak nie zawsze taka umowa zlecenie będzie korzystna również dla pracownika. Wobec tego co daje umowa zlecenie, a także jakie prawa i udogodnienia przysługują w tej formie kontraktu?
Co to jest umowa zlecenie?
Co to jest umowa zlecenie? Nie da się ukryć, że ten typ kontraktu jest bardzo często oferowany pracownikom. Głównie umowa zlecenie kojarzy się ze studentami i innymi osobami, które nie chcą wiązać się z daną pracą na stałe i chcą zapewnić sobie pewną swobodę. Wobec tego umowa zlecenie- co to? Jest to- z punktu widzenia naszego prawa- wiążący typ kontraktu, który jednak nie odnosi się do konkretnego okresu zatrudnienia. Można więc powiedzieć, że w przypadku umowy zlecenia, pracodawca i pracownik wiążą się ze sobą jedynie na czas trwania danego zlecenia. Wobec tego stronami umowy zlecenie jest po pierwsze zleceniodawca- czyli nasz pracodawca, a także zleceniobiorca- czy pracownicy. Warto również powiedzieć, że w momencie kiedy zastanawiamy się co to jest umowa zlecenia, to można powiedzieć, że czas jej obowiązywania odnosi się jedynie do czasu trwania danego zlecenia. Wobec tego obie strony nie są zobowiązane współpracą na konkretny okres czasu. Umowa zlecenia daje pracodawcy wiele korzyści. Przede wszystkim zatrudnienie pracownika na ten typ kontraktu wiąże się z ograniczeniem kosztów zatrudnienia. Z kolei umowa zlecenie- na czym polega z punktu widzenia pracownika? Otóż dla niego również może być to pewnego rodzaju udogodnienie, gdyż nie jest zobowiązany na stałe- co jest szczególnie istotne w momencie, kiedy pracownik traktuje daną pracę. Dodatkowo umowa zlecenie nie narzuca ścisłego grafiku- co dla jednych będzie niekwestionowaną zaletą, zaś dla innych może być wadą. Zgodnie z założeniami umowy zlecenia, pracownik pozostaje "na telefon" czyli nie pracuje głównie ze ściśle ustalonym grafikiem. Nie ma także określonego wymiaru godzin, a co za tym idzie, może on nawet jednego dnia pracować 12 godzin, co będzie zgodne z prawem.
Czy na umowie zlecenie jest ubezpieczenie?
Kolejną ważną kwestią, którą warto rozważyć podczas podpisywania umowy zlecenia, jest to, czy na umowę zlecenie jest ubezpieczenie. Pracownicy z pewnością wiedzą, że ubezpieczenie zdrowotne jest jedną z najważniejszych kwestii, która powinny być dla nas priorytetem. Okazuje się więc , że każdy pracownik związany z pracodawcą w formie kontraktu jaką jest umowa zlecenie, podlega świadczeniom chorobowym. Tak więc pracownik zatrudniony na umowę zlecenie jest w pełni ubezpieczony. Wobec tego warto jeszcze się zastanowić odnośnie tego, czy na umowie zlecenie przysługuje L4? Warto spojrzeć na to z nieco bardziej teoretycznego punktu widzenia. Przede wszystkim L4 to jest świadczenie chorobowe. Wobec tego w momencie kiedy pracownik z powodu choroby nie jest dyspozycyjny i nie może wykonywać swoich obowiązków w pracy, powinien dostać 80% swojego tradycyjnego wynagrodzenia. Jak to wygląda w przypadku umowy zlecenie? Otóż L4 przysługuje każdemu pracownikowi, który objęty jest ubezpieczeniem chorobowym, ma prawdo do L4. Tak, na umowie zlecenie przysługuje L4.
Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?
Dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenia, ważna jest także to, czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Jest to z jednej strony kwestia priorytetowa, dla każdego z pracowników. Wobec tego skoro wiemy już, czy na umowie zlecenie jest ubezpieczenie, warto także dowiedzieć się czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury. Warto zauważyć, że umowa zlecenie jest kontraktem cywilnoprawnym. Wobec tego nie jest ona regulowana przepisami Kodeksu Pracy. Zapisy odnośnie umowy zlecenia regulowane są w Kodeksie Cywilnym. Niestety dla pracowników, czas przepracowany na umowę zlecenie nie wlicza się do stażu pracy. Co za tym idzie niestety, umowa zlecenie nie wlicza się również do emerytury.
Czy na umowę zlecenie przysługuje urlop?
Czy na umowę zlecenie przysługuje urlop? To również jeden z ważniejszych aspektów, który interesuje pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie. Wobec tego czy umowa zlecenie wlicza się do urlopu? Jest to jedna z ważniejszych kwestii. Niemniej jednak warto w tym momencie warto zauważyć- ponownie- że umowa zlecenie nie jest regulowana Kodeksem Pracy. Co za tym idzie niestety, pracownicy nie mają prawa do płatnego urlopu. Warto więc podkreślić, że pracownik na umowę zlecenie ma jednak prawo do ogromnej swobody w ramach swojego kontraktu. Co to oznacza w praktyce? Otóż pracownicy mogą jasno zakomunikować pracodawcy, że w danym dniu nie są wstanie stawić się do pracy, oczywiście nie będzie niosło to za sobą żadnych konsekwencji. Niemniej jednak za ten dzień, w którym pracownicy nie stawiają się do pracy, nie mogą również liczyć na wynagrodzenie za dany dzień. Wobec tego można raczej powiedzieć, że pracownik zatrudniony na umowę zlecenia nie ma prawa do płatnego urlopu, jednak ma prawo do tego, by zakomunikować pracodawcy iż w danym dniu nie może stawić się do pracy. Nie pociągnie to za sobą negatywnych konsekwencji w postaci np. rozwiązania danego kontraktu.
Jak rozwiązać umowę zlecenie?
Podpisując umowę zlecenie, pracownicy wiążą się z danym pracodawcą. Niemniej jednak muszą oni także pamiętać o tym, że mogą oni tę umowę zlecenie rozwiązać. Jednocześnie fakt tego jak napisać wypowiedzenie umowy z pracy, a kwestia tego jak rozwiązać umowę zlecenie są niezwykle różne. Wobec tego jak rozwiązać umowę zlecenie? Otóż w pierwszej kolejności warto wiedzieć, jaki okres wypowiedzenia na umowę zlecenie. Znów warto wspomnieć o tym, że jest to umowa cywilnoprawna, której nie regulują przepisy Kodeksu Pracy. Wobec tego z teoretycznego punktu widzenia, w odniesieniu do umowy zlecenie nie ma zastosowanie okres wypowiedzenia. Co to wiec oznacza dla pracownika w praktyce? Otóż może on tak naprawdę rozwiązać umowę zlecenie z dnia na dzień, bez większego problemu i kłopotów ze strony pracodawcy. Dodatkowo nie ma on obowiązku przygotowywania wypowiedzenia piśmiennego. W przypadku chęci rozwiązania umowy zlecenie, można to bez większych problemów zrobić w formie ustnej. Wystarczy po prostu poinformować o tym pracodawcę. Co więcej, pracownik zatrudniony na umowę zlecenia nie ma także obowiązku podawania wyraźnego powodu swojej decyzji.