Umowa o dzieło - co to jest i jak ją rozliczyć?

umowa o dzieło

umowa o dzieło

Kodeks pracy przewiduje tylko jeden rodzaj umowy zawieranej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem i jest to oczywiście umowa o pracę. Pozostałe formy zatrudnienia takie jak umowa zlecenie, czy umowa o dzieło to umowy cywilnoprawne - dlatego regulacje na ich temat zawarte zostały w kodeksie cywilnym - a nie tak jak w przypadku umowy o pracę w kodeksie pracy. W poniższym artykule dowiesz się na czym polega umowa o dzieło, dla kogo jest korzystną formą pracy oraz jak należy ją rozliczyć. 

Co to jest umowa o dzieło?

Zastanawiasz się co to jest umowa o dzieło?Umowa o dzieło zawierana jest pomiędzy zamawiającym, a twórcą i dotyczy najczęściej wykonania jakiegoś dzieła, bądź usługi. Dziełem w myśl tejże umowy mogą być zarówno wytwory ludzkiej pracy takie jak chociażby sukienka, buty, namalowanie obrazu, wykonanie mebli jak również zaprojektowanie strony internetowej czy napisanie unikalnych treści na wybrany temat. Co istotne w umowie o dzieło nie istnieją okresy zatrudnienia tak jak bywa to w przypadku umowy o pracę, czy umowy zlecenie a jedynie data wykonania wspomnianego wcześniej dzieła. Oczywiście w tego typu umowie należy zawrzeć informację o wysokości wynagrodzenia na jakie umawiają się obie jej strony czyli zamawiający oraz wykonawca. 

Wiesz już na czym polega umowa o dzieło - z pewnością w tym momencie zadajesz sobie pytanie dlaczego ten rodzaj umowy cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością? Otóż umowa o dzieło wiąże się z minimalnymi, a właściwie zerowymi kosztami dla pracodawcy, a w tym przypadku osoby zlecającej dzieło. Ponadto obie ze stron nie wiążą się sztywnymi obowiązkami takimi jak bywa to na umowie o pracę - właściwie celem i przedmiotem takiej umowy jest wykonanie określonego i wcześniej ustalonego zadania. 

Nie ma jednak określonego miejsca w którym dzieło ma być wykonywane ani czasu pracy - to od wykonawcy zależy czy zdąży z jej wykonaniem w ciągu kilku bądź kilkunastu godzin, czy może będzie potrzebował na to kilku dni lub tygodni. 

umowa o dzieło czyli jaka

Jak rozliczyć umowę o dzieło?

Jak rozliczyć umowę o dzieło? Najczęściej ten rodzaj umowy zawierany jest pomiędzy firmą, czyli przedsiębiorcą, a osobą fizyczną. W tym przypadku zamawiający ma obowiązek odliczyć od wynagrodzenia kwotę podatku i odprowadzić ją na tak zwany podatek dochodowy.  Umowa o dzieło jaki podatek należy odprowadzić? Jeżeli wartość wynagrodzenia przewidzianego w umowie o dzieło przekracza wysokość 200 złotych to zamawiający ma obowiązek odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 17 procent. 

Zamawiający nie ma obowiązku zgłaszać umowy w urzędzie skarbowym, jednak najpóźniej do końca stycznia następnego roku podlega on obowiązkowi przesłania do Urzędu Skarbowego informacji o wysokości pobranych zaliczek. Dodatkowo najpóźniej do końca lutego następnego roku zamawiający ma obowiązek przesłać wykonawcy Pit-11, dzięki któremu ten będzie mógł rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. 

Umowa o dzieło jakie składki należy odprowadzić? Otóż jeżeli umowa o dzieło to jedyna forma zatrudnienia jaka łączy pracownika i pracodawcę, a w tym przypadku zamawiającego i wykonawcę to wówczas składki nie są odprowadzane.

Jakie dane do umowy o dzieło?

Zastanawiasz się  jakie dane do umowy o dzieło będą Ci niezbędne? Oczywiście są to Twoje dane adresowe, imiona rodziców, nr PESEL oraz nr dokumentu osobistego potwierdzającego tożsamość. Również zamawiający umowę o dzieło powinien podać swoje dane. 

Plusem zawarcia tego typu umowy jest brak oczekiwania w długich kolejkach do lekarza medycyny pracy, który powinien stwierdzić brak przeciwskazań do pracy w danym zawodzie, a także odbywanie szkoleń wstępnych takich jak chociażby elementarne i podstawowe w każdym zakładzie czy instytucji zarówno prywatnej jak i państwowej szkolenie bhp. 

Będąc wykonawcą dzieła, a nie zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę nie musisz martwić się tym jak napisać wypowiedzenie umowy z pracy, oraz jaki okres wypowiedzenia Ciebie obowiązuje. Oprócz umowy o dzieło i zlecenia coraz większą popularnością ciesz się tak zwane umowy b2b, czyli biznes to biznes w myśl których stronami umowy nie są osoby fizyczne bądź firma i osoba fizyczna, ale dwie firmy. Z pewnością zastanawiasz się jakie są korzyści z podpisywania umów o dzieło? To dobra forma dla tak zwanym wolnych strzelców, inaczej mówiąc freelancerów, którzy nie chcą wiązać się z nikim stosunkiem pracy. 

Pracując w oparciu o tego typu umowy musisz jednak wziąć pod uwagę fakt iż odprowadzenie składek zdrowotnych i emerytalnych spoczywa tylko i wyłącznie na Twoich barkach. Mimo tego w dzisiejszych czasach pracujących na umowy o dzieło stale przybywa. Coraz więcej ludzi szuka nowych możliwości, pragnąc zachować niezależność, o którą trudno będąc pracownikiem etatowym. Umowy o dzieło cieszą się dużą popularnością wśród będących na urlopach wychowawczych mam, trenerów personalnych, copywriterów, czy architektów. Pracując w ten sposób sam lub sama ustalasz kiedy pracujesz oraz to ile czasu przeznaczasz na pracę w ciągu dnia.