Podczas starania się o pracę pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Twój potencjalny pracodawca pierwszy kontakt z Tobą będzie miał przeglądając CV. I choć najważniejsza w Twoim życiorysie jest treść, to tym, co w pierwszej kolejności najbardziej przykuwa uwagę, jest zdjęcie. I to właśnie ono może zadecydować o Twoim być albo nie być w nowej firmie. Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV i czy w ogóle jest ono konieczne?

Każdy kandydat, zabierając się do pisania CV, zadaje sobie pytanie: „Czy powinienem umieścić moje zdjęcie w CV?”. Wątpliwości wynikają często z tego, że choć zdjęcie nie jest obligatoryjne, przyjęło się jako stały element CV, a rekruterzy są przyzwyczajeni, że znajdzie się ono w aplikacji.

To, czy pokażesz swoją twarz czy nie, zależy więc od Ciebie. Pamiętaj jednak, że każdy element Twojego CV będzie dokładnie analizowany i oceniany przez rekruterów. To sprawia, że decyzja o dołączeniu fotografii, jest bardzo ważna.

Życiorys służy przede wszystkim do tego, żeby w jak najlepszy sposób zaprezentować Twoje doświadczenie i umiejętności. Powinien być zwięzły i profesjonalny. Musisz wyważyć więc, czy fotografia będzie wartością dodaną i zadziała korzystnie w procesie rekrutacyjnym. Rozważ więc wszystkie za i przeciw.

5 argumentów za CV bez zdjęcia

 1. Po pierwsze, CV powinno obejmować maksymalnie 2 strony. Jeśli masz liczne osiągnięcia zawodowe, duże umiejętności i szerokie zainteresowania, po co zajmować miejsce zdjęciem, które nie ma związku z charakterem pracy, o którą się starasz? Wiedza o tym, jak wyglądasz, nie pomoże przecież w ocenie Twoich zdolności do wykonywania codziennych zadań wynikających z zatrudnienia, zarządzania projektami lub radzenia sobie z wyzwaniami w miejscu pracy.
 2. Po drugie, nie tylko wniesie ono niewielką wartość do Twojego życiorysu, ale może także otworzyć drzwi do stronniczości i dyskredytowania tego, co naprawdę potrafisz, przez pryzmat subiektywnej oceny Twojego wyglądu.
 3. Po trzecie, jeśli Twój wygląd miałby znaczenie dla pracodawcy, prośba o dołączenie portretu znalazłaby się w ogłoszeniu o pracę (to szczególnie istotne w zawodach, w których liczy się dobra prezencja). Pamiętaj, że kandydaci do pracy są często sprawdzani przez rekruterów w internecie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dlatego prawdopodobnie i tak Cię zobaczą, nawet jeśli nie zamieścisz zdjęcia w CV.
 4. Po czwarte, zdjęcie w Twoim życiorysie, celowo lub nie, może skutkować dyskryminacją, np. ze względu na rasę, wiek czy płeć. Dlatego w niektórych krajach, ze względu na rygorystyczne prawo antydyskryminacyjne, pracodawcy wolą, by podaniu o pracę nie towarzyszyło zdjęcie. Warto się do tego dostosować i – tak jak informacji o narodowości, stanie cywilnym, przekonaniach politycznych czy religijnych – nie dodawać zdjęcia do CV.
 5. Po piąte, podczas ubiegania się o pracę za granicą, poznaj różnice kulturowe dotyczące biznesowej etykiety. Jeśli nie dostosujesz się do obowiązujących standardów rekrutacyjnych, możesz zaprezentować się jako osoba niedoświadczona i nieprofesjonalna, a pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze - zawsze.

Jeśli aplikujesz o pracę w USA, Wielkiej Brytanii lub Kanadzie, zdecydowanie nie zaleca się dodawania zdjęcia do życiorysu!

5 argumentów za zdjęciem w CV

 1. Po pierwsze, pracodawca w Twoim CV musi znaleźć odpowiedź na swoje potrzeby. Dodaj więc zdjęcie, jeśli wyraźnie wskaże je, jako warunek rozpatrzenia Twojej aplikacji. To ważne, jeśli starasz się o pracę w zawodach, w których wizerunek gra dużą rolę (np. jako aktora, modela czy w pracy opartej na kontakcie z klientami).
 2. Po drugie, jeśli chcesz się wyróżnić i zdjęciem podkreślić swoje umiejętności zawodowe – to częsty zabieg w zawodach kreatywnych, a także wśród kandydatów, którzy zbudowali silną markę osobistą.
 3. Po trzecie, jeśli nie masz doświadczenia, to zdjęciem możesz zakomunikować pracodawcy, że jesteś osobą profesjonalną i kompetentną.
 4. Po czwarte, zdjęcie jest elementem personalizacji CV. Na stanowisko, o które się starasz, ubiegać się będzie z pewnością wielu kandydatów, a ich doświadczenia i umiejętności mogą być zbliżone. Dodając fotografię, Twoje CV bardziej zapadnie w pamięć rekruterowi.
 5. Po piąte, dołączenie portretu do CV jest standardem w: Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, w krajach skandynawskich, azjatyckich i afrykańskich. Jeśli starasz się więc o pracę za granicą, w kraju, w którym przyjęte jest załączanie portretu do aplikacji, wybierz w kreatorze CV taki wzór, który najkorzystniej zaprezentuje Twój wizerunek.

Jak wybrać zdjęcie do CV?

Jeśli zdecydujesz, by Twoje curriculum vitae obejmowało zdjęcie, nie może być ono wybrane przypadkowo. Pamiętaj, o najważniejszych zasadach:

 • Wybierz profesjonalnie wyglądające zdjęcie - powinno obejmować tylko głowę i ramiona, na jasnym, jednolitym tle. Jeśli będziesz korzystać z generatora CV – pomoże Ci on je odpowiednio wykadrować.
 • Upewnij się, że zdjęcie jest dobrze wykonane, w wysokiej rozdzielczości i nie jest rozmyte, ani nieostre.
 • Zadbaj o to, by zdjęcie było spójne ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
 • Ubierz się do zdjęcia zgodnie z zasadami biznesowego dress code’u, albo w uniform typowy dla wykonywanego zawodu (np. strój szefa kuchni).

Gdzie umieścić zdjęcie w CV?

Miejsce na fotografię przewidziane jest w sekcji danych kontaktowych, w górnej części strony, z prawej lub lewej strony. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego używać kreatora, to kwestia prezentacji zdjęć jest tutaj nie do przecenienia – nie musisz martwić się o samodzielne, poprawne osadzenie fotografii, o dostosowanie jej rozmiaru, ani o korzystną ekspozycję Twojego wizerunku.