zdjęcie w CV

Podczas starania się o pracę pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Twój potencjalny pracodawca pierwszy kontakt z Tobą będzie miał przeglądając CV. I choć najważniejsza w Twoim życiorysie jest treść, to tym, co w pierwszej kolejności najbardziej przykuwa uwagę, jest zdjęcie. I to właśnie ono może zadecydować o Twoim być albo nie być w nowej firmie. Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV i czy w ogóle jest ono konieczne?

Każdy kandydat, zabierając się do pisania CV, zadaje sobie pytanie: „Czy powinienem umieścić moje zdjęcie w CV?”. Wątpliwości wynikają często z tego, że choć zdjęcie nie jest obligatoryjne, przyjęło się jako stały element CV, a rekruterzy są przyzwyczajeni, że znajdzie się ono w aplikacji.

To, czy pokażesz swoją twarz czy nie, zależy więc od Ciebie. Pamiętaj jednak, że każdy element Twojego CV będzie dokładnie analizowany i oceniany przez rekruterów. To sprawia, że decyzja o dołączeniu fotografii, jest bardzo ważna.

Życiorys służy przede wszystkim do tego, żeby w jak najlepszy sposób zaprezentować Twoje doświadczenie i umiejętności. Powinien być zwięzły i profesjonalny. Musisz wyważyć więc, czy fotografia będzie wartością dodaną i zadziała korzystnie w procesie rekrutacyjnym. Rozważ więc wszystkie za i przeciw.

CV bez zdjęcia

5 argumentów za CV bez zdjęcia

 1. Po pierwsze, CV powinno obejmować maksymalnie 2 strony. Jeśli masz liczne osiągnięcia zawodowe, duże umiejętności i szerokie zainteresowania, po co zajmować miejsce zdjęciem, które nie ma związku z charakterem pracy, o którą się starasz? Wiedza o tym, jak wyglądasz, nie pomoże przecież w ocenie Twoich zdolności do wykonywania codziennych zadań wynikających z zatrudnienia, zarządzania projektami lub radzenia sobie z wyzwaniami w miejscu pracy.
 2. Po drugie, nie tylko wniesie ono niewielką wartość do Twojego życiorysu, ale może także otworzyć drzwi do stronniczości i dyskredytowania tego, co naprawdę potrafisz, przez pryzmat subiektywnej oceny Twojego wyglądu.
 3. Po trzecie, jeśli Twój wygląd miałby znaczenie dla pracodawcy, prośba o dołączenie portretu znalazłaby się w ogłoszeniu o pracę (to szczególnie istotne w zawodach, w których liczy się dobra prezencja). Pamiętaj, że kandydaci do pracy są często sprawdzani przez rekruterów w internecie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dlatego prawdopodobnie i tak Cię zobaczą, nawet jeśli nie zamieścisz zdjęcia w CV .
 4. Po czwarte, zdjęcie w Twoim życiorysie, celowo lub nie, może skutkować dyskryminacją, np. ze względu na rasę, wiek czy płeć. Dlatego w niektórych krajach, ze względu na rygorystyczne prawo antydyskryminacyjne, pracodawcy wolą, by podaniu o pracę nie towarzyszyło zdjęcie. Warto się do tego dostosować i – tak jak informacji o narodowości, stanie cywilnym, przekonaniach politycznych czy religijnych – nie dodawać zdjęcia do CV .
 5. Po piąte, podczas ubiegania się o pracę za granicą, poznaj różnice kulturowe dotyczące biznesowej etykiety. Jeśli nie dostosujesz się do obowiązujących standardów rekrutacyjnych, możesz zaprezentować się jako osoba niedoświadczona i nieprofesjonalna, a pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze - zawsze.

Jeśli aplikujesz o pracę w USA, Wielkiej Brytanii lub Kanadzie, zdecydowanie nie zaleca się dodawania zdjęcia do życiorysu!

5 argumentów za zdjęciem w CV

 1. Po pierwsze, pracodawca w Twoim CV musi znaleźć odpowiedź na swoje potrzeby. Dodaj więc zdjęcie, jeśli wyraźnie wskaże je, jako warunek rozpatrzenia Twojej aplikacji. To ważne, jeśli starasz się o pracę w zawodach, w których wizerunek gra dużą rolę (np. jako aktora, modela czy w pracy opartej na kontakcie z klientami).
 2. Po drugie, jeśli chcesz się wyróżnić i zdjęciem podkreślić swoje umiejętności zawodowe – to częsty zabieg w zawodach kreatywnych, a także wśród kandydatów, którzy zbudowali silną markę osobistą.
 3. Po trzecie, jeśli nie masz doświadczenia, to zdjęciem możesz zakomunikować pracodawcy, że jesteś osobą profesjonalną i kompetentną.
 4. Po czwarte, zdjęcie jest elementem personalizacji CV. Na stanowisko, o które się starasz, ubiegać się będzie z pewnością wielu kandydatów, a ich doświadczenia i umiejętności mogą być zbliżone. Dodając fotografię, Twoje CV bardziej zapadnie w pamięć rekruterowi.
 5. Po piąte, dołączenie portretu do CV jest standardem w: Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, w krajach skandynawskich, azjatyckich i afrykańskich. Jeśli starasz się więc o pracę za granicą, w kraju, w którym przyjęte jest załączanie portretu do aplikacji, wybierz w kreatorze CV taki wzór, który najkorzystniej zaprezentuje Twój wizerunek.

CV zdjęcie

Jak wybrać zdjęcie do CV?

Jeśli zdecydujesz, by Twoje curriculum vitae obejmowało zdjęcie, nie może być ono wybrane przypadkowo. Pamiętaj, o najważniejszych zasadach:

 • Wybierz profesjonalnie wyglądające zdjęcie - powinno obejmować tylko głowę i ramiona, na jasnym, jednolitym tle. Jeśli będziesz korzystać z generatora CV – pomoże Ci on je odpowiednio wykadrować.
 • Upewnij się, że zdjęcie jest dobrze wykonane, w wysokiej rozdzielczości i nie jest rozmyte, ani nieostre.
 • Zadbaj o to, by zdjęcie było spójne ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
 • Ubierz się do zdjęcia zgodnie z zasadami biznesowego dress code’u, albo w uniform typowy dla wykonywanego zawodu (np. strój szefa kuchni).

Gdzie umieścić zdjęcie w CV?

Miejsce na fotografię przewidziane jest w sekcji danych kontaktowych, w górnej części strony, z prawej lub lewej strony. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego używać kreatora, to kwestia prezentacji zdjęć jest tutaj nie do przecenienia – nie musisz martwić się o samodzielne, poprawne osadzenie fotografii, o dostosowanie jej rozmiaru, ani o korzystną ekspozycję Twojego wizerunku.