Komunikacja werbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna dla większości z nas jest powodem do szczęścia i radości, ale z drugiej strony jest to także i powód do ogromnego stresu. Dodatkowym przeżyciem są podczas rozmowy kwalifikacyjnej testy werbalne, które rekruterzy tak bardzo uwielbiają przeprowadzać. Niemniej jednak bardzo powszechnym zjawiskiem jest paraliż, wynikający oczywiście z nadmiernego napięcia. On z kolei doprowadza do zaburzeń w komunikacji werbalnej z rekruterem, a w efekcie nie da się go w ten sposób przekonać do swojej kandydatury. Wobec tego co to jest komunikacja werbalna i dlaczego jest ona tak ważna podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Co to jest komunikacja werbalna?
Chyba nikomu z przyszłych kandydatów do pracy nie trzeba tłumaczyć co to jest komunikacja niewerbalna i jakie ona ma znaczenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak warto w kontekście rozmowy o pracę, dowiedzieć się co to jest komunikacja werbalna i dlaczego to właśnie na nią powinniśmy zwrócić największą uwagę. Tak to więc co to komunikacja werbalna? Otóż to sam moment, w którym rozpoczynamy dialog z rekrutetem. Komunikacja werbalna polega na porozumiewaniu się za pomocą słów, w przeciwieństwie do tego co to komunikacja niewerbalna. Jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej komunikacja werbalna ma jeszcze inne aspekty. Chodzi chociażby o tempo, z jakim odpowiadamy na pytania rekrutera, ton głosu i jego modulacje, a także samą umiejętność poprawnego wysławiania się. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często bowiem zapominamy o podstawowych aspektach związanych z komunikacją werbalną, za co odpowiedzialność w dużej mierze ponosi po prostu stres.
Wówczas zdarza się tak, że mamy problem z udzieleniem logicznej odpowiedzi na zadawane nam pytania. Dodatkowo pojawiają się problemy z tempem rozmowy. Podczas gdy rekruter spokojnym tonem i powolnym tempem zadaje nam pytanie, my chcemy na nie jak najszybciej odpowiedzieć, przez co jednocześnie sprawiamy, że nasza wypowiedź jest dość chaotyczna i mało zrozumiała. Nie trudno chyba się domyślić, że nie robi to najlepszego wrażenia na rekruterze. Poniekąd osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne starają się właśnie przy pomocy komunikacji werbalnej rozładować atmosferę, często żartując i pokazując tym samym, że osoba na przeciwko nie powinna się aż tak stresować. Niemniej jednak w momencie, kiedy w żadne sposób nie potrafimy swojego zdenerwowania opanować, wówczas komunikacja werbalna z naszej strony tak naprawdę nie ma większego sensu. Wypowiadane na szybko zdania, a raczej alogiczny potok słów, które się ze sobą nie łączą, z pewnością utrudniają zrozumienie i jednocześnie stawiają nas w nie najlepszym świetle.
Na czym polega komunikacja werbalna?
Większości z nas, kiedy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, wydaje się, że wiemy na czym polega komunikacja werbalna. Jednocześnie popełniane błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pokazują, że jest zupełnie inaczej. Tak naprawdę komunikacja werbalna zaczyna się w naszej głowie. To tam tak naprawdę rozpoczyna się proces zebrania myśli, uporządkowania ich, a następnie wypowiedzenia w formie werbalnej. W momencie kiedy jednak nasze myśli to swoista gonitwa, a ręce trzęsą się od zdenerwowania, analogicznie nie jesteśmy wstanie sprawnie uczestniczyć w komunikacji werbalnej z rekruterem. Jest to podstawowy problem, z którym boryka się każdy, kto zmierza na tę słynną i pamiętną rozmowę kwalifikacyjną. Warto jednak wiedzieć, że komunikacja werbalna polega również na odpowiednim modulowaniu głosu, który powinien być dostosowany do tonu z jakim rozmowę zaczął z nami rekruter. Mówiąc zbyt cicho i niewyraźnie, również nie stawiamy siebie w najlepszej pozycji. Dajemy rekruterowi do zrozumienia, że nie jesteśmy zbyt pewni siebie, a dla takich osób w niektórych firmach niestety nie ma miejsca. Mówiąc zaś zbyt głośno, nieopatrznie pokazujemy swoją wyższość, co również nie jest pożądane podczas rozmowy o pracę. Jak więc widać, komunikacja werbalna to wiele elementów składowych, które trzeba będzie opanować do perfekcji.