Wiele osób zastanawia się, czy wpisywać swoje zainteresowania do CV. Ta kwestia ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jako argument "przeciw" podaje się fakt, że pracodawca chce poznać nasze kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, a nie to, czym interesujemy się poza pracą. Nie jest to argument bezzasadny, jednak umiejętne wpisanie zainteresowań może uatrakcyjnić naszą kandydaturę w oczach przyszłego pracodawcy.

Co wpisać w zainteresowaniach w CV?

Zainteresowania nie są obowiązkową częścią w CV, więc nie musisz się obawiać, że bez nich zostaniesz odrzucony. Umieszczenie ich tam pozwala jednak na wyróżnienie się wśród innych kandydatów. Może więc okazać się pomocne w sytuacji, gdzie bardzo zależy Ci na pracy, a konkurentów na to miejsce jest wielu. Oczywiście, nie wszyscy zwracają uwagę na hobby kandydatów. Wszystko zależy od wymagań danego pracodawcy, stanowiska i tym podobnych. Jest to kwestia indywidualna, którą należy czasem wyczuć lub wykonać odpowiedni research na temat potencjalnego pracodawcy.

Wpisanie zainteresowań nie może odwrócić uwagi od kluczowych umiejętności jakie posiadasz. Może jednak sprawić, że pracodawca pozna Cię z innej, mniej formalnej strony. Czynnik ludzki to również ważna kwestia podczas wyboru pracownika, mimo że często nie mówi się o tym wprost. Rozmowa o wspólnych zainteresowaniach może sprawić, że potencjalny pracodawca poczuje się w Twoim towarzystwie dobrze i będzie chciał, abyś to właśnie Ty dla niego pracował. Nie od dziś wiadomo, że chętnie spędzamy czas z osobami o podobnych zainteresowaniach i budzą one naszą sympatię.

To jednak nie wszystko! Często nasze hobby może również wskazywać na cechy charakteru, jakie posiadamy. Może okazać się, że przykładowo sport ukształtował w nas determinację, zainteresowania artystyczne - kreatywność, zaś podróże otwartość na nowe kultury. Wpisanie zainteresowań do CV może więc być doskonałym uzupełnieniem naszych kompetencji. Jeśli opowiemy o hobby w odpowiedni sposób, skupiając się właśnie na tym jakie cechy w nas ukształtowało albo czego nas nauczyło, szanse na sukces są naprawdę wysokie. 

Warto pamiętać, że pracodawcy i rekruterzy mogą otrzymywać bardzo wiele aplikacji. Na tle tylu osób trzeba wyróżnić się z tłumu, aby ktoś nas zauważył. Właśnie w tym przypadku mogą pomóc Ci ciekawe zainteresowania - masz większą szansę, aby ktoś Cię zauważył.

Mimo wielu zalet, istnieją sytuacje, gdy lepiej nie wpisywać zainteresowań do dokumentu aplikacyjnego. Przede wszystkim nie umieszczaj czegoś, na czym się nie znasz. Istnieje ryzyko, że rekruter lub pracodawca nawiąże do Twoich hobby. Jeśli trafisz na kogoś kto zna się na danym temacie, bardzo szybko wyjdzie Twoja niewiedza. A to może sprawić kiepskie wrażenie i przekreślić Twoje szanse na wymarzoną pracę. Nikt przecież nie odbiera dobrze osób, które kłamią i naginają rzeczywistość. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, bo nie można go zrobić drugi raz. Szczególnie znaczenie ma w przypadku aplikowania o pracę, gdyż rzadko zdarza się, że ktoś zaprosi nas ponownie w to samo miejsce. 

Czasem nie warto wpisywać swoich zainteresowań w CV z innych względów - aplikujemy na specjalistyczne stanowisko, gdzie po prostu nie mają one znaczenia. Wręcz mogą odwracać uwagę od kluczowych dla uzyskania danej pracy kwestii. W takiej sytuacji lepiej z nich zrezygnować.

Zainteresowania mogą okazać się szczególnie pomocne w sytuacji praktyk, pierwszej pracy lub osób, które chcą się przebranżowić. Stanowią uzupełnienie skromnego życiorysu i pomogą rozszerzyć go o ciekawe kwestie. Jeśli jednak nie czujemy, że chcemy podzielić się z pracodawcą naszym ciekawym hobby, lepiej darować wpisywanie sobie zainteresowań na siłę. 

Jakie można napisać zainteresowania w CV?

Większość z nas, gdy zdecyduje, że chce podzielić się swoimi zainteresowaniami z przyszłym pracodawcą zadaje sobie pytanie co wpisać do CV. Przede wszystkim warto dopasować hobby pod stanowisko pracy, na które aplikujemy. Czasem można wyczytać z nich różne kompetencje miękkie przydatne w danej pracy oraz potwierdzać umiejętności w praktyce. Zainteresowania do CV mogą wzmocnić wrażenie, które chcesz wywrzeć jako kandydat. Dobieraj je więc umiejętnie. Szukasz pracy jako handlowiec albo team leader? Tutaj świetnie sprawdzą się hobby na przykład w sportach drużynowych. Osoba, która aplikuje na stanowisko w agencji kreatywnej wzmocni dobre wrażenie, wpisując na przykład zainteresowanie sztuką, malarstwem, teatrem. Jeśli chcesz pracować z ludźmi, być może warto wspomnieć, że angażujesz się w działalność wolontariatu?

Decydując się za zapełnienie sekcji zainteresowania w CV, warto postawić na konkrety. Starajmy się nie pisać ogólników, w stylu "podróże, muzyka, film". Są to pojęcia zdecydowanie za szerokie, które może przypisać sobie każdy. Zajmują tylko miejsce a nic nie wnoszą. Starajmy się skonkretyzować nasze zainteresowania do CV. Jeśli lubimy sport, warto napisać jaki konkretnie. Pasję do gotowania warto zawęzić do konkretnej kuchni. To samo tyczy się literatury, muzyki, podróży. Postawmy na konkret, o którym mamy jakieś pojęcie, a nie ogólnik.

Niektórzy kandydaci mylą zainteresowania z umiejętnościami. Są to jednak zupełnie inne kwestie. Co wpisać w umiejętnościach w CV, aby dobrze wypaść? Przede wszystkim wpiszmy umiejętności pasujące pod tę konkretną ofertę pracy. Przyszły pracodawca lub rekruter nie potrzebuje znać całego wachlarza naszych umiejętności, a jedynie te kluczowe. Warto podać tak zwane umiejętności twarde, jak na przykład znajomość konkretnych programów komputerowych oraz umiejętności miękkie, czyli przykładowo dobra organizacja pracy lub umiejętność pracy w zespole. Pamiętajmy, że szczególnie umiejętności twarde bardzo łatwo zweryfikować.

Oczywiście najlepiej jest, gdy CV posiada zarówno informację o zainteresowaniach, jak i umiejętnościach. Życiorys to jednak dokument o ograniczonej długości i trzeba w nim umiejętnie wybrać kluczowe informacje. Zadajmy więc sobie pytanie, czy bardziej chcemy pochwalić się zainteresowaniami, czy umiejętnościami. W czym mamy większe pole do popisu i co lepiej pasuje do oferty, na którą aplikujemy.

Czasem w CV warto wpisać też cele zawodowe. A jakie mogą być cele zawodowe? W kilku zdaniach opisujemy co chcemy osiągnąć w przyszłości. Warto skupić się tu na konkretnych danych i liczbach. Najlepiej, jeśli nasze cele zawodowe są zbieżne z działalnością naszego potencjalnego pracodawcy oraz mogą dostarczyć mu wymiernych korzyści.