Każdy z nas wie, że w CV opisujemy przede wszystkim swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. To wszystko ma na celu przekonać przyszłego pracodawcę, że jesteśmy idealnymi kandydatami na dane stanowisko. W tekście poniżej skupiamy się na wyglądzie CV kierowcy.

Jak napisać CV dla kierowcy zawodowego?

W obecnych czasach zawód kierowcy jest coraz bardziej popularny oraz poszukiwany na rynku pracy. Zarobki w tej branży są często bardzo wysokie. Wynika to ze stałego rozwoju transportu oraz logistyki a także z braku odpowiednich pracowników. Ubiegając się o stanowisko kierowcy warto wziąć pod uwagę nie tylko kluczowe umiejętności ale także kompetencje miękkie. Musimy się liczyć również z tym, że wiele kandydatów ma prawdopodobnie takie same lub podobne uprawnienia a dodatkowo mogą posiadać dodatkowe kompetencje. Kluczową sprawą jest zainteresowanie pracodawcy tworząc CV, które będzie się wyróżniać na tle innych konkurentów.

CV kierowcy - co należy uwzględnić?

Pierwszą sekcją jest nagłówek z informacjami kontaktowymi, który znajduje się w każdym CV, niezależnie od tego o jakie stanowisko się ubiegamy. Ta część powinna być jak najbardziej czytelna i dokładna. Dalej sekcja historii pracy - informuje pracodawcę o tym jakie prace wykonywaliśmy oraz jakie zdobyliśmy doświadczenie. Tutaj powinny znaleźć się informacje istotne dla stanowiska na jakie kandydujemy. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na potrzeby pracodawcy, a także na charakter naszej przyszłej pracy. Jeśli staramy się o pracę w danym segmencie transportu, powinniśmy dopasować swoje umiejętności do tych pożądanych na danym stanowisku. Dodatkowo można dołączyć szczegóły wszystkich prac związanych z prowadzeniem samochodu, nie ważne w jakiej skali to wykonywaliśmy oraz jakim samochodem się poruszaliśmy. W swoim CV warto uwzględnić najważniejsze obowiązki, jakie wykonywaliśmy do tej pory. Mogą to być przykładowo: dbanie o konserwację pojazdu, opracowywanie plan dostaw na terenie różnych miast czy komunikacja w różnych językach z pracownikami magazynów. Należy pamiętać, że kierowca musi uzyskać kwalifikacje odpowiednie dla samochodu, którym chce wykonywać transport drogowy.

Co wpisać w CV, żeby być zapamiętanym?

Aby zapaść w pamięć potencjalnemu pracodawcy warto wspomnieć w CV o swoich sukcesach. Pokazuje to, że jesteśmy w stanie przynosić konkretne korzyści. Nie warto wpisywać utartych fraz, ponieważ zrobi to z pewnością mnóstwo innych osób a nam zależy na tym, żeby się wyróżnić. Przygotowując CV dla kierowcy możemy opisać nasze umiejętności takie jak: zdolność do prostych napraw technicznych na trasie, dobra orientacja w sieci autostrad czy znajomość przepisów ruchu drogowego w państwach europejskich. Te ostatnie otworzy nam wiele możliwości pracy również poza granicami naszego kraju. Nie można zapominać o pomijanej często sekcji poświęconej naszemu hobby. Oczywiście pożądane tu będą zainteresowania związane z transportem oraz motoryzacją ale nie tylko. Jeśli interesujemy się czymś szczególnie to warto o tym wspomnieć, ponieważ pracodawcy patrzą przychylnie na kandydatów, którzy są pełni pasji i zapału oraz mają wiele zainteresowań. Może to ich zaciekawić na tyle, że z chęcią zaproszą nas na rozmowę kwalifikacyjną.

List motywacyjny dla kierowcy

Oprócz CV pracodawcy często wymagają posiadania listu motywacyjnego. Jest to idealna okazja do tego, aby poszerzyć informacje z CV. List motywacyjny powinien być krótki i treściwy, najlepiej na jedną stronę kartki A4. Możemy wspomnieć za co cenili nas poprzedni pracodawcy np. za punktualność. Trzeba pamiętać, żeby odpowiedzieć na pytania dlaczego aplikujemy właśnie na dane stanowisko oraz dlaczego sądzimy, że jesteśmy najbardziej odpowiednią osobą na to miejsce.

Te dwa elementy decydują o naszym powodzeniu w szukaniu pracy. Warto więc poświęcić trochę czasu na to, żeby przygotować je profesjonalnie. Z pomocą przychodzą nam różne strony internetowe posiadające klasyczne szablony CV w oparciu o które możemy przygotować swoje dokumenty. Jest to łatwy sposób na skonstruowanie porządnych dokumentów spełniających określone normy.