Treść maila z CV. Co napisać w treści wiadomości wysyłając CV

Osoby zatrudniające pracowników do swojej firmy zwracają uwagę na wiele różnych szczegółów. Jeśli potencjalny pracownik zdecyduje się na wysłanie swojego CV musi mieć świadomość tego, że w wielu przypadkach może popełnić rażący błąd. Najgorszym zaniedbaniem jest przesłanie pustej wiadomości z CV. Rekruter poczuje się zlekceważony i z pewnością nie odpisze na taką wiadomość. 

Wysłanie wiadomości z CV - jak się za to zabrać?

Treść e-maila z CV powinna być bardzo dobrze zaplanowana. W ten sposób pracownicy zwiększają swoje szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia w wymarzonej branży. Przede wszystkim wiadomość trzeba odpowiednio zatytułować. Warto zadbać o to, aby w tytule znalazły się takie informacje, jak:

  • numer oferty,
  • rodzaj i charakter stanowiska.

To bardzo istotne punkty, których absolutnie nie można pominąć, jeśli ktoś zastanawia się co napisać w treści maila wysyłając CV. Wraz z każdą kolejną wiadomością zdobywa się większe doświadczenie, które warto później wykorzystywać w praktyce. Treść maila musi być jak najbardziej oficjalna, aby rekruter wiedział, iż ma do czynienia z osobą, której zależy na podjęciu pracy. Przy okazji będzie to oznaka szacunku i wysokiej kultury osobistej.

Treść e-maila z CV - na jakich aspektach skupić się w pierwszej kolejności?

Treść wiadomości z CV powinna nawiązywać do oferty, na którą się odpisuje. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, dlaczego dana oferta jest interesująca dla potencjalnego pracownika oraz jakie ma się doświadczenie zawodowe w wybranej branży. Im bogatsze doświadczenie, tym większe szanse na to, że rekruter zainteresuje się przesłanym CV. 

Przykładowo jeśli oferta dotyczy stanowiska specjalisty ds. sprzedaży warto pochwalić się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami, np. z miejsca pracy, w którym do tej pory było się zatrudnionym. Warto wspomnieć o chęci rozwoju oraz o tym, że CV wraz z listem motywacyjnym znajdują się w załączniku, aby łatwo było je odnaleźć. Tym samym rekruter nie traci swojego cennego czasu i ma pewność, że nawiązał kontakt z prawdziwym profesjonalistą. W jego oczach taki pracownik będzie bardzo ciekawą osobą i jego szanse na znalezienie wymarzonego pracy na pewno się zwiększą. Oczywiście treść e-maila z CV zależy przede wszystkim od charakteru pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomnieć o chęci odbycia bezpośredniej rozmowy z osobami rekrutującymi pracowników w momencie, gdy przesłana kandydatura okaże się dla pracodawcy atrakcyjna. 

O jakich elementach absolutnie nie można zapomnieć?

Analizując treść wiadomości z CV należy wspomnieć o tych elementach, o których absolutnie nie powinno się zapominać. Chodzi m.in. o:

  • stosowanie zwrotów grzecznościowych,
  • wyszczególnienie stanowiska, na które się aplikuje,
  • wymienienie swoich atutów i dotychczasowych osiągnięć zawodowych,
  • wyjaśnienie dlaczego chce się podjąć pracę w danej firmie,
  • informację o dołączanych dokumentach,
  • wyrażenie chęci bezpośredniego spotkania, jeśli pracodawca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy.

Nie wszyscy wiedzą co napisać w treści maila wysyłając CV, dlatego posłużenie się powyższymi radami może rozwiązać zaistniały problem. Takie zasady stosuje się w przypadku wielu stanowisk pracy i są one jak najbardziej uniwersalne. Jeśli wiadomość będzie pusta można mieć praktycznie stuprocentową pewność tego, iż CV nie zostanie w ogóle rozpatrzone. Nie powinno się dopuszczać do takich zaniedbań zwłaszcza, że dana oferta praca może być dla potencjalnego pracownika życiową szansą. Lepiej podejść do tego z odpowiednim zaangażowaniem i profesjonalizmem.