Prowadzenie jednoosobowej gospodarczej działalności, ma całkiem sporo plusów. Jednym spośród nich, będzie zdecydowanie niezależność. Samozatrudniona osoba, może bowiem samodzielnie wybierać zakres swojej pracy i obowiązków, których będzie się podejmowała w ramach zarobkowej działalności. Czasami jednakże prowadzenie własnej firmy okazuje się być niewystarczające i wymaga znalezienia innego typu zatrudnienia. Jak opisać samozatrudnienie w cv? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć poniżej. 

Dobry zawodowy życiorys, jest podstawą w staraniu się o zupełnie nową pracę. Przygotowanie CV, kiedy nasze doświadczenie w etatowej pracy jest dosyć bogate, nie stanowi żadnego trudnego zadania. Zastanawiamy się jednakże jak opisać w cv własną działalność gospodarczą? Żeby można było przekonać przyszłego pracodawcę, aby spośród wielu kandydatów wybrał właśnie nas, warto skorzystać z odpowiedniego kreatora CV i wyeksponować w nim swoje najistotniejsze umiejętności. 

Jak w CV wpisać własną działalność? 

Jeżeli chcemy umieścić samozatrudnienie w cv, powinniśmy stosować się do uniwersalnych zasad, które będą obowiązywały każdego z kandydatów. 

Miejmy na uwadze, iż doświadczenie zdobywane w czasie prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, jest tak samo ważne dla potencjalnych pracodawców, co zgromadzona wiedza na etacie.  

Jak więc skutecznie przygotować swoje CV? Przede wszystkim, jak jest to podkreślane przez specjalistów, przygotowując swoje CV, musimy dopasować dokument odpowiednio do wymogów zawartych w ofercie pracy. 

Dlatego jeżeli prowadziliśmy albo prowadzimy firmę (także nierejestrowaną działalność), warto abyśmy się skupili na tych umiejętnościach i obowiązkach, które w stosunkowo najwyższym stopniu zainteresują przyszłego pracodawcę. 

Nie warto wysyłać identycznego CV, odpowiadając na różne oferty pracy. Nasz życiorys zawodowy, musi zostać dopasowany do wybranego stanowiska, konkretnego przedsiębiorstwa oraz wymogów w ogłoszeniu.  

Jak mówią doradcy, osoby zajmujące się rekrutacją, potrafią poświęcić średnio około 10 sekund na zapoznanie się z CV. Dlatego na samej górze naszego dokumentu, powinno się znaleźć podsumowanie wraz z zawodowymi celami. Będzie to zwięzły opis naszych najistotniejszych zawodowych doświadczeń, kwalifikacji oraz kompetencji, dobranych do wymogów w danej ofercie zatrudnienia. 

Informacja na temat własnej firmy razem z zakresem pełnionych obowiązków, winna zostać wpisana w sekcji o nazwie doświadczenie. Podajemy tam rok i miesiąc założenia i ewentualnego zamknięcia działalności. Musimy bardzo dokładnie opisać własne obowiązki, pamiętając przy tym, żeby miały one związek z wymogami w ofercie zatrudnienia. Warto się także pochwalić swoimi największymi osiągnięciami. A oto przykładowy opis doświadczenia:

02.2018 - obecnie przedsiębiorstwo eksportowe XYZ (własna firma)

Stanowisko: właściciel przedsiębiorstwa

Obowiązki: 

  • opracowywanie oraz realizowanie eksportowej strategii na zagranicznych rynkach,
  • przygotowanie oraz nadzór nad realizowaniem sprzedażowych planów,
  • negocjacja warunków prowadzenia współpracy z zagranicznymi klientami,
  • utrzymywanie odpowiednich relacji i najwyższej jakości obsługi,
  • ocena i monitorowanie efektywności marketingowych działań, 
  • analizowanie rynkowych trendów,
  • rekrutacja oraz wdrożenie zupełnie nowych pracowników i zarządzanie zespołem. 

Jeśli zastanawiamy się, jakie stanowisko powinniśmy wpisać w nagłówku Curriculum Vitae, pod naszym nazwiskiem i imieniem, to musimy wiedzieć, iż może to być zawód wyuczony, którego dotyczy ogłoszenie. Możemy także napisać, iż jesteśmy właścicielem marketingowej agencji, jeżeli ubiegamy się o stanowisko pracownika działu marketingu. 

Jaką formę dokumentu najlepiej będzie wybrać, aby móc zaprezentować własną działalność w CV? 

Osoby poszukujące pierwszej pracy pod kierownictwem kogoś innego, muszą dbać w szczególności o atrakcyjność własnego zawodowego życiorysu. Zależnie od wybranej profesji, opisując samozatrudnienie w swoim CV, możemy dokonać wyboru różnorodnej opcji dokumentu:

  • w wersji tradycyjnej - winny zostać w nim zawarte informacje na temat naszej zawodowej historii ujęte w odpowiedni sposób. Pod względem objętości, nie przekracza zwykle strony A4. W tej sytuacji, musimy zadbać o czytelność. Warto pracować nad graficzną formą, która pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego rezultatu, czyli przykuje wzrok osoby rekrutującej do najistotniejszych rubryk - z doświadczeniem oraz wykształceniem,
  • w wersji wirtualnej - to typ dokumentu z przeznaczeniem do druku. Poza życiorysem zawodowym, zawarte jest w nim również portfolio, rekomendacje czy też linki do profesjonalnie przygotowanych internetowych profilów, w których należy podjąć własną zawodową działalność, 
  • w wersji storytellingowej - ten typ życiorysu sprawia, iż nawet zwykły opis gospodarczej działalności w CV, będzie dużo bardziej atrakcyjny. To bardzo dobra metoda, aby udowodnić swoją nieszablonowość oraz kreatywność. Zbudujmy narrację, przy pomocy której zaprezentujemy to, kim jesteśmy i czym jak dotąd się zajmowaliśmy.