Podsumowanie zawodowe, z tą rubryką w naszym CV rekruter zapozna się od razu. Jeżeli nie napiszemy swojego podsumowania, już na samym początku czytelnik może dokonać odrzucenia naszej aplikacji. 

Menadżerowie czy rekruterzy, są zwykle bardzo zapracowanymi osobami. Każdego dnia przeglądają wiele aplikacyjnych dokumentów. Na jeden dokument, przeznaczają średnio mniej, aniżeli 10 sekund. I jak zapewne się domyślamy, jest to nużąca i trudna praca. A nasze CV, może bardzo łatwo się zagubić w wielkim stosie dokumentacji. 

Dlatego tak istotne jest, żeby przygotowany przez nas dokumenty, został odpowiednio napisany. Z pewnością nie przyjdzie nam do głowy, iż większość kandydatów do pracy, nie pisze w ogóle podsumowania zawodowego. Tym samym, jeśli my je napiszemy, zdobędziemy dodatkowe punkty w oczach pracodawcy. 

Podsumowanie cv, winno być usytuowane na samej górze dokumentu, żeby od tejże sekcji czytelnik rozpoczął zapoznawanie się z naszym CV. Długość podsumowania, to zwykle najlepiej kilka zwięzłych zdań. Mamy wyłącznie parę sekund, abyśmy mogli zwrócić uwagę naszego przyszłego pracodawcy. Najważniejsze zadanie, jakie ma podsumowanie w cv, to natychmiastowe zauważenie naszych mocnych stron, najistotniejszych umiejętności oraz doświadczenia. Wstęp powinien również na tyle zainteresować docelowego czytelnika, aby ten zechciał się zapoznać z pozostałymi elementami naszego CV. 

Co wpisać w podsumowaniu zawodowym? 

Podsumowanie zawodowe w cv, powinno zawierać następujące kwestie


  • kim jesteśmy - w tym miejscu należy krótko opisać, gdzie pracujemy albo pracowaliśmy, jak duże jest nasze doświadczenie, jakie studia mamy ukończone, np. skończyłem zarządzanie strategiczne do spraw sprzedaży na Uniwersytecie Warszawskim i od przeszło trzech lat pracuje w dziale sprzedażowym przedsiębiorstwa Sony,
  • jakie są nasze największe jak dotąd osiągnięcia oraz ważne umiejętności? - należy w tym miejscu wymienić kluczowe umiejętności oraz nasze najważniejsze sukcesy, które mogą być ważne dla naszego, przyszłego pracodawcy, np. moja specjalność, to finalizowanie negocjacji, jak i dopinanie wszelkich umów. Kiedy pracowałem dla poprzedniego pracodawcy, udało mi się zwiększyć sprzedaż o 10 procent w ciągu roku,
  • gdzie chcemy pracować i jaki jest nasz zawodowy cel? - tutaj należy napisać, jakim stanowiskiem jesteśmy zainteresowani, jakimi metodami chcemy zrealizować zawodowe cele i do czego dążymy w zakresie swojej pracy. Warto również pokazać przyszłemu pracodawcy, co może zyskać, jeżeli nas zatrudni, np. na stanowisku specjalisty od marketingu chce usprawnić pracę i rozwijać się w content marketingu,

Podsumowanie zawodowe przykłady 

Zastanówmy się, co możemy zaoferować naszemu przyszłemu pracodawcy. W dokładny sposób opiszmy wartości, które możemy wnieść do przedsiębiorstwa, do którego aplikujemy. Warto przyjąć właśnie taki tok myślenia. Zacznijmy od listy obowiązków na wybranym stanowisku pracy. Należy bardzo dokładnie przeczytać ponownie ofertę pracy i znaleźć w niej najbardziej istotne kluczowe słowa. Będą to całe wyrażenia albo rzeczowniki, które bardzo dokładnie opisują dane stanowisko. Następnie należy przejść do listy naszych umiejętności oraz posiadanego doświadczenia. Sprawdźmy, czy wymienione płaszczyzny się u nas krzyżują, jeżeli tak, oznacza to, iż jesteśmy bardzo dobrym kandydatem na wybrane stanowisko, teraz tylko musimy przekonać do tego naszego przyszłego pracodawcę. Powinniśmy również postawić na nasze dokonania. Istnieją bowiem profesje, gdzie możemy się chwalić pewnymi dającymi się zmierzyć osiągnięciami. Przykładowo, dużo bardziej przekonujące będzie twierdzenie, iż udało się nam podwoić plan sprzedaży poprzez podpisanie dwa razy większej ilości umów, aniżeli powiedzenie, że jest się doskonałym handlowcem. Pamiętajmy także, iż podsumowanie w naszym CV, winno zostać zbudowane z określonych logicznie sekcji, dzięki którym będzie się odpowiednio prezentowało. Miejmy na uwadze słowa kluczowe, które potrafią nadać właściwy kierunek w podsumowaniu. Żeby przygotowanie podsumowania cv, było jeszcze łatwiejsze, poniżej przygotowaliśmy kilka przykładów, które dobrane są do konkretnych profesji.

Kierowca: jestem zawodowym kierowcą, który posiada już pięcioletnie doświadczenie. Jak dotąd jeździłem na trasach międzynarodowych, ale również pracowałem pewien czas w podmiejskiej komunikacji. Zależy mi szczególnie na tym, żeby móc rozwijać własne kompetencje w roli kierowcy autobusu. Więcej na https://bananacv.com/blog/jak-powinno-wygladac-cv-kierowcy-zawodowego

Sprzedawca: jestem sprzedawcą, który ma czteroletnie doświadczenie w pracy w farmaceutycznym sektorze. Moją specjalnością jest pozyskiwanie klientów oraz realizowanie sprzedażowych celów. Poszukuję pracy w przedsiębiorstwie, w którym zyskam szansę rozwoju.

Programista: jestem programistą z dużym doświadczeniem, którego zainteresowania od kilku dobrych już lat, zmierzają do działań w zakresie technicznego SEO. Moje doświadczenie, to nie tylko praca dla sporych korporacji, ale również dla mniejszych firm. Moim marzeniem jest praca w przedsiębiorstwie Google i rozwijanie się w dwóch kierunkach równoległych: programowania oraz SEO.

Nauczyciel: ukończyłem studia magisterskie z pedagogiki. Posiadam trzyletnie doświadczenie na stanowisku nauczyciela w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Jako nauczyciel wczesnoszkolnej edukacji w krakowskiej szkole podstawowej, wprowadziłem swój własny program do nauczania alfabetu. Chciałbym pracować w Państwa szkole, gdyż umożliwi mi to rozwijanie moich zainteresowań w kierunku metody Montessori.