Pisanie własnego CV jest dla większości z nas prawdziwym wyzwaniem. Okazuje się, że umiejętności tej niestety, ale nie uczą nas w żadnej ze szkół. Z tego też względu coraz częściej polegamy na metodzie prób i błędów, nawet przy pisaniu tak ważnego dokumentu jakim jest nasze własne CV. Wiele osób do tej pory nie zdaje sobie sprawy, że CV jest obecnie naszą wizytówką i najczęściej zastępuje ono pierwszy, fizyczny kontakt z rekruterem. Co więcej, niezwykle istotna jest świadomość tego, że rekruter zwykle poświęca około 15 sekund na przejrzenie dokumentu, a jeśli nie znajdzie w nim tego, czego szuka, to CV po prostu trafia do kosza. Szczególnym rodzajem życiorysu jest ten, który przygotowuje się starając się o pracę w wojsku. Tak więc jak napisać CV do wojska?

CV do wojska

CV do wojska - jakie umiejętności warto podkreślić?

Wiele osób zastanawia się jak napisać pierwsze CV do pracy ? Prawdziwy orzech do zgryzienia mają jednak Ci, co chcą napisać życiorys do wojska.CV do wojska jest rodzajem dokumentu, który jest szczególnie wymagający. Choć często porównuje się proces rekrutacyjny do prawdziwej wojny, w przypadku pisania CV do wojska, stwierdzenie to jest jeszcze bardziej adekwatne. Warto zaznaczyć, że w wojsku panują jeszcze bardziej surowe wymagania, które stawia się przed przyszłymi żołnierzami, niż w jakiejkolwiek innej pracy. Niezwykle istotne jest więc odpowiednie skomponowanie dokumentu i podkreślenie tego, na czym wojskowym rekruterom zależy najbardziej. Nie jest żadną tajemnicą, że żołnierz musi być przede wszystkim sprawny i wysportowany. Co za tym idzie, najważniejszą sekcją w CV, na jakiej należy się skupić podczas pisania życiorysu do wojska, jest sekcja w której podkreślamy nasze umiejętności. Warto pamiętać, że najważniejsza w tym przypadku nie oznacza, że sekcja ta równocześnie powinna być jak najbardziej rozbudowana. Warto skupić się jedynie na umiejętnościach adekwatnych do pozycji na którą aplikujemy. Co więc warto podkreślić w tej sekcji? Przede wszystkim przyszły żołnierz powinien wyszczególnić:

  • umiejętność radzenia sobie pod wpływem presji i w sytuacjach stresowych
  • zdolność do zachowania trzeźwego i logicznego myślenia w każdej sytuacji
  • umiejętność do sprawnego przeprowadzenia analizy danych
  • umiejętność do szybkiego zaadaptowania się i wykonywania poleceń przełożonych
  • wysoka sprawność fizyczna
  • odporność na przeciążenia organizmu 

Jak widać powyżej, każda z tych umiejętności ma niebagatelne znaczenie w pracy żołnierza i to właśnie tych umiejętności najsilniej doszukują się rekruterzy prowadząc nabory i dokonując wstępnej selekcji kandydatów. Nie można więc zapomnieć o ich odpowiednim zaznaczeniu. 

Na co zwrócić uwagę pisząc CV do wojska

Na co zwrócić uwagę pisząc CV do wojska?

Jak napisać CV do wojska i na co zwrócić uwagę? Otóż podobnie jak w przypadku odpowiedzi na pytanie jak napisać pierwsze CV? tak i w tym wypadku można powiedzieć, że koniecznie trzeba zwrócić uwagę na formę dokumentu. Na samym wstępie warto skupić się na przygotowaniu podsumowania zawodowego, jednak warto również uwzględnić w nim przyszłe cele zawodowe. Jest to bowiem wyznacznikiem dobrego CV i świadczy o zaangażowaniu kandydata. Pisząc przykładowe CV do wojska, warto skupić się w tej sekcji na podkreśleni swoich kwalifikacji, a także wspomnieć o ewentualnej praktyce zawodowej w CV. Kolejna sekcja to już wspomniana i omówiona sekcja umiejętności, po której powinno nastąpić opisanie doświadczenia zawodowego. Jeśli aplikant ubiega się o przyjęcie do wojska jako osoba cywilna, warto wówczas skupić się na podkreśleniu w swoim doświadczeniu zawodowym tych prac, które mają jakikolwiek związek z obowiązkami, które zostały zamieszczone w ofercie pracy. W tej sekcji trzeba być jak najbardziej konkretnym, a także nie wolno zbytnio koloryzować, gdyż podczas pracy w wojsku prędzej czy później, prawda i tak wyjdzie na jaw. Następnie warto opisać swoją ścieżkę edukacji i podkreślić odbyte kursy i szkolenia zawodowe, ale tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy mają one jakikolwiek związek z pracą w wojsku. Warto pamiętać, że praktyka zawodowa w CV jest również wysoce cenioną sekcją. Weź jednak pod uwagę, że na pewno rekrutera nie zainteresuje twój kurs baristy, jeśli aplikujesz o stanowisko w wojsku. Skup się więc i przeanalizuj, które z odbytych przez ciebie szkoleń, mogą wywrzeć na rekruterze pozytywne wrażenie.

Przykładowe CV do wojska

Wiele osób doskonale wie, że pisanie zwykłego CV nie jest najprostszym zadaniem, a co dopiero mówić o pisaniu CV do wojska. Jeśli więc pomimo powyższych wskazówek i porad, nadal czujecie się dość niepewnie na gruncie pisania własnego życiorysu, być może lepszym rozwiązaniem będzie wzorowanie się na wzorach CV do wojska polskiego? Dzięki przykładowym CV do wojska, które możecie znaleźć na większości, odpowiednich stron internetowych, wasze personalne CV może wyglądać i prezentować się znacznie lepiej. Nie można jednak zapomnieć o tym, że CV ma dotyczyć nas, jako osoby i kandydata na dane stanowisko, a wzorowanie się nie jest jednoznaczne z przepisywaniem słowo w słowo tego, co udało się nam znaleźć w sieci. Nie warto umieszczać w CV umiejętności, której nie posiadamy, tylko dlatego, że była ona zamieszczona w przykładowym CV do wojska. Lepiej tego typu wzory CV do wojska polskiego traktować jako cenną wskazówkę, nie zaś szybkie i łatwe rozwiązanie.