cv informatyka

Praca specjalisty IT jest przyjemna i dobrze płatna. Na rynku brakuje personelu, więc ludzie w tej branży dostają lepsze warunki zatrudnienia. Spraw, aby pracodawcy myśleli, że jesteś najlepszym kandydatem i zaimponuj im swoim wyjątkowym CV, aby móc wynegocjować wyższą pensję. Dobrze napisane CV informatyka jest bardzo ważne. W tym artykule znajdziesz instrukcje krok po kroku, jak stworzyć idealną przepustkę. Są one zilustrowane przykładami, aby lepiej zrozumieć, jak powinno wyglądać cv dla informatyka?

Jak napisać CV informatyka?

Kariera informatyka obejmuje wiele różnych działań związanych z technologią komputerową. W zależności od specjalizacji i wymagań danej firmy, informatycy mogą zajmować się programowaniem, administracją systemami komputerowymi, projektowaniem i zarządzaniem serwisami internetowymi oraz instalacją i serwisem sprzętu komputerowego. Ze względu na różnorodność zadań, CV informatyka muszą pasować do opisu stanowiska podanego w ofercie. Informatycy pracujący w bankach, szpitalach czy szkołach często są „guru” wszystkiego co związane z komputerem. Naprawia zepsuty sprzęt, dba o to, aby serwery nie ulegały awariom, instaluje nowe drukarki lub skanery. Jednak w profesjonalnych firmach IT specjaliści IT pracują inaczej, a umiejętności wymagane przez pracodawców są bardzo specyficzne. Programiści Java czy PHP, front-end lub back-end developerzy, administratorzy baz danych, każdy z tych specjalistów ma wykształcenie informatyczne, ale zajmują się zupełnie innymi rzeczami. Są jednak uniwersalne zasady i schematy jak powinno wyglądać cv informatyka? Posiadając tą wiedzę będziesz umiał stworzyć nie tylko cv dla informatyka, ale również cv grafika komputerowego, czy innego branżysty IT.

Przykład CV informatyk

Umieść podstawowe informacje o sobie na początku swojego CV. Składają się głównie z danych osobowych, za pośrednictwem których rekruterzy mogą się z Tobą skontaktować. Należą do nich: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz miejsce zamieszkania.

Umiejętności informatyka w cv

Kolejnym krokiem w pisaniu CV na informatyka powinno być sporządzenie listy umiejętności. Ta sekcja CV jest warta podzielenia na umiejętności twarde i miękkie, przy czym te pierwsze dotyczą wiedzy specjalistycznej i korzystania z technologii, a te drugie to cechy osobowości i umiejętności interpersonalne. Wpisując swoje umiejętności w CV technika IT, bądź konkretny. Wyszczególnij techniki i procedury, które znasz, pisząc dowolne nowoczesne CV. Nie zapominaj o umiejętnościach miękkich, według badań są one coraz ważniejsze dla pracodawców i rekruterów. W tej części CV podaj również swoją znajomość języka obcego, najlepiej zgodnie z oceną Komisji Europejskiej. Zwłaszcza jeśli chcesz aplikować do międzynarodowej firmy.

Przykład cv informatyk doświadczenie

Jestem 28-letnim technikiem IT z 2-letnim doświadczeniem w tworzeniu stron, sklepów i serwisów internetowych. Moje umiejętności to PHP, MySQL, JavaScript, CSS, HTML. Pracuję na frameworku Zend i Symfony. Odnajdywał się w pracy zespołowej i zadaniach indywidualnych. Posiadam również doświadczenie w projektowaniu graficznym.

Zainteresowania informatyka

Opisanie swoich zainteresowań w curriculum vitae to świetny sposób, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i pokazać pracodawcom, że lubisz to, co robisz. Chodzi o to, aby opisać hobby i pasje, które są w jakiś sposób związane z obowiązkami, które będziesz pełnić jako programista lub informatyk. Jeśli nie masz wykształcenia ani doświadczenia w programowaniu, spróbuj pokazać, że pasjonujesz się tym tematem. Wspomnij o amatorskich konkursach eksperckich IT lub hackathonach IT lub własnych projektach, w których brałeś udział, np. warto umieścić w CV swoje portfolio na GitHubie lub innych platformach programistycznych, w sekcji hobby opisz dokładnie, jak programujesz lub wymyślasz. Oczywiście nie należy kłamać ani przesadzać wymieniając zainteresowania informatyka cv. Koncentruj się tylko na tych interesach, które mogą mieć wartość dla pracodawcy.

CV informatyk umiejętności

Z punktu widzenia pracodawcy bardzo ważna jest sekcja umiejętności informatyczne cv oraz doświadczenie zawodowe informatyka. Na tej podstawie rekruterzy próbują określić, czy kandydat nadaje się na dane stanowisko.Sekcja  umiejętności cv informatyk powinna zajmować najbardziej eksponowane i eksponowane miejsce, tuż pod streszczeniem zawodowym. Wymieniając poprzednie stanowiska, pamiętaj, aby dokładnie opisać swoje najważniejsze obowiązki zawodowe na każdym stanowisku. Pamiętaj, aby opisać czynność tak szczegółowo, jak to możliwe. Podkreśl narzędzia, których używasz i programy, z których korzystasz. Wpisując własny projekt podaj jego temat oraz datę powstania. Nie zapomnij o stażach, wolontariacie i praktykach. Nieocenione jest również doświadczenie zdobyte poza pracą, ale przydatne w karierze zawodowej.

Warto wysłać list motywacyjny wraz z curriculum vitae, nawet jeśli nie było o to proszone w ofercie pracy. Dlaczego? To świetna okazja, aby bardziej szczegółowo „wystawić” swoją kandydaturę i pokazać pracodawcom, że powinieneś zostać zatrudniony. Pisząc list motywacyjny dla technika IT, nie należy powtarzać informacji zawartych w curriculum vitae. Możesz to rozwinąć, używając języka korzyści – pokazując, że firma skorzysta na zatrudnieniu Ciebie. Wypisz więc tam swoje najważniejsze osiągnięcia i pokaż, jak Twoja praca pozytywnie wpłynie na rozwój miejsca, o które się ubiegasz. Zwróć uwagę na właściwe wprowadzenie listu motywacyjnego. Możesz opisać swoje doświadczenie w kilku zdaniach lub pokazać, że Twoje cele zawodowe pokrywają się z celami firmy. Jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, zamieść szkolenia i certyfikaty w cv, które masz i kursach, które ukończyłeś.

Przykładowe CV informatyk front-end

Kompetencje takie jak programowanie w JavaScript czy znajomość frameworków JS takich jak AngularJS czy ReactJS są trudniejsze do zdobycia, jeśli ktoś wymienia trywialne informacje typu: wcześniejsza znajomość HTML czy CSS. Może to oznaczać, że nie może w pełni poświęcić uwagi poszczególnym elementom pracy front-end developera. Kolejność, w jakiej wymienione są umiejętności, daje również czytelnikowi wskazówkę co do dotychczasowego kierunku kariery kandydata. Poinformował też, w jakim kierunku chciałby, żeby to zmierzało.

Twoje curriculum vitae nie powinno przekraczać jednej lub dwóch stron A4. Po pierwsze, rekruterzy poświęcą na to tylko kilka sekund, więc warto przeczytać do końca. Po drugie, jako kandydat na stanowisko Specjalisty IT powinieneś wykazać się zdolnościami analitycznymi oraz umiejętnością skutecznego selekcjonowania i porządkowania najważniejszych danych. Pamiętaj jednak, aby nie skracać CV na siłę. Zbyt mała czcionka i zbyt małe odstępy tylko zniechęcą rekruterów do zapoznania się z treścią dokumentu.