Napisanie CV z pozoru wydaje się bardzo prostym zadaniem. Wszystko się często komplikuje, gdy zabieramy się za stworzenie właściwego dokumentu. Wtedy pojawia się mnóstwo wątpliwości. Dobrze stworzone CV może pomóc nam uzyskać wymarzoną pracę. Jest ono naszą wizytówką, a także odpowiada za pierwsze wrażenie, które na kimś zrobimy. Jeśli przykuje uwagę rekrutera lub pracodawcy, mamy szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną która przybliża nas do otrzymania oferty. Warto więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie rzetelnej aplikacji, a nie takiej, która zginie w tłumie, czy wręcz odstraszy od nas potencjalnego pracodawcę. Oczywiście, bardzo ważne są kompetencje, doświadczenie i cała treść, którą umieszczamy w aplikacji. Tworząc profesjonalne cv, warto zadbać o jego stronę wizualną. Dobre "opakowanie" treści to spora część sukcesu.

Najlepsza czcionka do CV

Mając ma myśli tworzenie życiorysu pod względem wizualnym najważniejsza jest czcionka. Jaką czcionkę wybrać do CV, aby zrobić dobre wrażenie, by wyglądała ona estetycznie i profesjonalnie? Czcionka do CV musi być przede wszystkim czytelna! To pierwszy i absolutnie podstawowy warunek. Nie warto stawiać tu na ozdobne udziwnienia i ekstrawagancję, które mogą jedynie zniechęcić osobę rozpatrującą naszą kandydaturę do dalszego czytania. Warto postawić na proste, klasyczne, najbardziej popularne czcionki. Przykładowo: Times New Roman, Arial. Wyglądają one zawsze estetycznie, są sprawdzone, nie ma ryzyka, że będą nieczytelne lub nie uwzględnią polskich znaków. To niestety kolejna wada bardzo ozdobnych czcionek. Często nie można wpisać w nich części polskich znaków. Warto więc sprawdzić przed wyborem czcionki do CV, czy w wybranej przez nas nie ma takiego problemu. 

Co z kolorem czcionki? Tutaj zawsze sprawdzi się czerń, ale można też postawić na granat, grafit, butelkową zieleń. Ważne, żeby kolor był czytelny. Jeśli tło jest białe, wtedy czcionka w CV powinna być w ciemnym kolorze. Jeśli zdecydujemy się na ciemny kolor tła, wtedy tekst może być w jasnych barwach. Jeśli wybierzemy jeden kolor przewodni, bądźmy konsekwentni. Mieszanie kolorów nie będzie tu wyglądało dobrze. Zwracajmy uwagę na czytelność, to naprawdę kluczowa wersja. Pracodawcy i rekruterzy potrafią dostawać dziesiątki, a nawet setki CV dziennie. Nikt więc nie będzie chciał czytać CV, które jest nieczytelne a samo patrzenie na nie męczy.

W czcionkach do CV można pogrubić kluczowe informacje, na przykład zajmowane stanowiska. W ten sposób wyróżnią się i ułatwią czytającemu szybką analizę naszej kandydatury. Prawdą jest, że teksty czytamy często powierzchownie, skupiając się na słowach kluczowych. Tak samo działa większość rekruterów. Nie przesadzajmy jednak z pogrubioną czcionką i kursywą. Pogrubmy to, co naprawdę istotne. Kursywy użyć można na przykład jeśli chcemy wpisać nazwę jakiegoś projektu lub firmy. Zazwyczaj stosujemy ją do nazw własnych lub tytułów. Kursywy niekoniecznie używa się do wyróżnienia najważniejszych informacji, raczej jest stosowana do tych pobocznych, mniej ważnych informacji. 

Jeśli korzystamy z gotowego wzoru CV, często problem doboru odpowiedniej czcionki mamy rozwiązany. Kreator dobierze taką czcionkę do CV, która wygląda dobrze i tworzy spójną, miłą dla oka kompozycję. Jeśli mamy więc problem, jakie czcionki będą odpowiednie do naszego CV, być może warto zdać się na tego typu pomoc. We wzorze lub kreatorze automatycznie zostanie ustawiona prawidłowa czcionka, a CV zyska profesjonalny wygląd. Ty zyskasz zaś pewność, że Twoje CV wygląda dobrze. 

Jaki rozmiar czcionki do CV?

Tworząc CV pojawia się też pytanie jaki rozmiar czcionki będzie odpowiedni. Tak, aby nie był za mały ani za duży. Zbyt małe litery będą mało czytelne, a za duże rozproszą uwagę od treści. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki rozmiar czcionki do CV jest idealny. Przyjmuje się jednak, że najlepiej wybierać wśród rozmiarów 10-14. Dobrze wyglądają a dokumentach rozmiaru A4, zarówno drukowanych, jak i w wersjach elektronicznych.

W zależności od potrzeby, można zróżnicować rozmiary czcionki w CV. Podobnie jak w przypadku pogrubień, większą czcionką można podkreślić ważniejsze informacje. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z różnymi wielkościami. Dwa, maksymalnie trzy rozmiary czcionek w dokumencie aplikacyjnym w zupełności wystarczą.

O czym jeszcze warto pamiętać tworząc profesjonalne CV

Obecnie w CV ceni się czytelność i konkretne informacje. Jeśli chcemy czymś zaskoczyć, lepiej żeby była to treść niż forma. Do lamusa odeszły już "oryginalne" czcionki czy nadmiar kolorów. Oczywiście są branże bardziej kreatywne, gdzie możemy pozwolić sobie na delikatną nutę oryginalności, ale są też takie branże, gdzie nie warto ryzykować.

Chcąc, aby nasze CV zrobiło dobre i profesjonalne wrażenie, sprawdźmy też rozmieszczenie tekstu. Dobrze gdyby był on równomierne rozłożony, wyjustowany i tworzył spójną kompozycję.

Poprawne CV nie powinno zajmować więcej niż 2 strony. Idealnie, gdyby udało się zmieścić wszytko na jednej, jednak nie zawsze jest do możliwe. Szczególnie przy doświadczonych kandydatach, z bogatym doświadczeniem zawodowym. Dokonujmy więc selekcji informacji. Jeśli pracodawcę zainteresuje nasze CV, będzie można opowiedzieć o sobie więcej podczas rozmowy rekrutacyjnej. Służy ona właśnie do tego, aby rozwinąć informacje z CV.

Potraktujmy CV jako naszą wizytówkę, którą mamy wywrzeć konkretne wrażenie - profesjonalnego, ciekawego kandydata. Tak jak dbamy o swój ubiór, czy wygląd na co dzień, zadbajmy także o nasze CV które ma stworzyć dobre pierwsze wrażenie. Stawiając na poprawność oraz wizualną spójność naszego CV, pokazujemy się jako osoby rzetelne i uporządkowane. CV zrobione w sposób niechlujny i nieczytelny sprawia wrażenie zupełnie odwrotne. A tego przecież nie chcemy.