Aplikując na różne stanowiska do nowej pracy, niezbędne jest posiadanie cv. To dokument, którego pełna nazwa brzmi Curriculum vitae, co z łacińskiego tłumaczenia oznacza 'bieg życia' lub 'przebieg życia'. W Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie, mianem cv określa się życiorys zawodowy. Cv posiada wiele cennych informacji na temat człowieka, który ubiega się o stanowisko w danej branży. To właśnie z tego dokumentu przyszły pracodawca może poznać historię zawodową i wykształcenie potencjalnego pracownika. Ale cv to także okazja, aby pracownik dał poznać się przyszłemu pracodawcy z nieco prywatnej strony. Wpływ na to ma zakładka 'hobby', która występuje w niemalże każdym szablonie CV. Można tam pochwalić się tym, co dana osoba lubi robić na co dzień, jakie ma umiejętności i co sprawia jej przyjemność. Duży wpływ na pozytywne rozpatrzenie złożonego cv ma także fakt, czy zostało w nim umieszczone zdjęcie osoby ubiegającej się o stanowisku pracy. Obecnie większość ofert pracy wymaga tego od kandydatów. 


Czy w cv musi być zdjęcie?

Z pewnością wiele osób przy tworzeniu swojego cv zastanawia się, czy konieczne jest umieszczenie w nim swojego zdjęcia. Otóż obecnie, coraz więcej ofert, jakie można znaleźć na portalach internetowych, wymaga od kandydata umieszczenia swojego zdjęcia w cv. Jest to dla pracodawcy szansa, na nieco bardziej szczegółowe poznanie kandydata i możliwość na podjęcie bardziej przemyślanej decyzji, czy zapraszać daną osobę na rozmowę kwalifikacyjną czy też nie. Mimo to, w głowach wielu osób wciąż toczy się batalia i kumulują się pytania 'czy na cv musi być zdjęcie'... Należy pamiętać, że nie każdy jest odważny i pewny siebie, a dla takich osób dzielenie się z obcymi czymś tak prywatnym jak zdjęcie, jest naprawdę dużym wyzwaniem. Dobrze jest się jednak przełamać i postawić na dokument ze zdjęciem. Oczywiście, cv ze zdjęciem czy bez, powinno być potraktowane tak samo, jednak kiedy w ogłoszeniu pracy wyraźnie podkreślona jest prośba o dołączenie zdjęcia, nie warto sprzeczać się z potencjalnym przyszłym pracodawcom i uparcie stawiać na swoim. Owszem, niektórzy mogą docenić posiadanie przez kandydata własnego zdania, jednak większość po prostu podziękuje jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Dobrym pomysłem na rozwiązanie problemu, czy cv musi mieć zdjęcie, jest stworzenie dwóch szablonów swojego cv, w których jedna wersja będzie posiadać zdjęcie, a druga nie. W ten sposób, aplikując na stanowisko, w którym nie jest wymagane wysłanie cv ze zdjęciem, nie trzeba będzie się stresować, tylko wybrać opcję bez zdjęcia. Natomiast druga wersja cv będzie dla tych, którzy od kandydata oczekują wcześniejszego 'pokazania się' przesyłając dokument zawierający zdjęcie. Jakie zdjęcia do cv?

Warto mieć na uwadze, że dobre cv to takie, w którym jesteśmy szczerzy, dlatego zastanawiając się jakie zdjęcie do cv wybrać, dobrze będzie postawić na naturalność. Zdjęcia, które są zbyt pozowane i sztuczne, mogą zostać źle odebrane przez pracodawcę. To ważne, aby na zdjęciu pokazać siebie takim, jakim się jest w rzeczywistości. O tym, jakie powinno być zdjęcie do cv, decyduje także stanowisko, o które dana osoba się ubiega. Wiadomym jest, że chcąc pracować w dużej firmie, banku, czy kancelarii prawniczej, zdjęcie powinno po przez swój wygląd nawiązywać do tego typu pracy. W takiej sytuacji zdjęcie do cv jakie przedstawia kandydat powinno pokazać go z tej bardziej poważnej strony. Oczywiście uśmiech jest jak najbardziej wskazany, jednak ten naturalny i delikatny, a nie wymuszony bądź zbyt przesadzony. A nawiązując do uśmiechu, niezależnie od stanowiska na jakie ktoś aplikuje, uśmiech jest ważnym elementem zdjęcia. Zdecydowana większość ludzi i firm, ceni sobie osoby pozytywne i uśmiechnięte, a zatem cv ze zdjęciem przedstawiającym osobę uśmiechniętą, może mieć większe szanse na pozytywne rozpatrzenie. Do dokumentów aplikacyjnych wymagane niegdyś było zdjęcie legitymacyjne, czyli takie, które przedstawia twarz oraz część klatki piersiowej. Obecnie odchodzi się od tej zasady i o tym jakie zdj do cv wybrać, decyduje każdy indywidualnie. Ubiegając się o pracę trenera personalnego na siłowni, lepiej będzie wybrać zdjęcie, które przedstawia całą sylwetkę, a nie tylko jej część. Natomiast osoba, która chce pracować na przykład w sklepie z balonami, może pokusić się o dodanie do cv bardziej szalonego zdjęcia, pasującego do tej posady. Na to, jak powinno wyglądać zdjęcie do cv, duży wpływ ma branża i stanowisko, o które ubiega się kandydat. Mając jasno określony cel zawodowy, dopasowanie zdjęcia do cv nie powinno być dużym wyzwaniem. Jeśli jednak ktoś jest bardzo niezdecydowany i cv składa na kilka stanowisk, z których każde jest z innej dziedziny, najbezpieczniejszym wyborem będzie zdjęcie przedstawiające twarz i część sylwetki. Ważne, aby było szczere i naturalne, bez niepotrzebnych przeróbek i ulepszeń. 


Jak zrobić zdjęcie do cv?

Jeszcze do niedawna, zapraszając na rozmowę kwalifikacyjną pracodawca oczekiwał od kandydata przyniesienia cv w wersji papierowej. Do tego typu dokumentu zdjęcie zazwyczaj było robione przez profesjonalnego fotografa w jego studiu, gdzie ustawiał on odpowiednie światło i instruował, jak poprawnie usiąść i się uśmiechnąć. Panowało powszechne przekonanie, że tylko fotograf wie, jak zrobić dobre zdjęcie do cv. Obecnie już prawie nikt nie wymaga cv w wersji papierowej. Wszystko, za sprawą szybko idącego do przodu świata internetu i technologii. Jednym z największych udogodnień jest możliwość wykreowania swojego cv w dowolnym kreatorze, a następnie zapisanie go sobie w plikach na telefonie czy komputerze. Tak stworzone cv jest zazwyczaj przesyłane do przyszłego pracodawcy droga mailową, bądź jako załącznik w wiadomości do danej oferty pracy. Pracodawca posiadający już cv w wersji elektronicznej, nie potrzebuje dodatkowo wersji papierowej. Tak więc zdjęcie potrzebne do dokumentu można wykonać samodzielnie w domu. O tym, czy cv musi zawierać zdjęcie przedstawiające całą sylwetkę czy też tylko twarz i część klatki piersiowej, decyduje każdy osobiście. Tak robione zdjęcie będzie będzie bardziej naturalne niż to pozowane u fotografa. Teraźniejsze telefony posiadają tak dobre aparaty, że zrobienie wyraźnego zdjęcia nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Należy jednak pamiętać, że robiąc zdjęcie do cv trzeba zadbać o odpowiednie światło, aby fotografia nie wyszła zbyt ciemna czy też zbyt jasna. Kolejnym ważnym elementem jest przestrzeń znajdująca się za osoba na zdjęciu. Wybranie miejsca jest bardzo ważne podczas tworzenia fotografii, której tło stanowi ważną część i powinno być ono jak najbardziej jednolite i pozbawione niepotrzebnych drobiazgów. O tym, czy do cv musi być zdjęcie zrobione w naturalnym i luźnym stylu, czy też takie podobne do zdjęć legitymacyjnych decyduje każdy indywidualnie, najważniejsze, to pamiętać o uśmiechu.