Jak ocenić nasz poziom języka angielskiego w CV

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych umiejętności, jakie możemy wpisać w nasze CV. Zwłaszcza, jeśli chodzi o język angielski - bez wątpienia najpopularniejszy, najszerzej używany współczesny język świata. To nie ulega żadnej wątpliwości, ale… jak tak naprawdę określić poziom znajomości języka angielskiego i gdzie wpisać takie dane w naszym CV? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w naszym artykule - zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto pochwalić się znajomością języka angielskiego?

W dzisiejszym świecie znajomość języka angielskiego, choćby podstawowa, jest wymagana w przypadku bardzo wielu różnego rodzaju stanowisk. Jeśli więc nasz angielski w CV będzie na odpowiednim poziomie, zdecydowanie przybliżymy się do uzyskania pracy na wymarzonym stanowisku. Oczywiście, podobnie jak w każdym innym detalu, opisując nasz poziom języka w CV powinniśmy być szczerzy. Bardzo prawdopodobne jest bowiem, że przyszły pracodawca będzie chciał zweryfikować nasze zdolności. Nasza “kreatywność” szybko wyjdzie więc na jaw, co w praktyce zamknie nam drogę do jakiejkolwiek pracy w danej firmie.

Angielski w CV - w jakim miejscu wpisać?

Zastanówmy się teraz, w którym miejscu wpisać nasz poziom języka w CV. Ponieważ znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna, informację o poziomie władanego przez nas języka warto umieścić na pierwszej stronie CV. W ten sposób natychmiast rzuci się ona w oczy potencjalnemu pracodawcy - a niestety, często bywa tak, że pracodawcy odrzucają z góry CV, jeśli na pierwszej stronie ich uwagi nie przykuje konkretna umiejętność kandydata. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy do przeanalizowania mają oni mnóstwo kandydatur - dlatego, nawiasem mówiąc, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad układem dokumentu, tak aby stworzyć prawidłowe CV.

 Jeśli tylko posiadamy jakiekolwiek certyfikaty czy dodatkowe kwalifikacje językowe - je również warto zawrzeć w naszym Curriculum Vitae Oczywiście, wpisując w CV dane o certyfikatach, należy również podać ich nazwę, rok uzyskania oraz poziom. Pozwoli to rekruterowi ustalić, jak “świeży” jest wymieniony przez nas poziom języków w CV.

Jak określić poziom języka angielskiego w CV?

Określając poziom znajomości języków, w tym języka angielskiego, w naszym CV, możemy zrobić to na kilka sposobów. Najlepiej będzie jednak określić ją zgodnie ze standardami ESOKJ (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego). Będzie to bowiem informacja najbardziej zrozumiała dla rekrutera, ponieważ do każdego z tych poziomów przypisane są widełki oczekiwań, jakie może mieć wobec nas przyszły pracodawca.

  • Poziom A1 - początkujący - to najniższy poziom znajomości języka angielskiego, jakim możemy się pochwalić. Zawierające tak określony język angielski CV nie zrobi raczej wrażenia na profesjonalistach, aczkolwiek może być atutem w sytuacji, gdy znajomość języków obcych ma być tylko “mile widzianym dodatkiem”, lub jeśli pracodawca nie ma specjalnych oczekiwań. Aby móc zapisać ten poziom języka w CV, musimy umieć prawidłowo się przedstawić, opowiedzieć w prostych słowach o sobie, a także znać podstawowe wyrażenia używane w j. angielskim.
  • Poziom A2 - niższy poziom średniozaawansowany - wymaga, abyśmy potrafili prowadzić proste dialogi z drugą osobą. Chcąc określić tak język angielski w CV, musimy także być w stanie opowiedzieć o swoim otoczeniu oraz sytuacjach życiowych, 
  • Poziom B1 - średniozaawansowany - wymaga, abyśmy potrafili określić w języku angielskim nasze plany i aspiracje, również względem pracy. Ten poziom języków w CV zakłada również, że jesteśmy w stanie bez większych problemów prowadzić średnio skomplikowane rozmowy w języku angielskim, a także jasno i przejrzyście sformułować naszą opinię na określony temat.
  • Poziom B2 - wyższy średniozaawansowany - wpisać w CV mogą osoby, które potrafią płynnie rozmawiać w języku angielskim, również na bardziej abstrakcyjne tematy związane z zakresem danej pracy. Aby móc wpisać ten poziom języka w CV, powinniśmy także potrafić płynnie prowadzić średnio skomplikowaną rozmowę z osobą będącą native speakerem języka angielskiego. 
  • Poziom C1 - zaawansowany - to poziom, który wymaga od nas rozumienia znaczenia długich, trudnych tekstów pisanych. Musimy również bez najmniejszych problemów prowadzić rozmowę, nawet na trudniejsze, czy bardziej kontrowersyjne tematy. Od osób, których język angielski CV określa na poziom zaawansowany wymaga się także sprawnego posługiwania się łącznikami językowymi, oraz zdolności natychmiastowego wyrażania swoich opinii.
  • Poziom C2 - profesjonalny - może wpisać w CV osoba, która nie ma problemu ze zrozumieniem tekstów pisanych zawierających wysoko specjalistyczne słownictwo. Wie również, jak zrobić CV po angielsku i przedstawić je pracodawcy w tym języku. Spontanicznie formułuje nawet abstrakcyjne tezy i potrafi zorganizować je w odpowiednią całość.

 Oczywiście, to tylko jeden z wielu sposobów - ale zdecydowanie najbardziej zalecany.

Jeśli nie ESOKJ, to co?

Istnieje szereg dodatkowych sposobów na to, jak opisać poziom znajomości języka w CV. Jeśli nie chcemy używać skali ESOKJ, gdyż, na przykład, nie wiemy jak się w niej określić, zawsze możemy opisać znajomość języka angielskiego słownie, czyli po prostu podstawowa / zaawansowana / średniozaawansowana itp. Jeśli zaś korzystamy z internetowych generatorów CV, zdecydować się możemy również na opis graficzny.

W tym przypadku poziom języka w CV oznaczyć możemy chociażby gwiazdkami - im większa ilość gwiazdek, tym większa znajomość języka angielskiego. Takie rozwiązanie może zrobić wrażenie na rekruterach, którzy zwracają uwagę na bardziej nietuzinkowe rozwiązania, jeśli chodzi o tworzenie Curriculum Vitae. W tym przypadku nasz poziom znajomości warto podzielić na dwie części -znajomość pisemną oraz ustną oraz każdą z nich ocenić odrębnie.