Jak odpowiedzieć rekruterowi na pytanie - dlaczego chcę zmienić pracę?

Jak odpowiedzieć rekruterowi na pytanie

Jak odpowiedzieć rekruterowi na pytanie

Każdy z nas wie, że prędzej czy później zasiądziemy przed rekruterem i będziemy musieli odbyć naszą rozmowę kwalifikacyjną. Choć wydawać by się mogło, że tylko i wyłącznie pierwsza w życiu rozmowa jest stresująca, to jednak nie ma w tym wypadku absolutnie żadnej reguły. Rozmowa kwalifikacyjna będzie wywoływała w nas taką samą panikę zarówno za pierwszym jak i za piętnastym razem. Co więcej, popełniane błędy podczas rozmowę o pracę w dalszym ciągu się powielają. Rekruterzy zaś świetnie manipulują pytaniami i wyciągają z nas jak najwięcej informacji. Jednym z pytań, które wywołuje w kandydatach do pracy najwięcej paniki jest : dlaczego chcesz zmienić pracę? Wobec tego, jak na nie odpowiedzieć, by rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się sukcesem?

Rozmowa kwalifikacyjna - dlaczego chcesz zmienić pracę?

Z pewnością każdy z nas, dzień przed zaplanowaną rozmową kwalifikacyjną stara się odpowiednio przygotować. Z pamięci jesteśmy wstanie wyrecytować odpowiedź na pytanie: gdzie widzisz siebie za 5 lat? a także: co wniesiesz do naszego zespołu? Jednocześnie wśród wachlarza pytań, który mogą nam zadać rekruterzy pojawia się jeszcze jedno, które wywołuje panikę i strach. Pytanie to brzmi: dlaczego chce pan zmienić pracę? Okazuje się, że z pozoru pytanie to wydaje się proste, a powodów do dla zmiany pracy może być tysiące. Jednocześnie warto sobie uświadomić, że rekruter w tym momencie wcale nie musi usłyszeć od nas prawy, a świetne uzasadnienie, które przekona go do tego, że to właśnie my będziemy właściwymi osobami na właściwym stanowisku. Jednocześnie zanim zaczniemy udzielać odpowiedzi na pytanie dlaczego chcesz zmienić pracę?, zastanówmy się, dlaczego rekruter tak naprawdę je zadaje. Jeśli wydaje się nam, że jest on rzeczywiście zainteresowany tym, co skłoniło nas do zmiany pracy, to jesteśmy w ogromnym błędzie. Tak naprawdę rekruter w tym momencie zamierza sprawdzić kilka rzeczy. Zalicza się do nich:

  • sprawdzenie naszych motywacji- być może powodem zmiany pracy jest chęć dalszego rozwoju?
  • sprawdzenie naszego logicznego myślenia- wcale nie musimy w tym wypadku udzielać odpowiedzi zgodnej z prawdą;
  • sprawdzenie tego, jak dyplomatyczni jesteśmy- czy zaczniemy "nadawać" na byłego pracodawcę i kolegów z zespołu? Otóż jest to najgorsze z możliwych rozwiązań.
  • sprawdzenie, czy rzeczywiście chcemy pracować w danej firmie- być może utożsamiamy się z jej wartościami?

Wobec tego dlaczego chcę zmienić pracę? Warto się zastanowić, zanim udzielimy odpowiedzi. Nie da się ukryć, że rozmowa kwalifikacyjna- dlaczego chce pan zmienić pracę? To dwie, nieodłączne kwestie. Statystycznie tego pytania możemy spodziewać się na każdej rozmowie. Jeśli nauczymy się idealnej odpowiedzi, to istnieją szanse, że rozmowa kwalifikacyjna- dlaczego chcesz zmienić pracę? nie przekreśli naszych szans na zyskanie stanowiska.

Dlaczego chcę zmienić pracę? - uzasadnienie

Przejdźmy teraz do najbardziej intersującej kwestii zagadnienia: dlaczego chcę zmienić pracę?- uzasadnienie odpowiedzi na to pytanie będzie miało kluczowy wpływ na to, czy uda się nam osiągnąć zamierzony cel i uzyskać daną posadę. Wiele osób zastanawia się w głowie i często pytają samych siebie: dlaczego chcesz zmienić pracę? co odpowiedzieć? Otóż zapomnij o podawaniu prywatnych powodów i faktów z życia firmy. Jest to najgorsze z możliwych rozwiązań, które z pewnością Ci nie pomoże. W tym momencie powinieneś wykorzystać pytanie: dlaczego chcesz zmienić pracę i odpowiedzi, jako największą możliwość zaprezentowania siebie z jak najlepszej strony. Warto więc podkreślić, że główną motywacją do zmiany pracy jest nic innego jak potrzeba nowych wyzwań, potrzeba samodoskonalenia się i spróbowania siebie w nowym, bardziej wymagającym środowisku. Warto podkreślić także, że zmiana pracy wynika z tego, że chcemy się również dalej rozwijać i szkolić na wielu, różnorodnych płaszczyznach. W ten sposób pokażemy rekruterowi, że nie zależy nam na korzyściach materialnych, a jedynie na tym, by zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Warto więc o tym pamiętać, gdyż tego pytania praktycznie nie da się uniknąć.