kompetencje twarde

Pracodawcy wymagają od kandydatów do pracy określonych umiejętności. Mogą być to kompetencje miękkie, jak i twarde. Warto wiedzieć, czym dokładnie są umiejętności twarde i w jaki sposób o nich napisać w CV, aby przyciągnąć uwagę osoby rekrutującej.

Czym są kompetencje twarde?

Są to umiejętności, które w pewien sposób można łatwo zmierzyć i ocenić obiektywnie. W tym przypadku zawarta jest wiedza zarówno teoretyczna, jak i praktyczna, zazwyczaj związana z wykształceniem oraz zawodem kandydata. Twarde umiejętności potwierdzają też różnego typu licencje, dyplomy oraz certyfikaty.

Kompetencje twarde zdobywa się, poprzez naukę w szkole i na studiach, ale również w trakcie kursów oraz szkoleń, a także w trakcie kariery zawodowej. Pracodawca jest w stanie szybko sprawdzić, czy kandydat ma określone umiejętności, poprzez przedstawienie mu testu do wypełnienia albo poproszenie o wykonanie praktycznego zadania.

Aby pracownik był w stanie wykonywać swoją pracę, musi posiadać określone kompetencje zawodowe. Przykładowo, lekarz legitymuje się dyplomami oraz specjalistyczną wiedzą, dzięki czemu może leczyć pacjentów, a grafik powinien potrafić obsługiwać określone programy, które pozwolą mu na projektowanie plakatu czy logo.

Jakie są przykładowe kompetencje twarde?

Do umiejętności twardych zalicza się:

 • prawo jazdy,
 • obsługa pakietu Microsoft Office,
 • znajomość określonego języka obcego na poziome C1,
 • obsługa wózka widłowego,
 • obsługa kasy fiskalnej,
 • znajomość zasad optymalizacji i pozycjonowania stron, czyli SEO,
 • tworzenie prezentacji multimedialnych,
 • znajomość programów graficznych,
 • znajomość języków programowania,
 • edycja zdjęć oraz materiałów wideo.

Posiadanie konkretnych umiejętności zawodowych, ma bardzo duży wpływ na to, czy kandydat na określone stanowisko, dostanie pracę. Trzeba spełnić wymagania pracodawcy, aby kandydatura potencjalnego pracownika została w ogóle rozpatrzona, np. jeśli pracodawca szuka pracownika, który zna język angielski na poziomie C2, a kandydat opanował go jedynie na poziomie A2, CV najprawdopodobniej zostanie odrzucone.

Z kolei, jeśli kompetencje twarde, zawarte w wysłanym CV, będą pokrywać się z oczekiwaniami pracodawcy, szanse na posiadanie umowy są naprawdę spore. Warto pamiętać, że umiejętności twarde stanowią ważne kryterium w trakcie selekcji kandydatów, jednak nie jedyne. Ważne są również kompetencje miękkie.

Jakie umiejętności wpisać w CV, aby zaciekawić pracodawcę?

Warto odpowiednio wyważyć oba rodzaje umiejętności, wpisując do CV zarówno twarde, jak i miękkie kompetencje. Żaden pracodawca nie przyjmie osoby, posiadającej nawet najlepsze umiejętności miękkie, jeśli jej kompetencje zawodowe nie będą pokrywać się z wymaganiami na określone stanowisko. W jaki sposób dobrać umiejętności do CV?

 • Najlepiej dostosować je do oferty pracy, gdyż pracodawcy bardzo doceniają, jeśli CV dopasowane jest do konkretnej oferty,
 • Umiejętności warto wypisać krótko i konkretnie,
 • Dobrze jest również ocenić poziom swoich kompetencji, najlepiej w obiektywny sposób. Nie należy ich przeceniać, gdyż może to zostać szybko i łatwo zweryfikowane przez osobę rekrutującą na rozmowie kwalifikacyjnej,
 • Warto również zadbać o graficzny wygląd CV i punktowo wypisane kompetencje.

Dlaczego warto wpisywać do CV umiejętności twarde?

Przede wszystkim, wymieniając kompetencje w CV, bez względu na to, czy są one miękkie czy twarde, warto być jak najbardziej szczegółowym i konkretnym oraz odnosić się do faktów. Przykładowo, zamiast pisać "zarządzanie ludźmi", lepiej wpisać "zarządzanie 3-osobowym zespołem". Dzięki temu atuty w CV będą bardziej widoczne, a aplikacja będzie pozytywnie wyróżniać się na tle pozostałych. Wpisanie umiejętności twardych do CV, ma duże znaczenie w szczególności w przypadku osób, które dopiero wchodzą na rynek albo szukają zatrudnienia podczas studiów. W takim przypadku, tak istotne kwestie, jak doświadczenie czy wykształcenie nie będą rozbudowane, jednak umiejętności twarde, nabyte w trakcie nauki, większość osób będzie mogła pochwalić się pracodawcy i będą one dla niego najważniejsze.

Umiejętności twarde w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

W przypadku, gdy kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, zazwyczaj odbywa się ona zgodnie z określonym schematem, dlatego też warto się wcześniej do niej odpowiednio przygotować. Na rozmowie rekrutacyjnej z pewnością padną pytania, które dotyczą umiejętności twardych kandydata.

Kompetencje te jest łatwiej sprawdzić, niż umiejętności miękkie - można pokazać dyplom albo certyfikat, opowiedzieć o swoich obowiązkach oraz doświadczeniu w poprzednich miejscach pracy. Warto zadbać o to, aby wypowiedzi były konkretne i płynne. W zupełności wystarczy kilka lub kilkanaście zdań na temat swoich kompetencji.

Może zdarzyć się tak, że rekruter poprosi kandydata o rozwiązanie testu kompetencyjnego, który związany jest ze stanowiskiem, na które aplikuje. Warto spodziewać się także wykonania zadań praktycznych, w zależności od wykonywanego zawodu.

Jak uzyskać albo podnieść umiejętności twarde?

Kompetencje twarde możliwe są do nauczenia w trakcie udziału w różnego typu kursach, np. językowych, szkoleniach, np. z zasad marketingu internetowego, webinarach czy też podczas szkoleń wewnętrznych w miejscu pracy. W procesie samokształcenia przyda się również literatura specjalistyczna. Niektórzy pracodawcy większą uwagę przywiązują do posiadanych przez pracownika miękkich kompetencji, ponieważ często łatwiej nauczyć jest go umiejętności twardych w krótszym czasie, niż od początku kształtować jego umiejętności miękkie. To wynika z faktu, że ona powiązane z charakterem i osobowością. Z tego względu każdy człowiek wyposażony jest w nie w mniejszym lub większym stopniu i są one umacniane, w zależności od procesu życia osobistego, jak i zawodowego.

Kompetencje twarde mają znaczenie zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i kandydata na określone stanowisko. To w dużej mierze od nich zależy, która kandydatura będzie w ogóle rozpatrywana. Warto zatem zadbać o tego typu umiejętności i odpowiednio ująć je w CV.