Sposób na szybkie znalezienie pracy. Jak efektywnie szukać pracy?
Szukanie pracy czasami jest wyniszczające. Zwłaszcza, jeżeli nie udaje się szybko znaleźć tego stanowiska, jakie nas interesuje. Z czasem tracimy motywację, chęć i zaczynamy popełniać błędy, które coraz bardziej oddzielają nas od wymarzonego zajęcia. Jak szybko znaleźć pracę, żeby uniknąć frustracji i zniechęcenia? Co robić, a czego zdecydowanie nie robić w trakcie poszukiwań? O tym wszystkim opowiemy Ci w dalszej części artykułu!
Jak szybko znaleźć pracę żeby uniknąć frustracji i zniechęcenia?
Zacznij od tego, żeby zaplanować swój dzień pracy. Często jest tak, że już sama liczba zadań jest wrogiem motywacji. Dlatego weź kartkę i zanotuj, co chcesz dzisiaj zrobić. Najprawdopodobniej okaże się, że wcale nie masz tak dużo do zrobienia. Jeżeli lista zadań jest jednak długa – uporządkujesz wszystko i będziesz wiedział jaki masz zakres prac, co z pewnością nieco cię uspokoi.
Szukając pracy, nie ograniczaj się do tej jednej aktywności. Możesz zająć się zdobywaniem nowych umiejętności lub poszerzyć swoją kwalifikacje za pomocą kursów, dostałeś w końcu wolny czas, który w pełni możesz poświęcić na przykład na przeczytanie dobrej książki, którą cały czas odkładasz. Czas ubiegania się o nowe stanowisko można mądrze wykorzystać i naprawdę nie należy tego lekceważyć. Być może zyskamy umiejętność, która pomoże nam znaleźć wymarzoną pracę?
Nie wiesz czy jesteś przygotowany? To zacznij od tego.
Sprawdź czy twoje CV jest aktualne i odpowiada tym kompetencjom, których potrzebuje pracodawca. List motywacyjny i CV powinny być dostosowane do oferty. Jeżeli wysyłasz te same dokumenty do 20 firm, nie dziw się, że wiele z nich się nie odzywa. Pamiętaj, że kopiowanie popularnych zwrotów z pewnością nie sprawi, że twój życiorys stanie się interesujący dla rekrutera. Bo nawet najciekawsze CV, musi być dopasowane do profilu firmy. Nikt nie powstrzymuje cię od korzystania z kreatywnych pomysłów, ale pamiętaj, że wszystko powinno być z umiarem. Sprawdź przed wysłaniem, jak wygląda strona przedsiębiorstwa, przeczytaj opinie na temat atmosfery w pracy i dopiero wtedy zacznij tworzenie dokumentów.
Większość z nas trochę koloryzuje swoje CV, jednak kłamstwo jest absolutnie niedopuszczalne. Jeżeli czegoś nie robiłeś, tego nie uda się ukryć, to szybko zostanie zweryfikowane przez twojego rozmówcę. Może chodzić nawet o hobby. Na przykład, jeżeli powiesz coś niesamowitego o czym tak naprawdę nie masz pojęcia o tym pojęcia, a okaże się, że rekruter wiele o tym wie? Znajdziesz się na przegranej pozycji!
Uważaj na poprawność językową i pamiętaj również o wyglądzie. Jeżeli sam nie jesteś w stanie znaleźć swoich błędów, poproś kogoś bliskiego, by zerknął na Twoje CV i list motywacyjny. Niech będą to dokumenty estetyczne, fonty będą do siebie dopasowane, zrezygnuj z krzykliwych kolorów, zbyt dużej liczby podkreśleń, pogrubień. Znajdź złoty środek aby CV i list były spójne wizualnie. Pracodawca zwraca na to uwagę, bo to też dużo mówi o aplikującej osobie.
Сzujesz że jednak tracisz motywację?
Oczywistym sposobem jest odpoczynek. Bardzo często nie możemy się zmotywować, ponieważ jesteśmy po prostu zmęczeni. Nie potrafimy się zrelaksować bo pracujemy za dużo, a nawet jeżeli mamy czas wolny, nie wyobrażamy sobie, by spędzić go w nieaktywny sposób.
W niektórych przypadkach na brak motywacji dobrze działa również system wynagradzania samego siebie. Chcesz kupić kolejną wymarzoną “niepotrzebną” rzecz? Zrób to, ale dopiero wtedy, kiedy skończysz zaplanowane działania. W innym przypadku kupno wymarzonej rzeczy będziesz musiał przełożyć. Wyznaczaj sobie cele i kiedy je osiągniesz, zrób dla siebie coś, co będzie nagrodą za osiągnięte rezultaty.
Gdzie szukać pracy?
Czy portale z ogłoszeniami to jedyne miejsca, które powinno się odwiedzać? Niekoniecznie. Oczywiście, można tam znaleźć interesującą nas ofertę, ale dobrze byłoby szukać ciekawych ogłoszeń szerzej. Jeżeli masz jasno określony cel zawodowy, poszukaj w internecie również stron firm, w których można go zrealizować. Sprawdź na stronie, czy aktualnie jest prowadzona rekrutacja na twoje wymarzone stanowisko, a nawet jeżeli aktualnie jej nie ma, to wysłanie CV nic cię nie kosztuje. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jakie firmy zwracać baczniejszą uwagę. Niczego nie tracisz, wręcz przeciwnie - możesz dostać zaproszenie na rozmowę lub sugestię pracy.
Warto też założyć profile na takich portalach, jak na przykład LinkedIn i Goldenline. Pracodawcy często sami szukają osób, które chcieliby zatrudnić. Przy okazji można nawiązać kontakty, które mogą pomóc w zdobyciu pracy.
Zapytaj znajomych i korzystaj z każdej możliwości. Być może ktoś z nich wie coś o ofercie, która może cię zainteresować.
W podsumowaniu warto wspomnieć o tym, że żeby znaleźć pracę, trzeba naprawdę jej szukać. Czasami wysyłanie CV bez wyczucia jest robione tylko po to, aby uspokoić nasze sumienie. Zastanówmy się dobrze, co chcemy robić i gdzie, a następnie skupmy się na obranym celu i spełniajmy go.
Bonus wiedzy: jak szukać pracy w czasie pandemii?
Dodatkowym wyzwaniem może okazać się znalezienie pracy podczas pandemii, kiedy rynek pracy nie jest stabilny, a sprawdzone metody mogą nie zadziałać. Co wtedy?
Liczy się czas. Szukanie pracy w czasie pandemii jest zadaniem stresującym, ale na pewno zależy Ci, by jak najszybciej wrócić do pracy oraz płynności finansowej. Podejdź do tego strategicznie. Żeby nie przeczesywać się przez setki stron z ofertami o pracę, szukaj ich na serwisach zbierających oferty, np.: https://pl.jooble.org/praca-zdalna-w-domu Zaoszczędzisz tym samym czas, gdyż zobaczysz tu te same oferty co na stronach ogłoszeniowych, a żadne oferty się nie zduplikują. Zaoszczędzony czas poświęć na wysłanie większej liczby zgłoszeń i CV.
Mam nadzieję, że ten tekst pomógł Wam zrozumieć jak skutecznie znaleźć pracę w krótkim okresie czasu i ułatwi Wam szukanie pracy w Internecie.