List intencyjny - co to jest i w jakim celu się go przygotowuje?
Przeszedłeś już wszystkie etapy rekrutacji? Rozmowa kwalifikacyjna już za tobą?Już wiesz, jak się pisze list motywacyjny? Teraz warto dowiedzieć się, list intencyjny co to? Dowiedz się, kiedy warto podpisać list intencyjny, a kiedy lepiej sporządzić umowę przedwstępną. Podpowiadamy również jak napisać list intencjonalny.
Co to jest list intencyjny?
List intencyjny to pisemne wstępne oświadczenie woli dotyczące Twojej dotychczasowej działalności prawnej, handlowej lub biznesowej. List intencyjny deklaracja współpracy pomiędzy stronami lub jedną ze stron, wyrażające zazwyczaj jedynie wolę zawarcia umowy po negocjacjach. Osoba, która zamierza zawrzeć określoną umowę, wyraża to w liście do innej osoby, prosząc jednocześnie o potwierdzenie. Można to zrobić na odesłanej kopii listu intencyjnego lub w odrębnym piśmie. Listy intencyjne mogą mieć również formę korespondencji elektronicznej. Jego główną funkcją jest wyrażenie woli stron zawarcia umowy przyrzeczonej w przyszłości oraz doprecyzowanie szczegółów umowy. Pismo może być wystawione przez jedną lub więcej osób fizycznych i prawnych. Krótko mówiąc, list intencyjny określa zakres przyszłej umowy, a także może zawierać bardziej szczegółowy opis planowanej inwestycji. Zwykle dokument ten jest podpisywany po osiągnięciu porozumienia w sprawie dalszej współpracy.
List intencyjny zatrudnienie
Nie ma reguły, kto powinien nalegać na podpisanie listu intencyjnego. Listy intencyjne rzadko są oferowane przez polskich pracodawców, więc jeśli naprawdę wiążesz swoją przyszłość z konkretną firmą, warto wspomnieć o takiej możliwości. Warto ostrzec potencjalnego pracodawcę o swoich zamiarach – pozwoli to na złożenie rezygnacji i zaoszczędzenie czasu na przygotowywanie pism, jeśli pracodawca nie chce podpisać listu intencyjnego.
List intencyjny może być sporządzony nie tylko między pracodawcą a pracownikiem, ale także między dwoma przedsiębiorcami prowadzącymi negocjacje biznesowe. To właśnie w takim dokumencie strony odnotowują wybrane ustalenia. Warto również zauważyć, że jeśli znajdziesz lepszą ofertę pracy niż ta, dla której złożyłeś już to oświadczenie, powinieneś podjąć szybkie i zdecydowane kroki, ale to nie gwarantuje, że sprawy zostaną rozwiązane polubownie. W takim przypadku powinieneś umówić się na spotkanie z przyszłym pracodawcą i wyjaśnić mu powody, dla których chcesz zrezygnować z wcześniej ogłoszonego stanowiska. To zależy od Twojego nastawienia i decyzji rekrutera, bo od Twoich dalszych losów w tej firmie zależy, czy pożegnasz się z pracodawcą w spokojnej atmosferze, czy też czekają Cię nieprzyjemne konsekwencje. W dalszej części dowiesz się więcej: list intencyjny moc prawną.
Jak napisać list intencyjny?
Wielu pracodawcom potrzebny jest gotowy wzór listu intencyjnego, ponieważ nie zawsze wiedzą, co taki dokument powinien zawierać: jest to przede wszystkim wyraz chęci współpracy, dobrych intencji obu stron i jasności przyszłych zobowiązań. Dokument ten jest właściwie wyrazem dobrej woli i chęci podpisania umowy po negocjacjach. List intencyjny można potraktować jako wstęp do negocjacji, które ostatecznie doprowadzą do nawiązania długoterminowej współpracy.
W liście intencyjnym warto zaznaczyć, że zobowiązuje on obie strony do prowadzenia uczciwych negocjacji w dobrej wierze, ustanawia poufność przedmiotu negocjacji i ich okoliczności oraz przewiduje kary umowne w przypadku naruszenia poufności. Jeżeli strony same ustalą, że warunki listu intencyjnego są wiążące, może to ułatwić ewentualne dochodzenie odszkodowania. Jeżeli dwie strony prowadzą ze sobą negocjacje i podpisały list intencyjny, a następnie jedna ze stron rozpoczyna negocjacje na ten sam temat, ale z zupełnie innym podmiotem (np. tzw. negatywne naruszenie interesu umownego, inaczej określane jako negatywne świadczenie umowne. Strona, która naruszy ten interes, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. To nadal nie jest gwarancja, a argument, że poszkodowany będzie walczył o odszkodowanie na drodze sądowej.
Konkretny kształt listu intencyjnego nie jest uregulowana prawnie. Dlatego nie ma określonego wzoru dla takich dokumentów. Co ważniejsze – list intencyjny nie ma cech listu formalnego, więc można go zawrzeć w dowolnej formie, a jego treść zależeć będzie głównie od decyzji i wzajemnych życzeń stron. Podobnie jak inne oficjalne dokumenty, szablony mogą być bardzo przydatne przy pisaniu listu intencyjnego. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy musimy stworzyć list intencyjny, czyli list intencyjny w języku angielskim. Niezależnie jednak od użytego języka, mimo braku konkretnych wskazówek co do jego kształtu, warto zachować pewne elementy typowe dla tego typu dokumentów. List intencyjny może zawierać również informację dotyczącą obowiązku prowadzenia negocjacji w dobrej wierze oraz zobowiązania do nie negocjowania pierwotnie uzgodnionych warunków współpracy.
Czy list intencyjny jest wiążący?
List intencyjny. a umowa przedwstępna
Nie myl listu intencyjnego z umową przedwstępną. Umowa przedwstępna to, jak sama nazwa wskazuje, umowa, a więc stosunek cywilnoprawny. Umowa przedwstępna zawiera warunki umowy przyrzeczonej, z zastrzeżeniem poprawek i zmian. Określa również termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna jest obietnicą. Jeżeli jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, druga strona może skorzystać ze środków prawnych w celu wyegzekwowania postanowień umowy przedwstępnej.
List intencyjny nie jest zobowiązaniem i nie ma skutków prawnych. Strony nie są zobowiązane. W przypadku listu intencyjnego nie ma gwarancji, że umowa zostanie faktycznie zawarta w przyszłości i że strony nawiążą współpracę.
List intencyjny, a rezygnacja z pracy
Reżim listów intencyjnych nie jest jeszcze uregulowany w przepisach prawa polskiego. Zazwyczaj przedstawiciele doktryny i orzecznictwa przyjmują, że listy intencyjne nie są zobowiązaniami, a zatem nie mają mocy prawnej. Zwykle zawiera jedynie wolę stron do osiągnięcia porozumienia po negocjacjach, które będą miały miejsce. Należy jednak zaznaczyć, że sama nazwa pliku nie przesądza o jego charakterze. Jeżeli z treści listu intencyjnego wynika, że faktycznie należy go uznać za umowę przedwstępną, to w takich okolicznościach faktycznie można go uznać za taką umowę. To z kolei zmusza obie strony do zawarcia ostatecznej umowy pod pewnymi warunkami. Aby list intencyjny mógł zostać uznany za umowę przedwstępną, treść takiego dokumentu musi zawierać wszystkie istotne elementy, które powinny znaleźć się w umowie ostatecznej.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi już wiesz, czym tak naprawdę jest list intencyjny. Możesz nie mieć legalnej gwarancji zatrudnienia na podstawie tego listu, ale może on Cię uspokoić co do intencji Twojego nowego pracodawcy. Pamiętaj, że umowy zawarte w liście intencyjnym mogą zostać rozwiązane przez każdą ze stron w dowolnym momencie bez konsekwencji prawnych, ale zastanów się dwa razy, zanim złożysz rezygnację – możesz zrobić złe wrażenie na pracodawcy i zamknąć swoją ścieżkę kariery w przyszłości.