Jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną?

jak odwołać rozmowę o pracę

Nie da się ukryć, że dla każdego z nas telefon od rekrutera jest spełnieniem marzeń i otwarciem nowej ścieżki kariery zawodowej. Zwykle zastanawiamy się jak napisać pierwsze CV czy list motywacyjny w dokładnie taki sposób, by nasze CV wzbudziło największe zainteresowanie. Szukamy odpowiednich sposobów na to, jak odpowiedzieć na ogłoszenie z pracą, by zrobić to w jak najbardziej profesjonalny sposób. Jednak w niektórych przypadka mamy zupełnie inne uczucia. Zdarza się, że nawet jeśli dostaliśmy zaproszenie na rozmowę o pracę, to niestety, nie możemy z niego skorzystać. Wówczas zastanawiamy się jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną? Okazuje się, że jest to łatwiejsze niż myślimy!

jak odwołać rozmowę o pracę

Jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to z pewnością świetna okazja, by zaprezentować się rekruterom z jak najlepszej strony, a co więcej, by otworzyć sobie drzwi do nowej kariery. Niemniej jednak zdarza się i tak, że nie możemy lub nie chcemy z takiej szansy skorzystać. Powodów tego, że konieczne staje się anulowanie rozmowy kwalifikacyjnej może być wiele. Zalicza się do nich chociażby:

 • otrzymanie oferty z innej firmy
 • stres i brak gotowości związany z rozmową kwalifikacyjną
 • utrata zainteresowania pracą w danej firmy
 • problemy zdrowotne

Okazuje się jednak, że zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest jedynie zaproszeniem. W praktyce oznacza to, że nie jest ono zobowiązujące i wcale nie musimy z niego korzystać. Z pewnością rekruterzy nie obrażą się, jeśli się na takiej rozmowie nie stawimy. Jednak nawet w takiej sytuacji warto wykazać się dobrymi manierami. Wobec tego warto wiedzieć jak odmówić rozmowę kwalifikacyjną, a także jak napisać rezygnację z rozmowy kwalifikacyjnej? Na samym wstępie pamiętajmy, że nie dopuszczalne jest po prostu nie stawienie się w wyznaczonym terminie rekrutacji. Oczywiście nie poniesiemy żadnych konsekwencji z tym związanych, jednak z pewnością w dość niechlubny sposób zapiszemy się w pamięci danego rekrutera i całej firmy. Jak zresztą wiadomo, plotki w świecie biznesu rozchodzą się niezwykle szybko, a taki wybryk może odbić się nam przysłowiową czkawką w przyszłości. Na samym wstępie zaznaczmy, że możemy dokonać rezygnacji z rekrutacji na kilka sposobów. Otóż:

 • telefoniczny kontakt z rekruterem
 • mailowy kontakt z rekruterem

jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną

To od tego w jaki sposób zdecydujemy się tego dokonać, będzie determinował to, w jaki sposób możemy się do tego przygotować. Na początku warto sobie uświadomić, że odmowa rozmowy kwalifikacyjnej nie jest dla rekruterów niczym nowym. Takie sytuacje zdarzają się przez praktycznie cały czas i nie są wstanie ich zadziwić. Wobec tego jak zrezygnować z rozmowy o pracę podczas telefonu do rekrutera? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że:

 • nie musimy podawać powodu rezygnacji z rozmowy o pracę, chyba że rekruter nas o to zapyta, co zdarza się niezwykle rzadko.
 • nie musimy tłumaczyć się z podjętej przez nas decyzji.

Wykonując telefon do rekrutera musimy oczywiście się przedstawić najlepiej imieniem i nazwiskiem, a także powiedzieć, w jakiej sprawie dzwonimy. W tym momencie możemy już jasno zakomunikować, że przedmiotem rozmowy będzie rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej. Warto również wykorzystywać zwroty grzecznościowe i utrzymywać miły i spokojny ton głosu. Pamiętajmy, że rekruter nie będzie się denerwował, krzyczał czy zrzucał na nas odpowiedzialność. Takie sytuacje zdarzają się bowiem codziennie. Rezygnacja z rekrutacji jest tak naprawdę przywilejem każdego, kto zdecydował się na początku w tym procesie uczestniczyć.

Jeśli zdecydowaliśmy się na to, by zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej, możemy również poinformować o tym rekrutera poprzez wiadomość elektroniczną. Wobec tego jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej przez maila? Otóż pisanie rozpocznijmy od:

 • zwrotu grzecznościowego do rekrutera
 • przedstawienia siebie i informacji odnośnie tego, kiedy miała odbyć się nasza rozmowa kwalifikacyjna
 • poinformowania o rezygnacji z rekrutacji- również w tym wypadku nie musimy podawać powodu

Zakończenie maila powinno z kolei obejmować zarówno podziękowanie za chęć dania nam szansy w procesie rekrutacyjnym, a także zawierać nasze imię i nazwisko. Pamiętajmy, że mail to nie list, więc nie musimy dodatkowo zawierać w nim dat.

W tym momencie warto uświadomić sobie jeszcze jedną rzecz. Często wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, a co więcej przechodzimy ją w dość sukcesywny sposób. Jednak z konkretnych powodów, nie chcemy rozpoczynać pracy w danej firmie. Wobec tego warto pamiętać, że rezygnacja z pracy po rozmowie kwalifikacyjnej również jest w pełni możliwa. Co więcej, zwykle firmy składając ofertę pracy, dają nam możliwości wyboru i czas na zastanowienie się. Rezygnacja z pracy po rozmowie kwalifikacyjnej może więc odbyć się na dokładnie takich samych zasadach jak rezygnacja z rekrutacji. Wystarczy poinformować- w tym wypadku będzie to manager lub team leader - o tym, że niestety nie możemy rozpocząć pracy w danej firmie. Również w tym wypadku nie musimy podawać powodów, o ile nie będziemy o nie zapytani.